אוקראינה: לא קשורים לחטיפת המהנדס, נזמן את שגריר ישראל לבירור

זמן קצר אחרי שישראל אישרה כי דיראר אבו-סיסי מעזה עצור בשטחה ונחקר, הכחישו בקייב כל קשר לפרשה. שגריר ישראל במדינה יזומן לשיחת בירור במשרד החוץ בקייב

האם הפרשה המסתורית סביב המהנדס הפלסטיני שלפי פרסומים זרים נחטף מאוקראינה לישראל תצית משבר בין שתי המדינות? לראשונה מאז החלו הפרסומים בנושא, הכחישו הרשויות בקייב כל קשר לפרשה ולהאשמות מצד גורמים שונים, ובראשם חמאס, כי אוקראינה הייתה שותפה פעילה להעברת מהנדס החשמל דיראר אבו-סיסי משטחה לישראל.

דוברת שירות הביטחון הלאומי של אוקראינה, מרינה אוסטפנקו, אמרה כי אין בידיה כל מידע על הנסיבות שהובילו להיעלמותו של אבו-סיסי מארצה ולמעצרו בישראל. ממשרד החוץ בקייב נמסר כי שגריר ישראל באוקראינה, ראובן דין, ייקרא לשיחת בירור בנושא.

אתמול הוארך ביומיים מעצרו של אבו-סיסי. בשל צו איסור הפרסום שעדיין מוטל על רבים מפרטי הפרשה, עדיין לא ניתן לפרט מהן העבירות המיוחסות לו. הוא הובא לבית המשפט כשהוא מלווה באבטחה כבדה. כבר אז טענו עורכי דינו, סמדר בר נתן וטל לינוי, כי "במעשים אלה מעכירה ישראל את יחסיה עם אוקראינה". ההערכה היא כי בימים הקרובים תוגש לבית המשפט הצהרת תובע.

אבו-סיסי, פלסטיני יליד ירדן ואב לשישה ילדים, שהה באוקראינה בביקור שמטרתו הייתה לבקש אזרחות אוקראינית, לאחר 12 שנים שחי ברצועת עזה. "באמצע פברואר, לאחר שאבו-סיסי שלח את כל הניירות הנדרשים, הורו לו השלטונות בקייב להפקיד את הדרכון שלו במסגרת התהליך", דיווחה סוכנות AP. "לאחר זמן קצר הם השיבו לו אותו, בטענה כי מדובר בבדיקה שגרתית".

לפי הדיווח, אבו-סיסי עלה על רכבת לילה לקייב ב-18 בפברואר בשעה 22:55, על מנת לפגוש את אחיו שהגיע לעיר מאמסטרדם. "ואולם, הפגישה בין השניים לא נערכה", דווח. "המשטרה האוקראינית אמרה לאשתו של אבו סיסי כי מספר שעות לאחר שעלה לרכבת, שני אלמונים נכנסו לקרון שלו בסמוך לעיר פולטאבה וליוו אותו החוצה".

אשתו של אבו-סיסי וגורמים רשמיים בסוכנות הפליטים של האו"ם טענו בריאיון כי ישראל חטפה אותו. "מדובר ביעד אסטרטגי", אמרה אשתו לסוכנות הידיעות. "אני בטוחה שהמוסד עומד מאחורי החטיפה, ובטוחה גם שכוחות הביטחון האוקראינים היו חלק בכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק