אשכנזי בכנס הרצליה: "העולם הערבי תופס את ארה"ב כחלשה"

"יש התחזקות של הכוחות הקיצונים במצרים, טורקיה וכמובן באירן", כך הזהיר הערב הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי בנאום בכנס הרצליה. "העולם הערבי תופס את ארה"ב כחלשה. יש להתכונן למלחמה לא קונבנציונאלית", אמר והוסיף: "אני עוזב את תפקידי בסיפוק רב"

הרמטכ"ל היוצא של צה"ל רא"ל גבי אשכנזי נאם הערב בכנס הרצליה השנתי שעוסק במאזן החוסן והביטחון הלאומי של ישראל. אשכנזי הזהיר מפני מלחמה לא קונבנציונלית וקרא לעורף להתגייס, "שלא כמו במלחמה הקודמת". את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

אשכנזי פתח את נאומו בהתייחסות למהומות במצרים כשאמר כי מנקודת מבטו מדובר בשינויים אמנם על פני השטח, אך יש להיערך להם בהתאם. "אם תהיה התפרצות, היא תהיה מאוד קשה", הזהיר אשכנזי והוסיף כי יש לשמור על השלום עם מצרים בכל מחיר.

הרמטכ"ל התייחס אף לטענה כי צה"ל לא צפה את המהומות במצרים ואמר כי "אפילו הרמטכ"ל המצרי לא ידע לחזות את פרוץ המהומות". "לא מעט מהכוח עובר כיום לציבור", אמר אשכנזי, בהתייחסו להנעת המהפכה במדינה באמצעות אתרי הרשתות החברתיות.

"הכוח המתון בעולם נחלש"

"מה שקורה עכשיו במצרים משקף את המתחים שיש בעולם הערבי, למשל בין הרדיקלים למתונים, בין המסורתיים לבין המצדדים במודרניזציה, והדבר מהווה אתגר אסטרטגי ביטחוני לצה"ל", אמר אשכנזי. "יש התחזקות של המחנה הרדיקלי במצרים ואפשר לראות את זה גם בלבנון, בטורקיה וכמובן - באירן. יש היחלשות של המחנה המתון. העולם הערבי תופס את ארה"ב כחלשה", הוסיף.

"צריך להבליט בפני ידידותינו מהמערב כי ישראל היא נכס במזרח התיכון, וזאת על רקע כל המדינות שמסביב", הדגיש אשכנזי.

"צה"ל צריך להיות מוכן למאבק יותר מזירה אחת. זה אחד השינויים שנצטרך להתמודד איתם", אמר אשכנזי בהתייחס לשינויים הביטחוניים באזור. "השינוי המרכזי הוא שקשת העימותים התרחבה. אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל מיני סוגים של עימותים וגם כאלה שאינם קונבנציונאלים", הזהיר אשכנזי.

"סוריה וחיזבאללה שינו את התפיסה שלהם"

אשכנזי התייחס בדבריו להתחזקות סוריה וחיזבאללה בצפון ואמר כי אלו הבינו שלא יצליחו להתמודד עם ישראל בזירות המלחמה ה"קלאסיות" ולכן שינו את התפיסה והתכנסו לתוך שטחים עירוניים. "כך הם מפעילים נשק תלול מסלול למדינת ישראל ומצליחים לגבות מחיר מאוד גבוה", אמר אשכנזי. "הם יוצרים מלחמת התשה עם ישראל".

"חשוב לנו להבין את שינוי התפיסה של אויבנו ולהתמודד עם זה ולבנות את תפיסת הכוח החדשה שלנו", טען אשכנזי וקרא לארגן את העורף של מדינת ישראל כדי שיידע להתמודד עם הסכנות הביטחוניות העתידות לבוא.

אשכנזי האשים: "העורף לא מתגייס"

"לא ייתכן שייפלו במלחמה הבאה עשרות טילים והעורף לא יתגייס. זה מה שקרה במלחמה הקודמת", אמר אשכנזי. "אויבנו מסביב רק ישפרו את יכולת הדיוק של הטילים האוויריים שלהם וימשיכו לסכן את ביטחוננו וחשוב שנסתגל לזה ונתגייס", הוסיף הרמטכ"ל וטען כי מערכות ההגנה, כמו למשל מערכת "כיפת ברזל" אינן מספיקות.

"לא ניתן להמשיך לנסות ולפתור את הבעיות במהלומות אש מידיות מהאוויר. זה כבר לא מספיק כמו בעבר", הזהיר אשכנזי. "כדי להגיע לפגיעה אפקטיבית בארגוני הטרור ובאופי שלהם, אי אפשר להסתמך רק על האוויר, אלא צריך גם כוח בשטח", טען הרמטכ"ל.

בהתייחסותו ליכולות המודיעיניות של ישראל אמר אשכנזי כי הנושא זוכה לחשיבות רבה בצה"ל. "אי אפשר להגיע למלחמה הבאה בלי יכולות מודיעיניות נרחבות", אמר הרמטכ"ל.

"היבט נוסף חשוב לקראת המלחמה הקונבנציונלית הבאה, שהיא המאתגרת ביותר, היא השקעה באימונים", טען אשכנזי. "אנחנו פועלים לפי תכנית רב שנתית שנועדה להביא לעלייה בכושר הלחימה של החיילים", הוסיף.

"הצלחנו להגיע אל המקועקעים וגם אל אלה עם העגילים"

אשכנזי אף התייחס בדבריו לנתוני הגיוס המדאיגים של השנים האחרונות ואמר כי בשנים האחרונות פועל צה"ל כדי לעודד את המוטיבציה לשירות ביחידות לוחמות. "אנחנו מצליחים להגיע כיום לכל בני הנוער, גם אלה עם העגילים והקעקועים", הוסיף הרמטכ"ל.

"יש לנו כיום צבא נהדר", קבע אשכנזי בסיום דבריו ואמר כי הוא עוזב את הצבא בגאווה. "אנשים יודעים שהצבא שייך לעם וכך הם מתנהגים אליו", סיכם.

נאומו של אשכנזי הגיע על רקע ההתפתחויות במינוי האלוף בני גנץ כרמטכ"ל 20 של צה"ל, לאחר שיואב גלנט משך היום את עתירתו בנושא מבג"ץ. גנץ צפוי להיכנס לתפקידו של אשכנזי לאחר חפיפה קצרה מהרגיל, כשהרמטכ"ל לשעבר ייצא לחופשת הפרישה במועד שנקבע.

עד היום נאמו בכנס שר הרווחה לשעבר יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ראש עיריית הרצליה יעל גרמן וסגן שר החוץ דני איילון.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק