התרחיש הצה"לי: ירי אש חיה על מתנחלים

במהלך תרגולת של חיילי מילואים להתמודדות עם מתנחלים, נאלצו החיילים להתמודד עם תרחיש בו מתנחל מאיים בסכין על חייל - ובתגובה הם פתחו עליו באש, כך דיווח בסוף השבוע עיתון "מקור ראשון". קצין במיל' שהשתתף בתרגול מעיד: "זה תרחיש הזוי". אחרי תלונה של החיילים - התרחיש הורד מהתרגול

מתנחל חוטף חייל צה"ל, חונק אותו, מאיים עליו בסכין - ובתגובה יורה עליו חייל אחר בראשו. נשמע כמו תסריט הזוי? אם תשאלו את צה"ל - התשובה היא לא. לפני חודשיים וחצי תרגלו חיילי מילואים התמודדות עם מקרה בו הם נאלצים לפתוח באש חיה לכיוון מתנחלים, כך דיווח בסוף השבוע הכתב חגי סגל בעיתון "מקור ראשון".

רס"ן במילואים שנכח בתרגול התרחיש, לפני כחודשיים וחצי, סיפר הבוקר על האירוע בראיון לתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל. "באימון לפני תעסוקה, שמטרתו להכשיר את הלוחמים והמפקדים לקראת התעסוקה, הוצגו שלוש סמולציות", אמר הקצין, המשמש גם כסגן ראש המכינה הקדם-צבאית במעלה אפרים ואשר מתגורר בהתנחלות קידה.

"אחד התרחישים שעלו היו התמודדות עם פלסטיני שמיידה אבנים לעבר החיילים בתמורה ל-50 שקלים כדי לקנות פלאפל", תיאר הקצין והמשיך: "אך התרחיש הבא היה ששני מתיישבים מגיעים למחסום צה"ל, זמן קצר לפני כניסת השבת. הם רוצים לעבור את המחסום - אך החיילים מונעים זאת מהם בגלל מצב חירום שיישוב. אחד המתנחלים משתולל, חונק את אחד החיילים ומאיים עליו בסכין. החיילים צריכים להגיב לתרחיש - ובגלל שאין ברירה, הם פותחים על המתנחל באש ויורים בראשו".

צה"ל: "לעיתים עורכים תרחיש של סיטואציות מורכבות"

הקצין וחיילים נוספים שהשתתפו בתרחיש זעמו. "מדוע זה התרחיש שמעלים בפני חיילים שמגיעים להגן על מתיישבים?", הוא תוהה. "המציאות היא שהמתיישבים מארחים את חיילי צה"ל בבתיהם וגם משרתים בצבא. זה תרחיש הזוי". לאחר מכן פנו החיילים למח"ט, שהבין מיד לדברי הקצין כי מדובר בתרחיש פסול. "זה כבר לא רלוונטי", אמר הרס"ן. "התרחיש הזה הורד מהתרגול".

מצה"ל נמסר היום בתגובה לידיעה: "צה"ל מכשיר את הכוחות המגיעים לפעילות מבצעית ביהודה ושומרון למגוון רחב מאוד של תרחישים. במהלך ההכנה נערכת הצגת סיטואציות, לעיתים קרובות מוקצנות, בכוונה כדי להתמודד עם מצבים מורכבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק