בדיקה אחרי הפיגוע באיתמר: כמה פשוט להיכנס לגן ילדים בהתנחלות?

בעקבות הפיגוע באיתמר עלה מפלס החרדה בהתנחלויות ובקו התפר. לאור תלונות של הורים יצאה כתבתנו לבדוק את מצב האבטחה במוסדות החינוך שם וגילתה כמה פשוט להיכנס לגן ילדים

כך נראה הבוקר גן ילדים בגבעת זאב הסמוכה לירושלים: אין שומר בכניסה וכל אחד יכול ללכת כמה צעדים הצידה, לטפס מעל הגדר ולהיכנס ללא הפרעה לשטח הגן המלאה בילדים.

בגן, שבו משאירה סימה ניסן את בנה, זה עניין של מזל - לפעמים יש מאבטח ולפעמים אין. "אחרי מה שקרה לנו ביום שישי אני חושבת שכל אמא צריכה לחשוב שכאן זה המוקד הבא", מזהירים שם. "הרי ראינו, שהם לא עושים חשבון לאיזה גיל הם עושים זה".

גם בשכונת גילה בירושלים לא מקפידים לאבטח את גני הילדים, ואף יותר מכך, חלק מהשערים בגני הילדים פתוחים וניתן להיכנס לשטח הגן בקלות דרך הכניסה הראשית. רק לפני שבוע התפוצץ בגילה מטען חבלה שגרם לעובד ניקיון לאבד את ידו, ועדיין גם הבוקר, גנים רבים נותרים ללא כל אבטחה בסיסית. הם מסתפקים בשער אלקטרוני וגדר למרות שרק עכשיו באיתמר ראינו שזה ממש לא מספיק כדי לפגוע בילדים.

בכל הארץ, המדיניות הרשמית היא להציב מאבטחים רק במקומות שבהם מרוכזים מספר גנים. רק במקומות מיוחדים מחליטים ברשויות להציב תוספת אבטחה. במשרד החינוך מסבירים כי האחריות לאבטחת גנים נמצאת בידי משטרת ישראל, שם טוענים כי אין צורך לאבטח כל גן וגן בגלל סיורי אבטחה שוטפים. את ההורים זה לא מרגיע, במיוחד כשמדובר במקומות מועדים לפורענות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק