חיסול שחאדה: אין חשד לפלילים

ועדת הבדיקה לחיסול ראש הזרוע הצבאית של חמאס בעזה לפני 9 שנים הגישה את מסקנותיה. חברי הוועדה המליצו שלא לנקוט בצעדים אישיים נגד מי מהמעורבים - כיוון שאין חשד לפלילים. עם זאת מתחה הוועדה ביקורת: "האיזון הדרוש לא נעשה בצורה ראויה. ההחלטות התקבלו על סמך מידע לקוי, חסר ובלתי אחיד"

סלאח שחאדה (אתר חמאס)

תשע שנים לאחר חיסולו של סלאח שחאדה בעזה, שהביא גם להרג 13 אנשים נשים וילדים  שלא היו מעורבים באופן ישיר בפעילות טרור, הגישה ועדת הבדיקה המיוחדת את מסקנותיה לראש הממשלה בנימין נתניהו והמליצה שלא לנקוט בצעדים אישיים נגד מי מהמעורבים - כיוון שאין חשד לפלילים.

במהלך הפעולה, ב-22 ביולי 2002, הוטלה על הבית בו שהה שחאדה באותה עת פצצה במשקל טון אחד. כתוצאה מכך נהרגו שחאדה, פעיל חמאס זהאר נאצר, אשתו של שחאדה לילה ובתו בת ה-15 של שחאדה אימאן, ששהו עימו באותו בית.

הוועדה, בראשות השופטתבדימוס טובה שטרסברג-כהן,  קבעה כי הפגיעה בשחאדה, שנועדה להפסיק את פעילותו הרצחנית הייתה "פגיעה מונעת לגיטימית" והוסיפה כי תוצאת הלוואי האמורה הייתה בלתי מכוונת, בלתי רצונית ובלתי צפויה. "היא לא נבעה מזלזול בחיי אדם או מאדישות להם", נכתב בדוח.

יחד עם זאת, מותחת הוועדה ביקורת על כשלים מודיענים שיצרו פער בין הצפי לתוצאות בפועל. "הכשל המודיעיני נבע מסיבות שונות שבעטיין ניתן משקל יתר לפגיעה המידית בשחאדה ומשקל חסר לסיכון הפגיעה באזרחים חפים כתוצאה מהפגיעה בו", נכתב בדוח.

"פער זה נבע מהערכות שגויות ומשיקול דעת מוטעה על סמך כשל מודיעיני באיסוף המידע ובהעברתו לדרגים השונים בממשקים בין הגופים המעורבים ולהעדר תובנה מספקת בדבר אי הוודאות שנוצרה כתוצאה מן המידע המודיעיני הבלתי ממוקד, הבלתי אחיד והחסר שהיה לפני מקבלי ההחלטות, קבעה הוועדה.

"האיזון הדרוש לא נעשה בצורה ראויה בפעולת הפגיעה המונעת בשחאדה. ההחלטות התקבלו על סמך מידע לקוי, חסר ובלתי אחיד שהביא לתובנות בלתי נכונות, להערכות שגויות ולשיקול דעת מוטעה, שגרמו לתוצאה בלתי צפויה, בלתי רצונית ובלתי מכוונת".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק