צה"ל: האזעקה במרכז ובצפון - מקורה בתקלה

דקות של חרדה עברו בצהריים על מאות אלפי ישראלים ששמעו אזעקה עולה ויורדת בכל אזור המרכז והצפון, עד שהתברר שמדובר בתקלה טכנית. "אני מתנצל בפני כל האזרחים שנבהלו", אמר ראש מטה פיקוד העורף בראיון לחדשות 2 באינטרנט. "אין ספק שזאת תקלה חמורה שלא צריכה לקרות"

פאניקה ברחבי הארץ בגלל אזעקת שווא. מאות אלפי ישראלים נחרדו סמוך לשעה 12:00 היום בעקבות אזעקה עולה ויורדת שנשמעה היטב במרכז ובצפון הארץ.

היישובים בהם נשמעה האזעקה הם בין היתר תל אביב, נתניה, רמת גן, ראשון לציון, תל מונד, בת ים, כפר סבא, הוד השרון, שהם, רמת אפעל, לוד, פרדס חנה והרצליה. אחרי דקות של חרדה התקבל המסר המרגיע מדובר צה"ל: "מדובר בתקלה טכנית במערכת הפעלת הצופרים של פיקוד העורף". בשעה זו מנסים לברר בפיקוד העורף את הסיבה לתקלה רחבת ההיקף במערכת הצופרים.

בעקבות האזעקה, אלפי אזרחים ותלמידים בבתי ספר רבים במרכז ובאזור הגליל המערבי ירדו למקלטים. ממד"א נמסר כי מאות קריאות של אזרחים מודאגים התקבלו במוקדים השונים ברחבי הארץ. 

רמ"ט פיקוד העורף: "תקלה חמורה, מתנצל בפני האזרחים"

ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל צביקה טסלר, אמר בראיון לחדשות 2 באינטרנט כי זו "תקלה חמורה שלא צריכה לקרות בשום מקרה. אנחנו מבצעים בדיקות נרחבות כדי להתחקות בדיוק אחר מקור התקלה".

"אני מתנצל בפני כל האזרחים שנבהלו ונפגעו כתוצאה מהבהלה", הוסיף רמ"ט פיקוד העורף. "מוקדם לדבר על הפקת לקחים, כי עדיין לא איתרנו את התקלה, אבל אין ספק שהלקח הכי חשוב שזה לא צריך לקרות יותר".

תא"ל טסלר ציין עוד כי הוא לא חושב שהתקלה "פגעה במוכנות של האזרחים. אם תהיה בעתיד אזעקת אמת, האזרחים ימשיכו לפעול לפי ההנחיות, כי אנחנו בתקופה שהירי תלול המסלול נמשך לכיוון ישראל ואנשים נמצאים בכוננות תמידית. אם לא ידוע על תרגיל, חשוב מאוד במקרה של אזעקה לפעול לפי הנחיות פיקוד העורף, כי תמיד חס וחלילה יכול להיות שמדובר באזעקת אמת".

מערכת הצופרים נחשבת לרגישה מאד

כתבנו ניר דבורי מוסר כי בפיקוד העורף בוחנים כיצד אירעה התקלה הטכנית במערכת האזעקה. בחודשים האחרונים, על פי מקומות מוגדרים, פיקוד העורף עורך בקרה וטיפול שבשגרה של מערכות האזעקה, זאת על מנת לשפר את השירות והאמינות של המערכת. מסיבה זו גם עושים סבבים של בדיוקת בכל הרשויות המקומיות. גם אתמול וגם שלשום התנהלו בדיקות בשורה ארוכה של מקומות ברחבי הארץ, אך כעת צריך לבדוק כיצד קרה שהפעם שמעו את האזעקה במקומות שונים מאלו שתוכנן.

המערכת הזאת נחשבת לאמינה מאוד, למרות שיש בה לעיתים תקלות. היא יודעת לאתר, לזהות ולהתריע על שיגורי אמת ומצילה חיים. היא נחשבת לרגישה מאוד, ובה מכ"מ רגיש, ולכן לעיתים היא "מוקפצת" מהפרעות פיסיקליות באטמוספירה או ממתח חשמלי.

"בעכו הייתה צפירה של דקה וחצי-שתיים"

עשרות דיווחים של גולשים הגיעו באמצעות המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט, וכן באמצעות הפייסבוק, לפיהם אזעקות נשמעו גם בכרמיאל, בנהריה ובעכו.

רוברט, גולש חדשות 2 בפייסבוק, כתב: "בעכו הייתה צפירה של דקה וחצי-שתיים". הגולשת אתי, הוסיפה: "אזעקה הייתה גם בקריית אונו, אבל שמעו מאוד חלש". הגולשת טלי בסון כתבה: "גם במושבים בחבל מודיעין שומעים את הצפירה".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו יוסי מזרחי, ניר דבורי וגלעד שלמור

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק