"המהפך במצרים לא בהכרח מסוכן לישראל"

האלוף עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר העניק ראיון מיוחד בתכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס. בראיון התייחס בין היתר להפיכה במצרים ולחוסר היציבות באירן. בנושא שיחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, אמר ידלין:"האמירה 'כל מחיר תמורת שליט' מעלה את המחיר לשחרורו"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף עמוס ידלין, התארח היום בתכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס והתייחס בין היתר למהפכה במצרים. בניגוד לדעת רבים אמר ידלין: "תהליך דמוקרטיזציה במצרים לאו דווקא מסוכן לישראל".

"אסור לישראל להיכנס לחרדה לאור התהליך שעוברת מצרים", אמר ידלין. "משטר עוין במצרים לא בהכרח ייצא למערכה מול ישראל, שכן לכל מדינה ערבית מאפיינים משלה וצריך לנתח כל מקרה לגופו", הוסיף ראש אמ"ן היוצא.

"המודיעין צריך לנתח את הסביבה, אך אין ביכולתו לנבא כוונות של מנהיגים ושל הציבור שלהם. במצרים, המהפכה התאפשרה לאחר שהציבור איבד את הפחד מפני השלטון", הסביר ידלין. "המשטר במצרים עוד לא השתנה, שכן עדיין יש הסתמכות על הכוח הצבאי. בחירות במצרים יכולות אף להביא לשלטון שימשיך את הקו המתון מול ישראל", הוא הוסיף.

"אירן היא האיום הקיומי הגדול ביותר למדינת ישראל"

בדבריו, התייחס ידלין גם לחוסר היציבות ששורר באירן. "אירן היא עדיין האיום הקיומי הגדול ביותר למדינת ישראל. שינוי משטר בסוריה ובאירן יכול להביא לשינוי אסטרטגי חיובי מאוד לישראל", אמר ידלין."היכולת של ארה"ב לכוון את האירועים שהתרחשו במצרים גדולה בהרבה מיכולתה באירן", הוסיף הקצין הבכיר.

"אני מאמין שהאסטרטגיה האירנית היא התקדמות איטית לעבר פיתוח פצצה גרעינית, ושאירן מסוגלת לפתח פצצה גרעינית, אותה תוכל לייצר ברגע שתבחר", טען ידלין. "אירן חמושה בנשק גרעיני ותביא למזרח תיכון אחר ומסוכן הרבה יותר", הוא הזהיר.

בראיון התייחס ראש אמ"ן לשעבר לחיזבאללה והסביר שנסראללה נמצא בלחץ שנובע ממצבו הפנימי בלבנון. "ההרתעה הישראלית בגבול הצפון היא שמנעה מחיזבאללה לפעול בארבע השנים האחרונות", אמר ידלין.

"האמירה 'כל מחיר תמורת שליט' מעלה את המחיר לשחרורו"

בנושא המשא ומתן עם הפלסטינים אומר ידלין כי "הפרמטרים שלאורם מתעצב ההסכם עם הפלסטינים כבר ברורים לשני הצדדים". בנוגע לחייל החטוף גלעד שליט אומר ידלין: "האמירה 'כל מחיר תמורת שליט' רק מעלה את המחיר לשחרורו. חשוב להסביר לחמאס, בשפה שהוא מבין, שאחזקת שליט אינה משרתת אותו".

בסיום הראיון התייחס ידלין לפרשת חילופי הרמטכ"ל ול"מסמך הרפז" "לא צריך להגזים בהשפעת ה"מסמך" על תפקודו של צה"ל. הרמטכ"ל החדש יכול לקחת את צה"ל למקום הנכון ויעשה את זה מצוין", אמר ידלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק