מצמרר: רגע הפיצוץ נשמע בהקלטה

שניות לפני הפיגוע בירושלים, התקשר עובד קיוסק והתריע מפני מטען חשוד – אבל זה היה מאוחר מדי. במהלך השיחה עם מוקד המשטרה התפוצץ המטען וגרם למות אישה ולפציעתם של עשרות, בהם העובד. האזינו לרגעים המצמררים שבהם נשמע הפיצוץ

זמן קצר אחרי הפיגוע בירושלים, בו נהרגה אישה בת 59, ככל הנראה אזרחית זרה, ונפצעו 65 בני אדם נוספים, שיחזר שימי אטיאס, בעל הפיצוצייה "פיצוץ של קיוסק", את השניות הספורות לפני שהתפוצץ מטען החבלה, בין מקום העבודה שלו לקו 74 של אגד שעבר בסמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוד, גיסו של אטיאס, הוא שהתקשר למוקד 100 של המשטרה כדי לדווח על המזוודה החשודה, אך בעודו מדבר עם המוקדנית - התפוצץ המטען, כשהמוקדנים של המשטרה שומעים את הפיצוץ תוך כדי השיחה.

המוקדנית שהבינה כי הנורא מכל קרה, מיהרה להזעיק למקום כוחות מתוגברים, כאשר ניידות הסיור מהשטח פורצות לשיחה ומעדכנות בזמן אמת אודות המתרחש - כשהפחד וההלם ניכר בקולם.

"מיד כששמעתי את הפיצוץ ניסיתי להגיע לשטח, אבל הוא היה סגור", נזכר אטיאס בהתרגשות. "ניסיתי לסדר את הקיוסק, אבל הוא ניזוק בצורה קשה. ראיתי חורים מאוד גדולים ואני מאמין שהקיוסק ספג את המכות הקשות וזה עזר לאנשים להינצל", הוסיף אטיאס.

כשהוא נזכר ברגעי הפיצוץ, לא היסס אטיאס להשמיע גם דברי ביקורת גם כלפי העירייה. "ביקשנו בעבר צריף מפח שיגן מפני סכנה שכזו, אבל חוקי העירייה לא מאפשרים ואנחנו חיים עם זה", אמר אטיאס. באשר לניסיונו לחזור לשגרה אמר: "מחר בבוקר לא נעבוד, כי צריך לסדר את המקום, אבל אני מקווה שהכול יחזור לשגרה בהקדם. אני חי מהמקום הזה".

הטרור חזר לרחובות ירושלים

אישה בת 59 נהרגה ועשרות נפצעו בפיצוץ שהחריד את את שדרות שז"ר במרכז ירושלים סמוך לשעה 14:55, ליד בנייני האומה ולתחנה המרכזית. בין הנפגעים שלושה פצועים במצב קשה, שמונה במצב בינוני וכל השאר במצב קל ונפגעי הלם. 35 מהנפגעים עדיין מאושפזים בבתי החולים. צו איסור פרסום הוטל על חקירת הפיגוע.

בסמוך למועד הפיגוע חלף במקום אוטובוס קו 74 של אגד שעשה את דרכו להר נוף, אך בכוחות הביטחון מדגישים כי אף אחד מנוסעי האוטובוס לא נפגע בפיצוץ. בתחילה היה חשד כי מדובר במחבל מתאבד, אך לאחר סריקות שנערכו בשטח עלה כי מדובר במטען חבלה שהונח בתוך תיק "טרולי" בסמוך לתא טלפון באזור.

מחקירת הפיגוע עולה כי המטען התפוצץ שעה שהמתינו במקום נוסעים רבים. ככל הנראה הוטמן המטען זמן קצר לפני הפיצוץ. לא ידוע עדיין מי אחראי לפיגוע. מעיריית ירושלים נמסר כי המרתון שתוכנן להתקיים בעיר ביום שישי הקרוב ייערך כסדרו.

בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים עדיין 13 פצועים מהפיגוע, מתוכם שלושה במצב קשה והשאר קל עד בינוני. שם גם נקבע מותה של ההרוגה לאחר שהרופאים נאבקו במשך דקות ארוכות על חייה. בבית החולים שערי צדק מאושפזים 14 פצועים, מתוכם שלושה במצב בינוני והשאר במצב קל.

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, עמית סגל, ניר דבורי, חיים ריבלין, דפנה ליאל ויוסי זילברמן

פיגוע בי-ם - סיקור מיוחד:

רה"מ: בוחנים אותנו, נגיב בנחישות

השר שלום: ישראל עדה לגל של טרור

פיגוע בירושלים - הרוגה אחת ו-65 פצועים

תמונות ראשונות שניות אחרי הפיצוץ

מפקד מחוז ירושלים: נחקור אם יש קשר בין הפיגועים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק