ברק נפרד מאשכנזי: היו גם כישלונות - אבל נדבר על ההצלחות

שר הביטחון נפרד יחד עם צמרת המדינה מהרמטכ"ל היוצא. ברק אומנם הדגיש כי "זה לא ערב לחשבון נפש", אך לא התאפק, התקשה לשים בצד את המתיחות בין השניים ושלח עקיצה לעבר אשכנזי: היו גם כישלונות. הבוקר מ-09:00: שידור חי מטקסי חילופי הרמטכ״ל

אחרי סאגה ארוכה, ועדות, מסמכים מזויפים וסכסוכים מתוקשרים לצד הצלחות מבצעיות - מסתיים פרק בתולדות צה"ל ונפתח אחד חדש בקול תרועה. רא"ל גבי אשכנזי מסיים היום את תפקידו לאחר ארבע שנים ומפנה את הכיסא לרמטכ"ל ה-20: בני גנץ.

כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר בשידור חי את האירועים החגיגיים במהלך היום. החל מהשעה 09:00 נשדר בערוץ החדשות את אירוע הפרידה מאשכנזי ואת טקס חילופי הרמטכ"לים.

אמש, בתום סבב פרידה ארוך הגיע הרמטכ"ל לאוניברסיטת תל אביב, שם זכה לשבחים, מצמרת המדינה. מאות מוזמנים, בהם ראש הממשלה, נשיא המדינה, שר הביטחון וקצינים בכירים בצה"ל בעבר ובהווה, הגיעו לחלוק כבוד לרמטכ"ל היוצא. ברק, למרות חילוקי הדעות בין השניים, לא ויתר על המעמד.

"זה לא ערב של חשבון נפש, זה ערב של פרידה", אמר שר הביטחון וביקש להודות לאשכנזי על תרומתו. "תודה על שירות של ארבעה עשורים ששיאו בארבע שנים כרמטכ"ל, שירות שבו תרמת לכל אורך הדרך תרומה חשובה מאוד לעוצמתו של צה"ל ולביטחון המדינה", הדגיש ברק אך לא התאפק ושלח גם עקיצה.

"תחת שרביטו של גבי פעל צה"ל ב'עופרת יצוקה' והשיג את כל המטרות ובכך גם בעשרות רבות של מבצעים מורכבים רובם חסויים, הרחק מגבולות המדינה, ובנושאים שבחלקם אין שיעור לחשיבותם. היו לנו גם כישלונות אך ההישגים מאפילים עליהם לאין ערוך. צה"ל חזק, אכן חזק גם מהדברים שעוברים עלינו בימים האלה. ההרתעה קיימת גם אם לא לנצח והכוחות מצוידים, מאומנים וערוכים טוב מבעבר ועל כך מגיעה לך גבי, תודה גדולה", דברי שר הביטחון

נשיא המדינה נפרד אף הוא מאשכנזי וניצל את המעמד כדי לחלק מחמאות. "בכל המבחנים עמדת זקוף ומשכנע", אמר הנשיא. "ואכן עוד טרם הספקת לסיים את ימי הפרידה, הוודאות האזורית שהייתה קיימת התרסקה. נשאיר להיסטוריה לשפוט את היוצאים ונקבל בתקווה את הבאים. גבי, כנשיא המדינה, אני מביע לך תודה. בשם העם, תודה עבור שירות מעולה ומנהיגות מצוינת. צאתך לשלום והמשך תרומתך לעם".

רה"מ: גבי נשאר חייל

גם ראש הממשלה נתניהו הרעיף שבחים. "גבי, אנחנו מודים לך על העבודה היסודית והמקצועית. חיזקת מאוד את תחושת הביטחון של צה"ל, את תרבות האימונים, תודעת הניצחון בקרב וההקפדה על ביצוע ועל השגת תוצאות. תרמת לחיזוק האמון ותרבות האימון", אמר נתניהו.

"גם כרמטכ"ל גבי נשאר חייל והוא דאג לחיילים, אבל דאגת גם לבניין הכוח, לחזק את צה"ל, לצייד אותו בכלי מלחמה, לבנות את כוחנו לקראת כל אתגר וכל מיצר שאנחנו עשויים לפגוש בהמשך. ואנחנו יודעים שעדיין איננו רואים את סוף הרעש, אבל אנחנו יודעים שיהיו אשר יהיו האתגרים שלפנינו, יכול נוכל להם בזכות אנשים ומפקדים כמוך, גבי, והעבודה החשובה שנתת בארבע השנים האחרונות.

"ולכן, בשם ממשלת ישראל, בשם העם בישראל, אני מודה לך, גבי. אני מודה לך על שירותך ארוך השנים כחייל וכמפקד צה"ל, אני מודה לך על התקופה החשובה שעמדת בראש הצבא ושיפרת את יכולותיו, ואני מודה לך על כלל פעולותיך לביצור ביטחון ישראל".

הצביעו פה אחד

הבוקר, אחרי אינספור תהפוכות, אישרו שרי הממשלה פה אחד את מינויו של גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. במהלך ישיבת הממשלה הבוקר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למינוי גנץ ואמר: "האלוף בני גנץ הוא קצין מצטיין ומפקד מנוסה. הניסיון שלו הוא רב גם בתחום המבצעי וגם בתחום הארגוני. הוא ניחן בכל התכונות הדרושות להיות מפקד מעולה של צבא הגנה לישראל".

נתניהו הוסיף: "המינוי הזה יבסס את יציבותו של צה"ל, שהיא חשובה תמיד, אבל היא חשובה במיוחד בעת הזאת של זעזועים עמוקים שפוקדים את אזורנו. צה"ל הוא צבא העם שמחזיק את קיומנו כאן. לממשלה אחריות עליונה להגן על הציבור ולהבטיח את עתיד העם וצה"ל הוא הזרוע הביצועית החשובה שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק