דריכות בממשלה לקראת הצגת המינוי

למרות הציפייה לתמיכה מצד שרי העצמאות, ישראל ביתנו והליכוד במינויו הצפוי של האלוף בני גנץ לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל, נראה כי לאור סיומה העגום של ההצעה למנות את גלנט לתפקיד, יקשו הפעם חברי הממשלה בשאלותיהם באשר למינוי. השר יעלון ידרוש הבהרות מברק וש"ס תתמוך במינוי רק אם יינתן זמן לוועדת טירקל לדון בו

אחרי שנאלצו לבטל לאחרונה את מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל של צה"ל, מקווים הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, כי עם הצגת מועמדותו של האלוף בני גנץ לתפקיד תסתיים הסאגה הביטחונית-משפטית שטלטלה בימים האחרונים את צה"ל.

השרים אמנם יצביעו על מינוי גנץ לרמטכ"ל רק בשבוע הבא, אך הבוקר ייערך דיון בישיבת הממשלה, שאמנם לא אמור לעורר התנגדות בקרב השרים, אך גם לא צפוי לעבור ללא שאלות נוקבות של השרים שכבר למודים פגמים בהליכי המינוי לתפקיד הצבאי הבכיר.

ידרוש הבהרות משר הביטחון. יעלון (חדשות 2)
בין השרים שצפויים לתמוך במועמדותו של גנץ נמצאים שרי העצמאות, ישראל ביתנו והליכוד. גם סילבן שלום ומשה (בוגי) יעלון, הממלאים את תפקיד המשנה לראש הממשלה, צפויים לתמוך במינוי לאחר שהובילו את ההתנגדות למינוי רמטכ"ל זמני.

למרות זאת, צפוי השר יעלון להקשות מעט על שר הביטחון, כאשר ידרוש ממנו תשובות להאשמות שהטיח ברמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי כשטען שהארכת מינויו כרוכה ב"בעיות אתיות, נורמטיביות ומקצועיות".

בש"ס הבהירו כי בכוונתם לתמוך במינוי, אך ורק אם יובהר להם כי ועדת טירקל תספיק לדון בו עוד לפני מועד פרישתו של אשכנזי. אם לא תוכל הוועדה לדון במינוי במועד, תדרוש הסיעה את הארכת כהונתו של אשכנזי בשלושה חודשים.

הקרב המשפטי הבא בדרך?

במערכת הביטחון כבר נערכים לניסיונות לסיכול מועמדותו של גנץ, בין השאר על ידי גלנט עצמו שעדיין לא אמר נואש בנושא. בנוסף, צפויה עתירה נוספת לבג"ץ בעניין מינויו של גנץ, זאת מצד משפחתו של לוחם משמר הגבול מדחת יוסוף ז"ל, שנרצח בקבר יוסף במהומות אוקטובר 2000, כשגנץ היה מפקד אוגדת יהודה ושומרון.

כזכור, באותה תקופה העלו משפחתו טענות קשות בדבר הפקרתו של יוסוף ואי חילוצו במועד, ואף האשימו של תא"ל, דאז, גנץ, באחריות אישית להחלטה שלא לבצע את החילוץ.

אחרי שהיה מועמד אף הוא לתפקיד הרמטכ"ל, פורסם הבוקר כי אלוף פיקוד הצפון גבי אייזנקוט שוחח בימים האחרונים עם שר הביטחון והמליץ על מינוי גנץ לתפקיד. אייזנקוט הבטיח כי לא יפרוש מצה"ל לאחר בחירתו של גנץ וימשיך לתמוך בו במטכ"ל.

מקורבים לאלוף אייזנקוט אמרו כי הוא רואה בגנץ מועמד ראוי לתפקיד הרמטכ"ל, ומאמין כי הדבר יביא ליציבות צה"ל. יצוין כי גם בסבב המינויים הקודם תמך אייזנקוט במועמדותו של גנץ לתפקיד. גם שאר אלופי הצבא לא צפויים לפרוש בעקבות ההחלטה על מינוי גנץ.

גלנט: אהיה הרמטכ"ל של צה"ל

לאחר שתפקיד הרמטכ"ל חמק ממנו ברגע האחרון, הגיע ביום שישי בערב האלוף יואב גלנט לריאיון מיוחד ב"אולפן שישי" עם יאיר לפיד. האלוף התייחס בין היתר להחלטת היועמ"ש, הסיקור התקשורתי הנרחב בפרשה, תקף בחריפות את הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי והביע אמון מלא שלמרות הכל הוא יהיה המפקד הבא של צה"ל.

כשנשאל גלנט האם הוא חושב שיהיה הרמטכ"ל הבא ענה בהחלטיות - "כן" והוסיף, "נבחרתי לתפקיד, והמינוי בתוקף. אני חושב שהממשלה, כשהיא תבוא בראשות ראש הממשלה, דרך שר הביטחון, לבחון את הדברים ביום ראשון, היא תצטרך לשים על כף המאזניים גם את מה שאמר היועמ"ש ואותם דברים שקשורים להתנהלות לא מושלמת  - שאני לוקח עליה אחריות". 

גלנט הביע בראיון את רצונו לעמוד מול שרי הממשלה ביום ראשון ולספק להם את גרסתו. "הדברים בהם הואשמתי הם קטנים, מתוחמים ולא קשורים", אמר גלנט בהתייחס להאשמות נגדו, "כל עוד לא הוכרע העניין, אני מאמין שאהיה רמטכ"ל". גלנט הוסיף: "ראוי לבחור את הרמטכ"ל לפי חריגות בענייני בניה? כשההר הגעש הביטחוני יתפרץ, מי הכי טוב להנהיג את ישראל בשעה כזו", שאל גלנט, "התשובה לשאלה הזו כבר ניתנה, אבל ההליך הזה הושפע מדעת הקהל", לדבריו.

"עשו לי משפט בתקשורת"

"אני לא איש תקשורת", אמר גלנט, "את הנחשול התקשורתי אני לא יודע לכוון. מישהו כיוון את הנחשול הזה, הצונאמי הזה ששטף אותי בתקשורת", אמר. "יש פה מעשה מכוון ומוגדר נגדי. פתאום, ברגע אחד תוך כדי שאני בחפיפה, הופכים אותי לאויב העם. מישהו אמר שאני מעשן סיגרים עם אנשי הון ושלטון ואני מעולם לא עישנתי".

לדברי גלנט, התזמון של חשיפת המסמך על ידי אשכנזי יועד להכשלת מינויו. "לא יכול להיות שמסמך נמצא בידי מפקד, הוא מחזיק אותם חודשים ומשתמש בו ברגע נתון כמטען צד". גלנט המשיך ואמר: "הוא (אשכנזי) הודה בצורה מפורשת שהוא הראה את המסמך לאלופים, כולם ידעו חוץ ממני, אני כלפי פקודיי עובד אחרת", אמר.

גלנט התייחס בריאיון לפרשה שכונתה "פרשת המסמך", על מנת להדגים, לדבריו, את הנזק שתקשורת יכולה לעשות. "ידעתי על המסמך רבע שעה לפני שפורסם", טען , "אמרו שאני כתבתי את המסמך אבל זה היה נשק נגדי. כמעט קברו אותי בגלל המסמך ואחרי זה התברר שאין שום דבר".

"טירקל צריך לבחון מחדש את הדברים"

בהקשר לדברי היועץ המשפטי לממשלה, שטען כי ייתכן וגלנט אינו ראוי ערכית לתפקיד, אמר גלנט: "אני מכבד את מוסדות המדינה. אך לדעתי לא היועץ המשפטי יכריע אם אני כשיר מבחינה ערכית".  גלנט טען כי היועץ היה נתון תחת לחץ כשהחליט לא להגן על המינוי: "הוא לא מצא קשרים ולא פלילים, כתוצאה מלחץ, הוא יצר הערכה לא נכונה".

"בתור רמטכ"ל אני כפוף לשר הביטחון", הוסיף גלנט, "הסמכות הערכית שמורה לדרג המבצעי ואלה שר הביטחון, ראש הממשלה והרמטכ"ל". בהקשר ליחסיו עם הרמטכ"ל הנוכחי, ציין גלנט כי היחסים המקצועיים ביניהם טובים. "סיימתי לפני שבועיים את החפיפה שלי ווזה נעשה בצורה מאוד מכובדת", דברי האלוף.

בהקשר להכרעה על מינויו, אמר גלנט כי לדעתו ראוי שהמקרה יוחזר לוועדת טירקל, ביחד עם חומר הראייה החדש שאסף מבקר המדינה. "אני מבקש שטירקל יבחן מחדש את הדברים, בהתאם לדברי היועץ המשפטי. שהוא יראה מה השתנה, ואני אקבל כל הכרעה". גלנט ציין כי הוא "סמוך ובטוח בשיקול הדעת של בג"ץ" והוסיף: "אני בטוח שהוא ישקול באופן מנותק מהתקשורת".

יעלון: "גלנט לא ראוי להיות הרמטכ"ל"

"אלופי המטה הכללי בדרך כלל אמינים ומקצועיים, פה ושם יש גם תפוחים רקובים" – כך אמר אתמול בערב השר משה בוגי יעלון בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות" עם דנה ויס.

את הדברים אמר בהתייחס לפרשת גלנט: "מינוי גלנט היה חפוז, נחרדתי מתשובות ועדת טירקל שלא היו מלאות", אמר השר יעלון והוסיף: "לבי עם גלנט, הוא בן טיפוחי במידה מסוימת".

"גלנט קצין מצוין מבחינה מקצועית, לוחם מצוין וקר רוח, אבל לנוכח כמה אירועים שנחשפו והתנהגותו המנוגדת לחוק - הוא לא ראוי להיות רמטכ"ל וכדאי שיפנים זאת", אמר השר וסיכם: "לא כל קצין צריך להיות רמטכ"ל, לא יכול להיות שרמטכ"ל לא יקבל את שלטון החוק".

התנהגות ברק - אובדן עשתונות

השר יעלון התייחס גם למערכת היחסים בין שר הביטחון אהוד ברק לרמטכ"ל גבי אשכנזי: "צר לי על הדברים שאמר ברק על גבי אשכנזי. אני לא יכול להעיד על בעיה מקצועית. אני רק שומע שמועות, ידיעות שמוזנות לתקשורת".

"יש סוגיות שאשכנזי צריך לתת עליהן תשובות, אבל אם המצב הוא כל כך חמור – מדוע אנחנו בממשלה לא יודעים ולא מקבלים החלטה להדיח אותו? יש כאן התנהגות שמראה על אובדן עשתונות, מלחמה נגד אשכנזי שאני לא יודע על מה היא מבוססת. מערכת היחסים הזאת פוגעת בביטחון המדינה", אמר יעלון.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

הרמטכ"ל המיועד כפי שלא ראיתם

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים