דוח חוות גלעד: המשטרה פעלה כחוק

תחקיר המשטרה בנוגע לפינוי חוות גלעד בשבוע שעבר קובע: השוטרים פעלו "ללא דופי" ובמסגרת החוק. לגבי טענות המתנחלים שנעשה נגדם שימוש בכדורי גומי, קובע הדוח כי נעשה שימוש בכדורים מסוג אפ"ק, אשר מותרים לשימוש במקרים כאלה

הדוח קבע: המשטרה פעלה כראוי בפינוי חוות גלעד. בעקבות החלטת מפכ"ל המשטרה ניצב דודי כהן, בוצע תחקיר מבצעי לאירוע פינוי והריסת מבנים בלתי חוקיים בחוות גלעד בשבוע שעבר. צוות הבדיקה בראשות תנ"צ שוקי זיסו, הציג למפכ"ל את הממצאים והמסקנות כפי שעלו מהתחקיר.

עיקר הממצאים מצביע על כך שהמשטרה פעלה כחוק. אבן המחלוקת בפינוי הייתה טענת המתנחלים כי השוטרים עשו ביצוע בכדורי גומי נגדם. הדוח שפורסם בתקשורת לא מפריך טענה זו, אך קובע כי כל האמצעים בהם השתמשו בפינוי הם בהתאם לנהלים.

"ביצעו תפקידם ללא דופי"

בדוח התחקיר נכתב כי נעשה שימוש בכדורים שנקראים אפ"ק (אמצעי פחות קטלני) בשני מוקדים בהם נזרקו אבנים ובקבוקי זכוכית על הכוח שביצע את הפינוי, ובמהלך הפרעה בביצוע מעצר. עוד נכתב כי מתחקור השוטרים שהשתמשו בכדורים, ניכר כי הם מיומנים ומאומנים וביצעו תפקידם ללא דופי.

בדוח מצוין כי השימוש באמצעים אלה הוא הנהוג במבצעי פינוי מסוג זה. יתרה מכך, הדוח מציין כי בעבר נעשה שימוש בכדורים אלה ולא מן הנמנע שיעשה בהם שימוש בעתיד, בכפוף לנהלים.

בתום התחקיר, אמר המפכ"ל דודי כהן כי: "התחקיר שנעשה והוצג הוא מקצועי וברמה גבוהה מאוד", והוסיף, "אני מאמץ את המסקנות". ניצב כהן הוסיף כי "למפקדים ולשוטרים שפעלו בחוות גלעד מוענק כל הגיבוי הנדרש (מצד המשטרה)".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק