אשדוד: צה"ל פורק את ספינת הנשק "ויקטוריה"

משעות הלילה עוגנת בנמל אשדוד הספינה "ויקטוריה", שנעצרה בלב ים על ידי חיל הים הישראלי. מסריקה שנערכה בסיפון התגלו 4 מכולות עם אמצעי לחימה, בהם גם טיל מסוג C-704 המגיע לטווח של 35 ק"מ והוראות הפעלה חתומות על ידי משמרות המהפכה באירן. צפו בתיעוד ההשתלטות

צה"ל החל לפרוק את הספינה "ויקטוריה", עליה השתלטו אתמול כוחות שייטת 13. בחיפושים שנערכו על הסיפון התגלו ארבע מכולות בהן הוסתרו אמצעי לחימה רבים והוראות הפעלה מאירן. היום יוצגו כלי הנשק שנתפסו לראווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מערכת מכ"ם מתקדם, טילים נגד ספינות, פצצות מרגמה ורימונים - אלו כמה מאמצעי הלחימה שנתפסו על אניית הנשק "ויקטוריה". דובר צה"ל פרסם אמש סרטון וידאו בו רואים את השתלטות לוחמי השייטת על הספינה. ההשתלטות הסתיימה ללא התנגדות או נפגעים בקרב כוחות חיל הים או אנשי האנייה. בצה"ל מעריכים כי הנשק יועד לארגוני הטרור ברצועת עזה.

טילי החוף-ים שנתפסו על הספינה סופקו לצבא האירני. הטווח של הטילים מסוג C-704 שנתפסו על הספינה מגיע ל-35 ק"מ. מדובר בטילים בעלי כושר פגיעה גבוה עד כדי הטבעת אוניות גדולות. על הספינה נמצאו גם הוראות הפעלה חתומות על ידי משמרות המהפכה באירן.

הספינה הגיעה הלילה ללנמל אשדוד ובשעה 13:00 תיערך מסיבת עיתונאים בה יוזמנו כתבים מהעולם כדי שיוכלו להפיץ את התמונות במדינותיהם.

כוח של לוחמי שייטת 13 השתלט הבוקר על ספינת נשק בשם "ויקטוריה", במרחק 200 מייל (כ-360 ק"מ) מחופי ישראל, שיצאה במקור מנמל לטקיה בסוריה, עצרה בנמל מרסין בטורקיה ויצאה לכיוון נמל אלכסנדריה במצרים.

על הפעולה המוצלחת פיקד מפקד חיל הים, אלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, ועל מבצע ההשתלטות עצמו פיקד מפקד שייטת 13. צוות האונייה ותכולתה מועברים לתשאול ובדיקה בנמל בישראל, שם יתברר בדיוק באילו אמצעי לחימה מדובר ובאילו כמויות.

על הספינה נמצאו מכולות עם אמצעי לחימה רבים, היא נושאת דגל ליבריה, ושייכת לחברת נסיעות גרמנית. מקור הנשק אינו מטורקיה, אלא הגיע ככל הנראה מסוריה במכולות. הספינה עושה דרכה לחופי ישראל, כנראה שתעגון בנמל אשדוד בשעות הערב, ואז ייחשפו אמצעי הלחימה. 

נתניהו: "נמצאו אמצעי לחימה רבים עבור ארגוני הטרור בעזה"

"אמש אחר חצות אישרתי את השתלטות חיל הים על הספינה ויקטוריה", אמר אתמול רה"מ נתניהו במהלך סיור בדרום. "היה לנו יסוד מוצק להניח שעל סיפונה ישנם אמצעי לחימה שנועדו לפגוע בישראל. על הספינה נמצאו אמצעי לחימה רבים, שנועדו עבור כוחות טרור בלב עזה. ההשתלטות על הספינה נעשתה בלב ים על פי כל הכללים הבינלאומיים. מקורם של הנשקים מאירן שמנסה לחמש את הרצועה".

בצה"ל מעריכים כי אמצעי הלחימה היו מיועדים לארגוני הטרור אשר פועלים ברצועת עזה. גורמים צבאיים הדגישו כי ככל הידוע לישראל, "טורקיה איננה קשורה לאירוע הזה בכל היבט שהוא". הרמטכ"ל בני גנץ עדכן את שר הביטחון ברק על הממצאים שנמצאו על גבי האונייה.

בישראל חושדים כי מפעילי הספינה תכננו לעגון בנמל אל עריש ולנצל את הכאוס במצרים כדי להעביר את הנשק הרב לרצועת עזה דרך המנהרות. צה"ל ומשרד החוץ העבירו הודעה אודות מעצר הספינה לרשויות גרמניה, ליבריה וגם צרפת - מפני שהחברה ההפעלה הינה צרפתית.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "צה"ל ימשיך ויקיים פעילות אינטנסיבית, מודיעינית ומבצעית, לשמירת האינטרסים הביטחוניים של ישראל ועל מנת למנוע הברחות שיובילו להתעצמות תשתיות הטרור בעזה ובלבנון".

ברק בירך את הלוחמים

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך את לוחמי השייטת וחיל הים על "המבצע המוצלח". ברק עקב בימים האחרונים ביחד עם מפקדי צה"ל אחר הספינה. "צה"ל ולוחמי חיל הים מנעו היום הברחת אמל"ח לרצועת עזה שאמור היה להיות מופעל נגד תושבי ישראל", אמר ברק.

"מטרת ההברחה הייתה לפגוע בביטחון ישראל ולוחמי צה"ל פעלו כדי להגן על ביטחון המדינה. הניסיון להבריח נשק לעזה מלמד כי גורמים רדיקליים ממשיכים בניסיונות לפגוע בישראל וממשיכים לפעול לערעור היציבות באזור. אני מברך את הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, את מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, ואת לוחמי החיל על הפעולה המוצלחת. צה"ל ומערכת הביטחון ימשיכו לפעול בנחישות ובכל מקום כדי להגן על המדינה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק