טרור בירושלים: הרוגה ו-65 פצועים בפיצוץ מטען חבלה

מטען חבלה שהוטמן בתוך תיק בשדרות שז"ר בירושלים, סמוך לבנייני האומה במרכז העיר, התפוצץ וגרם למותה של אישה אחת ולפציעתם של 65 בני אדם - שניים במצב קשה והשאר בינוני עד כה. מפכ"ל המשטרה בהתייחסות ראשונה לפיגוע: לא מדובר בחידוש הפיגועים בישראל. חיפושים בכל הארץ אחרי המחבלים בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל

אישה בת 59 נהרגה ו-65 בני אדם נפצעו בפיגוע במרכז ירושלים, סמוך לבנייני האומה ולתחנה המרכזית. מהמשטרה וממד"א נמסר כי בין הנפגעים שלושה פצועים במצב קשה, שמונה במצב בינוני וכל השאר במצב קל ונפגעי הלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסמוך למועד הפיגוע חלף במקום אוטובוס קו 74 של אגד שעשה את דרכו להר נוף, אך בכוחות הביטחון אך איש מנוסעי האוטובוס לא נפגע בפיצוץ. בתחילה היה חשד כי מדובר במחבל מתאבד, אך לאחר סריקות שנערכו בשטח עלה כי מדובר במטען חבלה שהונח בתוך תיק "טרולי" בסמוך לתא טלפון באזור.

בשעה זו מבצעת המשטרה חסימות במספר מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ בניסיון לאיתור חשודים בהנחת מטען החבלה, זאת בעקבות מידע מודיעיני על המפגעים. בשל הפיגוע דחה ראש הממשלה נתניהו לערב את נסיעתו לרוסיה.

מחקירת הפיגוע עולה כי המטען התפוצץ שעה שהמתינו במקום נוסעים רבים. ככל הנראה הוטמן המטען זמן קצר לפני הפיצוץ. לא ידוע עדיין מי אחראי לפיגוע.

בבית החולים הדסה עין כרם נקבע מותה של אישה בת 59 שנפצעה אנושות, לאחר שהרופאים נלחמו על חייה. במוסד מאושפזים עדיין 13 פצועים מהפיגוע, מתוכם שלושה במצב קשה והשאר קל עד בינוני. בבית החולים שערי צדק מאושפזים 14 פצועים, מתוכם שלושה במצב בינוני והשאר במצב קל.

מפקד מחוז י-ם: מנסים לאתר את החשוד בפיגוע

גורמי משטרה שהגיע אחר הצהריים לזירת הפיגוע בירושלים אומרים כי לא היתה התראה מוקדמת לפיגוע. בעקבות הפיגוע היערכות המשטרה משתנה. ראש אגף המבצעים במשטרה הודיע על הגברת הכוננות בכל רחבי הארץ. עם זאת הוחלט כי מרתון ירושלים יתקיים כמתוכנן.

ניצב אהרון פרנקו, מפקד מחוז ירושלים שהגיע לזירת הפיגוע מסר כי סמוך לשעה שלוש אירע פיצוץ בתחנת אוטובוס. "בתחנה עמדו שני אוטובוסים מלאים בנוסעים", הסביר. "הפיצוץ היה להערכתנו בתוך תיק שהיה סמוך לתא טלפון. נעשות פעולות בעיר ובעוטף ירושלים למציאת חשודים פוטנציאלים, לנסות להבין מי ביצע את הפיגוע, ולנסות להגיע אליו בהקדם האפשרי".

גם השר לביטחון פנים הגיע לזירת האירוע ואמר כי לדעתו אין קשר בין הפיגוע לבין האירועים בדרום. "המטען שהתפוצץ היה בסדר גודל של בין ק"ג ל-2 ק"ג", הסביר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. "המטען התפוצץ בתוך מזוודת "טרולי" על שפת המדרכה. רמת הכוננות שלנו תמיד נשמרת, האירוע באיתמר לא קשור לאירוע הזה, ולא ידוע אם יש קשר עם ההפצצות בדרום".

מפכ"ל המשטרה: "הפיגועים לא יתחדשו"

"לא ניתן למנוע כניסה של אדם למרכז ירושלים", אמר מפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן שהגיע לזירת האירוע, "זאת למרות שמשטרת ישראל פרוסה במספר גדול של מערכים". כהן שב והעריך כי למרות הפיגוע הקשה לא סביר כי מדובר באיתות מצד ארגוני הטרור על חידוש הפיגועים. "אין צורך לשנות את הרגלי התנועה של מדינת ישראל", הבטיח כהן.

"הייתי על האוטובוס כשפתאום נשמע הפיצוץ העז ונפגעתי מההדף", סיפר לחדשות 2 יאיר זימרמן, מתנדב במד"א שנפצע בפיגוע. "התחלתי לעשות את כל מה שאני יכול, כולל לעלות עם צוות של אמבולנס לעין כרם ולנסות לעזור", הוסיף זימרמן. "עשיתי כל מה שאפשר עם הידיים החשופות שלי", אמר.

בתי החולים פתחו מוקדי מידע טלפוניים

כוחות גדולים של מד"א פינו את הפצועים לבתי החולים ברחבי הזירה, כשבמקביל המשיכו אנשי המשטרה והביטחון לסרוק את האזור מחשש למטענים נוספים.

שימי גרוסמן, מתנדב זק"א, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "הגעתי לאזור וראיתי הרבה דם בזירה. הנזק שנגרם במקום רב מאוד. האוטובוס ניזוק בצורה קשה, אבל לא נהרס לגמרי".

בעקבות הפיגוע, מפעיל בית החולים הדסה עין כרם מרכז מידע טלפוני שמספרו: 1255122. מספר הטלפון בבית החולים שערי צדק הוא 1255125. נט"ל, מרכז הסיוע נפגעי טרור ולחימה, פתחו מוקד טלפוני במספר 1800-363-363.

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, עמית סגל, ניר דבורי, חיים ריבלין, דפנה ליאל ויוסי זילברמן

פיגוע בי-ם - סיקור מיוחד:

רה"מ: בוחנים אותנו, נגיב בנחישות

השר שלום: ישראל עדה לגל של טרור

רגע הפיצוץ נשמע בהקלטה

תמונות ראשונות שניות אחרי הפיצוץ

מפקד מחוז ירושלים: נחקור אם יש קשר בין הפיגועים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק