פעילי הימין פשטו על הצמתים: "רוצים נקמה"

זמן קצר אחרי שבני משפחת פוגל הובאו למנוחת עולמים, יצאו פעילים ואזרחים להפגנות מחאה בעשרות מוקדים בכל רחבי הארץ - מתל אביב ועד לצמתים מרכזיים בשטחים. אחת המארגנות: "שכל הורה יביט אל הילד שלו ששוכב במיטה, ויבין מול איזה אויב אנו עומדים"

בעקבות הטבח המזעזע באיתמר, שבו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל, מפגינים המתנחלים את זעמם - בעשרות כבישים וצמתים בכל חלקי הארץ. הם הונחו שלא לחסום את הכבישים ולשבש את התנועה, אלא להביע את מחאתם מבלי להתעמת עם שוטרים.

מאות פעילי ימין עורכים הערב הפגנות מחאה בשורה של צמתים ברחבי הארץ, בין היתר במקומות הבאים: צומת עזריאלי בתל אביב, בכניסה לירושלים, בצומת חורב בחיפה, סמוך לקניון הגדול בפתח-תקווה, בצמתים סגולה ושעריה שבעיר, בצומת קוקה-קולה בבני ברק, בצומת רעננה, בצומת בית ליד, בצומת מגידו ועוד.

גם אל כבישי יהודה ושומרון אמורים הפעילים להגיע, בין היתר, לצומת הכניסה לקרני שומרון, סמוך למכללת אריאל, לצומת שילה ועוד.

אל פעילי הימין הצטרפו אזרחים רבים שזרמו למוקדי ההפגנות. רינת, תושבת ירושלים, אמרה בצומת הכניסה לבירה, סמוך לגשר המיתרים: "החלטתי שהגיעו מים עד נפש וצריך לעשות משהו. פרסמנו באופן ספונטני אתמול בפייסבוק שאנחנו רוצים לארגן פה מחאה של אזרחים, פשוט לבוא ולהגיד שדי, לא ייתכן מצב כזה שבו משפחה שלמה פשוט נעלמת מעל פני האדמה במדינת ישראל, ושלא יעשו כלום".

מפגינים רבים נוספים נשאו במקום שלטים וצעקו: "רוצים נקמה". במקביל, נרשמו במהלך היום עימותים וידויי אבנים הדדים בין מתנחלים לבין פלסטינים במוקדים שונים ברחבי הגדה. בשעות הערב דווח כי חמישה כלי רכב פלסטינים הוצתו בכפר חווארה שמדרום לשכם.

אחת ממארגני ההפגנות, איילת שקד מארגון "ישראל שלי", הסבירה כי היא ואנשיה החליטו לצאת לכבישים כדי להעביר מסר לאזרחי ישראל בכלל, ולתושבי אזור המרכז בפרט. "כדאי לכל הורה להביט אל הילד שלו ששוכב ברגע זה במיטה ולהבין מול איזה אויב אנו עומדים, ומול מי יעמדו תושבי המרכז אם לא יהיו מתיישבים - שמגינים עלינו בגופם". 

המחבלים דרכו על הבן, שהעמיד פני ישן - וניצל

בשעות אחר הצהריים התברר כי רועי, בנם הגדול של אודי ורותי פוגל ואחד משלושת הילדים שנותרו יתומים לאחר הפיגוע הרצחני באיתמר, שכב במהלך הטבח מתחת לשמיכה בסלון - ושמע הכל. הוא העמיד פני ישן וכך חייו ניצלו.

אחרי שהמחבלים דילגו מעל הגדר ההיקפית של היישוב ללא הפרעה, הם נכנסו ראשית כל לבית השכן, שהיה ריק משום שהמשפחה הייתה מחוץ ליישוב. רק לאחר מכן נכנסו לבית משפחת פוגל - ככל הנראה דרך הדלת שלא הייתה נעולה, משום שההורים הותירו אותה פתוחה עבור תמר בת ה-12 שיצאה לפעולה ב"בני עקיבא". לפי עדויות אחרות, נכנסו המחבלים מהחלון.

הדס התינוקת נטבחה אחרונה

בשלב הזה התחיל מסע הרצח. המחבלים דקרו תחילה למוות את שני הילדים שישנו בחדר האחד - יואב בן ה-11 ואלעד בן ה-4. בהמשך עברו לחדר ההורים, שם דקרו תחילה את האם רותי, שקמה בגלל הרעש, ובהמשך את אב המשפחה אודי. התינוקת, הדס בת ה-4 חודשים, נטבחה אחרונה.

אולם הפרט הקשה ביותר לעיכול הוא העובדה שהילד הגדול, רועי בן ה-8, ישן מתחת לשמיכה בסלון בשעה שבה התרחש טבח משפחתו. המחבלים אפילו דרכו עליו בטעות, אולם רועי הצעיר העמיד פני ישן ושתק. זה מה שבסופו של דבר הציל את חייו.

"ילד פלא ניצל במעשה הירואי"

המחנך של רועי בבית הספר ואיש כיתת הכוננות של היישוב, ניצן ימין, סיפר היום לחדשות כי רועי שמע הכל. "רועי אמר שהוא ישן בסלון, מתחת לחלון, מכוסה בשמיכה, והם פשוט דרכו על השמיכה ולא ראו אותו", סיפר המחנך. "הוא ניצל במעשה הירואי, רועי שנמצא בכיתה ב', בן ה-7, ילד פלא".

עדות נוספת לכך הגיעה כבר אמש מפי השכן יעקב כהן, שהיה הראשון שהגיע לבית לאחר שתמר בת ה-12 הזעיקה אותו. "הילדה בת ה-12, תמר, שבה לביתה לאחר פעולה בבני עקיבא ואף אחד לא פתח לה את הדלת", סיפר כהן. "היא קראה לי, אספתי את הנשק שלי ויצאתי איתה. הלכנו לחלון האחורי וראינו את רועי בן ה-8 ישן בסלון כשהוא מגולגל בשמיכה. צעקנו "רועי, תתעורר, רועי, תתעורר - ורק אז הוא קם ופתח את הדלת".

בצהריים הובאו בני משפחת פוגל לקבורה בהר המנוחות בירושלים, בנוכחות עשרות אלפי בני אדם.

רצח המשפחה באיתמר - סיקור מיוחד:

בני משפחת פוגל הובאו למנוחות

"לא נתפס ששוחטים תינוקת בת ארבעה חודשים"

נתניהו בישיבת הממשלה: "שמעתי בכי הנכדים שנותרו בחיים"

הריאיון האחרון של הזוג פוגל

תיעוד: כך נראתה זירת הרצח באיתמר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק