ברק: בגלל השינויים באזור - נזדקק לעוד 20 מיליארד דולר מארה"ב

גל ההפיכות במדינות השכנות עלול לעלות לישראל הרבה מאוד כסף: שר הביטחון אהוד ברק אומר לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי ייתכן שתיאלץ ישראל לפנות לארצות הברית בבקשה לקבל סיוע של 20 מיליארד דולרים נוספים על מנת להתמודד עם המציאות החדשה באזור. "לא נשקף לנו איום מיידי - אך היא תצטרך להגדיל את הוצאותיה הצבאיות"

ברק. "כנראה נזדקק לסיוע" (חדשות 2)

השינויים במזרח התיכון יעלו לנו כסף: שר הביטחון אהוד ברק, אומר הלילה כי ישראל תיאלץ להגדיל את הוצאותיה הצבאיות בגלל התהפוכות במדינות ערב וייתכן שהיא תצטרך לבקש מארה"ב סיוע צבאי נוסף בסך 20 מיליארד דולר, שיסייע לה להתמודד עם איומים פוטנציאליים שעלולים לנבוע מהאירועים במזה"ת.

"זו רעידת אדמה היסטורית... תנועה בכיוון הנכון, רוויית השראה", אמר שר הביטחון בראיון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". "זו תזוזה של מדינות ערב לכיוון המודרניות". לדבריו, "אירן וסוריה עלולות להיות האחרונות שיחושו את ההשפעות של גלי התסיסה האזורית" והדגיש כי לישראל לא נשקף איום מיידי - "אך היא תצטרך להגדיל את הוצאותיה הצבאיות בטווח הארוך".

"סוגיית הסיוע הצבאי האיכותי (כלומר סיוע שמשמר את העליונות האיכותית של צה"ל על פני צבאות מדינות ערב) נעשתה יותר חיונית מבחינתנו", הוסיף שר הביטחון. "ייתכן שיהיה זה נבון להשקיע עוד 20 מיליארד דולר לשדרוג ביטחונה של ישראל לדור הבא, פחות או יותר... ישראל חזקה ואחראית תוכל להיעשות גורם מייצב באזור הסוער שלנו".

"למנוע מלחמה נוספת"

"נוכח הלחצים שמפעיל ממשל אובמה על ישראל והפלסטינים לחדש את שיחות השלום, ישראל לא תוכל לבקש התחייבות אמריקנית לסיוע צבאי נוסף בלי שתניח על השולחן הצעת שלום נועזת", אמר ברק אך הדגיש: ישראל אינה צריכה לחשוש מהשינויים באזור או מנטילת סיכונים שקשורים בוויתורים גדולים כדי לקדם שלום עם הפלסטינים.

אנליסטים מציינים, שישראל מוציאה כ-9% מהתמ"ג שלה (או כ-17 מיליארד דולר בשנה) על ביטחון. שלושה מיליארד דולר מסכום זה תורמת ארה"ב בחבילת סיוע צבאית שנתית.

שר הביטחון אמר עוד, כי הוא מאמין שמצרים תכבד את הסכם השלום עם ישראל ותוסיף לקיים שת"פ ביטחוני עם ישראל "בשלב הזה". הוא סיפר ששוחח טלפונית עם עמיתו המצרי מוחמד חוסיין טאנטאווי, שעומד בראש המועצה הצבאית שהחליפה את חוסני מובארק. ברק, שנלחם מול טאנטאווי במדבר סיני במלחמת יום כיפור, ב-1973, אמר לו בשיחה: "מוטלת עלינו האחריות להימנע מכך שהצעירים שלנו יילחמו שוב אלה באלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק