סופית: בוטל מעבר הספינות האירניות בסואץ

מנהל תעלת סואץ הודיע שתכניתן של ספינות מלחמה אירניות, אלבאנד וחראג', לחציית התעלה לכיוון הים התיכון בוטלה: "קיבלנו היום הודעת ביטול של שתי ספינות המלחמה ואין שום תאריך חדש לחציית התעלה"

אפשר להירגע, בינתיים: הנהלת תעלת סואץ מסרה כי בוטלה סופית הכוונה להעביר שתי ספינות מלחמה אירניות בתעלה לכיוון הים התיכון.

"קיבלנו היום הודעת ביטול של שתי ספינות המלחמה ואין שום תאריך חדש לחציית התעלה", אמרו בהנהלת התעלה. שתי הספינות הן אלבאנד, ספינת קרב וחארג' – ספינת תובלה.

עדיין לא ברור מי בדיוק ביטל את מעבר הספינות והאם מדובר במשרדי הממשל המצרי, או בצבא האירני. אם הספינות היו עוברות בתעלת סואץ, זו הייתה הפעם הראשונה שספינות מלחמה אירניות היו חוצות את סואץ מאז ההפיכה האסלאמית ב-1979.

מוקדם יותר הבוקר נמסר כי "שום ספינה אירנית לא חוצה היום את תעלת סואץ, להנהלת התעלה אין שום ספינה אירנית ברשימה, גם לא ברשימת ההמתנה למחר – יום שישי", אמר אחמד אל מאנחלי, חבר בהנהלת התעלה. מקור נוסף בתעלה מסר כי 26 ספינות, ביניהן ספינת מלחמה צרפתית נכנסו הבוקר לתעלה, בקבוצה שיוצאת לדרכה  בשעה  6:00 בבוקר שעון ישראל, "ולא הייתה שם שום ספינה אירנית".

ברק: עוקבים בדריכות אחר תנועת הספינות

שר הביטחון אהוד ברק אמר אמש בתגובה למעבר הספינות האירניות בתעלת סואץ כי ישראל הודיעה ל"מדינות ידידותיות" באזור על החששות בעקבות הצעד האירני. הוא הוסיף כי ישראל "עוקבת" אחר תנועת הספינות.

בממשל אובמה אמרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם מודעים למעבר הספינות, אך סירבו להגיב מעבר לכך.

אחמד אל-מליקי, חבר בוועד המנהל של תעלת סואץ, אמר לסוכנות הידיעות כי "אנו לא עוצרים אף ספינה כל עוד אנו לא במצב מלחמה". הוא הוסיף כי ספינות קרב של כל מדינה זקוקות לאישור מצרי כדי לעבור. עד כה, משרדי הביטחון והחוץ של מצרים לא אישרו או הכחישו שאירן ביקשה אישור שכזה.

מחיר הנפט זינק

"בעקבות הדיווחים הרבים אודות מעבר הספינות מול חופי ישראל והתבטאויותיו של השר ליברמן בנושא, זינקו הערב מחירי הנפט. המסחר בנפט רשם לאורך היום גידול של 1% ונסחר תמורת 85 דולרים לחבית.

ליברמן. משגר אזהרה (רויטרס)
"זו פרובוקציה שמוכיחה כי הביטחון העצמי והחוצפה של האירנים הולכים וגדלים מיום ליום", אמר מוקדם יותר שר החוץ ליברמן בוועידת הנשיאים.

לצערי, הקהילה הבינ"ל אינה מוכיחה נכונות להתמודד עם הפרובוקציות האירניות החוזרות ונשנות. על הקהילה הבינ"ל להבין שישראל אינה יכולה להתעלם לנצח מן הפרובוקציות הללו. אנו מצפים שהקהילה הבינ"ל תפעל בהקדם ובנחישות מול הפרובוקציות האירניות שנועדו לדרדר את המצב באזור ותעמיד את האירנים במקומם",הדגיש השר ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק