כך נראית מערכת "כיפת ברזל" בבאר שבע

צה"ל סיים את הצבת מערכת ההגנה מפני טילים "כיפת ברזל" באזור באר שבע. ראש הממשלה נתניהו הנמיך ציפיות ואמר הבוקר לשרים: "המענה האמיתי לאיום הטילים, הוא בשילוב של אמצעי תקיפה והרתעה עם אמצעי הגנה"

"כיפת ברזל" בב"ש. צילום: מאיר איקו (רויטרס)

אחרי שדרות ועוטף עזה, הצטרפה גם באר שבע לרשימת האזורים שבהם מוצבת מערכת "כיפת ברזל" שנועדה לספק הגנה חלקית מפני הרקטות שנורות לאזור הדרום. פריסת הסוללה הסתיימה הבוקר וכך היא נראית כעת.

ההחלטה לפרוס את הסוללה בבאר שבע התקבלה בתגובה לירי הרקטות לעבר העיר בשבוע האחרון. ייתכן כי בהמשך היום יוחלט במערכת הביטחונית להציב מערכת דומה גם באשקלון. עם זאת, בחיל האוויר מגדירים את פריסת הסוללה בבאר שבע כ"ניסוי מבצעי" ומזהירים כי לא תוכל ליירט כל רקטה.

למערכת כיפת ברזל, שפותחה במשך שנים רבות והושקעו בה מיליארדים, עדיין מגבלות רבות. מעבר לעובדה כי היא לא יכולה להעניק הגנה מלאה מפני ירי של טילים, דווח בעבר כי היא גם לא מעניקה הגנה מפני ירי של מרבית פצצות המרגמה שנמצאות ברשות ארגוני הטרור ברצועת עזה ולא נגד רקטות קסאם.

רה"מ: "לא נוכל להגן על כל בית"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הנמיך היום ציפיות מהמערכת. בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר נתניהו לשרים, "ישראל נתונה לאיום טילים מזה עשרים שנה, מאז מלחמת המפרץ. אינני רוצה ליצור אשליה שמערכת כיפת ברזל, שאנו פורסים לראשונה היום, תיתן מענה שלם או מקיף. מערכת כיפת ברזל היא עדיין בשלב ניסיוני ובכל מקרה אין באפשרותנו לפרוס סוללות שנוכל להגן על כל בית, כל בית ספר, כל בסיס וכל מתקן".

"המענה האמיתי לאיום הטילים, הוא בשילוב של אמצעי תקיפה והרתעה עם אמצעי הגנה ובעמידה איתנה של הממשלה והציבור. בכל מקרה, ישראל רואה בחמאס ככתובת האחראית בעזה על כל דבר שנורה כלפינו משטח הרצועה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק