מפקד מחוז ירושלים: נחקור אם יש קשר בין הפיגועים

במשטרה יחקרו את הקשר בין פיצוץ המטען במזוודת טרולי סמוך לאוטובוס, לבין פיצוץ המטען בפח האשפה לפני כשלושה שבועות בעיר. "לא היתה התרעה מוקדמת לפיגוע", אמר ניצב אהרון פרנקו. "אני קורא לציבור לשמור על ערנות"

גורמי משטרה שהגיע אחר הצהריים לזירת הפיגוע בירושלים אומרים כי לא היתה התראה מוקדמת לפיגוע. בעקבות הפיגוע היערכות המשטרה משתנה. ראש אגף המבצעים במשטרה הודיע על הגברת הכוננות בכל רחבי הארץ.

ניצב אהרון פרנקו, מפקד מחוז ירושלים שהגיע לזירת הפיגוע מסר כי סמוך לשעה שלוש אירע פיצוץ בתחנת אוטובוס. "בתחנה עמדו שני אוטובוסים מלאים בנוסעים", הסביר. "הפיצוץ היה להערכתנו בתוך תיק שהיה סמוך לתא טלפון. נעשות פעולות בעיר ובעוטף ירושלים למציאת חשודים פוטנציאלים, לנסות להבין מי ביצע את הפיגוע, ולנסות להגיע אליו בהקדם האפשרי".

המשטרה: נבדוק הקשר בין הפיגועים

במשטרה אומרים כי בכוונתם לבדוק את הקשר בין הפיגוע היום לבין התפוצצות מטען חבלה לפני כשלושה שבועות בפח אשפה בעיר. "נבדוק את הקשר בין הפיגוע הזה לקודם", הוסיף ניצב פרנקו. "בירושלים לא היתה התראה מוקדמת, אבל אנחנו פרוסים עם כוחות גדולים כדי לסכל ולמנוע. אני קורא לציבור להיות ערני לכל חפץ חשוד. יש מספיק כוחות משטרה כדי לתת את הביטחון לכל האזרחים".

גם השר לביטחון פנים הגיע לזירת האירוע ואמר כי לדעתו אין קשר בין הפיגוע לבין האירועים בדרום. "המטען שהתפוצץ היה בסדר גודל של בין ק"ג ל-2 ק"ג", הסביר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. "המטען התפוצץ בתוך מזוודת "טרולי" על שפת המדרכה. רמת הכוננות שלנו תמיד נשמרת, האירוע באיתמר לא קשור לאירוע הזה, ולא ידוע אם יש קשר עם ההפצצות בדרום".

"לשמור על ערנות"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הדגיש: "הפיגוע הזה צריך להראות שכל תושבי המדינה צריכים להיות ערניים. לוודא, לפקוח עיניים ולמנוע את הפיגוע הנוסף", אמר ראש העירייה. "לא היה לנו מידע על חפצים חשודים. זה היה יכול לקרות בכל מקום בארץ. להערכתי מדובר על התחממות בכל המדינה ולא ספציפית בירושלים".

שר הפנים: הסלמה בכמה חזיתות

"האירוע הוא תוצאה של הסלמה בכמה חזיתות", אמר שר הפנים אלי ישי שהגיע למקום. "מדובר בהסלמה של כמה גורמים שונים המחייבת אותנו לפעול כדי לשמר את כושר ההרתעה שלנו. נצטרך לקבל החלטות.

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) התייחסה לפיגוע: "מדובר בפיגוע קשה וחמור", אמרה. "הטרור לא יחזור לרחובות המדינה. ביקשתי מראש הממשלה להרוס את בתי המחבלים, בדיוק כפי שעשינו בעבר. תג מחיר מרתיע".

"הפיגוע הוא חלק מגל גואה של פיגועים וניסיונות פיגועים שאנחנו עדים להם בחודשים האחרונים", אמר ח"כ אריה אלדד. "התרענו על הדברים הללו בפני גורמי הערכה גם בפני ועדות סגורות של הכנסת, שם הציגו לנו סטטיסטיקות מרגיעות שככל הנראה לא היו מדויקות. אין ספק שהתחושה של הערבים שישראל נמצאת בנקודת חולשה, שראש הממשלה מוכן לוויתורים מדיניים שעליהם הכריז בקדימון לקראת "נאום בר אילן 2".  

אישה אחת נהרגה ו-65 בני אדם נפצעו בשעה 14:55 בפיגוע שהרעיד את שדרות שז"ר במרכז ירושלים, סמוך לבנייני האומה ולתחנה המרכזית. מהמשטרה וממד"א נמסר כי בין הנפגעים שלושה פצועים במצב קשה וכל השאר במצב קל עד בינוני.

בעקבות הפיגוע, מפעיל בית החולים הדסה עין כרם מרכז מידע טלפוני שמספרו: 1255122. מספר הטלפון בבית החולים שערי צדק הוא 1255125.

פיגוע בי-ם - סיקור מיוחד:

רה"מ: בוחנים אותנו, נגיב בנחישות

השר שלום: ישראל עדה לגל של טרור

רגע הפיצוץ נשמע בהקלטה

פיגוע בירושלים - הרוגה אחת ו-65 פצועים

תמונות ראשונות שניות אחרי הפיצוץ

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק