למרות המגעים לרגיעה: כיפת ברזל תוצב בב"ש

אתמול הודיע חמאס כי הפלגים ברצועה הסכימו לנצור את ירי הרקטות לעבר ישראל, בתנאי שחיל האוויר יפסיק את התקיפות ברצועה, אך במערכת הביטחון לא לוקחים סיכון ויפרסו החל מהבוקר את מערכת כיפת ברזל בב"ש. בהמשך ייתכן שתוצב המערכת גם באשקלון. עם זאת, בחיל האוויר כבר מזהירים: לא נוכל ליירט כל רקטה

אחרי שדרות ועוטף עזה, תצטרף החל מהבוקר גם באר שבע לרשימת האזורים שבהם מוצבת מערכת "כיפת ברזל" שנועדה לספק הגנה חלקית מפני הרקטות שנורות לאזור הדרום. פריסת הסוללה תארך מספר שעות, אך ייתכן שכבר היום תוכל להגן מפני רקטות.

ההחלטה לפרוס את הסוללה בבאר שבע התקבלה בתגובה לירי הרקטות לעבר העיר בשבוע האחרון. ייתכן כי בהמשך היום יוחלט במערכת הביטחונית להציב מערכת דומה גם באשקלון. עם זאת, בחיל האוויר מגדירים את פריסת הסוללה בבאר שבע כ"ניסוי מבצעי" ומזהירים כי לא תוכל ליירט כל רקטה.

למערכת כיפת ברזל, שפותחה במשך שנים רבות והושקעו בה מיליארדים, עדיין מגבלות רבות. מעבר לעובדה כי היא לא יכולה להעניק הגנה מלאה מפני ירי של טילים, דווח בעבר כי היא גם לא מעניקה הגנה מפני ירי של מרבית פצצות המרגמה שנמצאות ברשות ארגוני הטרור ברצועת עזה ולא נגד רקטות קסאם.

על פי דיווח בגלי צה"ל הבוקר, ניסו לאחרונה גורמים בחיל האוויר להנמיך ציפיות לקראת פריסת המערכת. לדברי אותם גורמים, לא תיירט המערכת כל טיל גראד שנורה לעבר העיר, אלא רק במקרה שתזהה כי הוא צפוי לפגוע בשטח מיושב או במתקן אסטרטגי. המערכת לא תוצב במקום אחד קבוע אלא "תנדוד" ממקום למקום בהתאם לצורך הביטחוני.

אתמול: הפלגים בעזה הסכימו לחדול מירי

בתוך כך, הודיע חמאס אתמול כי חברי הפלגים בעזה הסכימו לעצור את ירי הטילים לישראל, אם יופסקו תקיפות המטרות השונות בעזה.

דובר חמאס איסמעיל רדוואן אמר כי הפלגים נפגשו במלון אל-קודס, שם הוחלט לכבד הפסקת האש עם ישראל. לדבריו, "נהיה מחויבים לזה כל עוד כוחות הכיבוש יהיו מחויבים".

זמן קצר לפני הפגישה הזו נורה קסאם לעבר המועצה האזורית אשכול. הקסאם התפוצץ בשטח פתוח ולא גרם לנפגעים או לנזק.

"חמאס איבד שליטה ברצועה"

"הזיכרון בצד השני מתקצר. אני מקווה שהוא יתעשת", כך אמר אתמול אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, במהלך ביקור בבית שניזוק קשות במועצה האזורית אשכול, כתוצאה מפגיעת רקטת קסאם. "יש אנרכיה בעזה - גם בחמאס וגם בין הארגונים. אין שם שליטה של אף גורם".

האלוף רוסו התייחס גם לאפשרות כי ישראל תצא למבצע צבאי נוסף ברצועה. "זה לא תלוי בנו", אמר. "זה תלוי בצד השני. המטרה שלנו היא לתת לתושבי הדרום לחיות חיים נורמליים. אלו הם לא בדיוק חיים נורמליים".

"בשלב זה יש אנרכיה בצד השני", הוסיף רוסו. "אנחנו ערוכים לכל מקרה. ניתן לאזרחים פה שקט, זו המטרה שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק