גלנט: אהיה הרמטכ"ל הבא של ישראל

בראיון מיוחד ל"אולפן שישי", האלוף יואב גלנט לא מוותר ואומר הערב כי הוא מאמין שיהיה הרמטכ"ל הבא של ישראל. "נבחרתי לתפקיד והמינוי בתוקף", אמר. התבטאותו מסבכת עוד יותר את מציאת המחליף לרמטכ"ל המכהן אשכנזי, המפנה את לשכתו בעוד 10 ימים. צפו בראיון המלא עם האלוף מעמיקם

גלנט מתעקש שמינויו ייצא לפועל: לאחר שתפקיד הרמטכ"ל חמק ממנו ברגע האחרון, הגיע הערב האלוף יואב גלנט לראיון מיוחד ב"אולפן שישי" עם יאיר לפיד. האלוף התייחס בין היתר להחלטת היועמ"ש, הסיקור התקשורתי הנרחב בפרשה, תקף בחריפות את הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי והביע אמון מלא שלמרות הכל הוא יהיה המפקד הבא של צה"ל.

כשנשאל גלנט האם הוא חושב שיהיה הרמטכ"ל הבא ענה בהחלטיות - "כן" והוסיף, "נבחרתי לתפקיד, והמינוי בתוקף. אני חושב שהממשלה, כשהיא תבוא בראשות ראש הממשלה, דרך שר הביטחון, לבחון את הדברים ביום ראשון, היא תצטרך לשים על כף המאזניים גם את מה שאמר היועמ"ש ואותם דברים שקשורים להתנהלות לא מושלמת  - שאני לוקח עליה אחריות". 

גלנט הביע בראיון את רצונו לעמוד מול שרי הממשלה ביום ראשון ולספק להם את גרסתו. "הדברים בהם הואשמתי הם קטנים, מתוחמים ולא קשורים", אמר גלנט בהתייחס להאשמות נגדו, "כל עוד לא הוכרע העניין, אני מאמין שאהיה רמטכ"ל". גלנט הוסיף: "ראוי לבחור את הרמטכ"ל לפי חריגות בענייני בניה? כשההר הגעש הביטחוני יתפרץ, מי הכי טוב להנהיג את ישראל בשעה כזו", שאל גלנט, "התשובה לשאלה הזו כבר ניתנה, אבל ההליך הזה הושפע מדעת הקהל", לדבריו.

מסתמן: בני גנץ יהיה הרמטכ"ל

"עשו לי משפט בתקשורת"

"אני לא איש תקשורת", אמר גלנט, "את הנחשול התקשורתי אני לא יודע לכוון. מישהו כיוון את הנחשול הזה, הצונאמי הזה ששטף אותי בתקשורת", אמר. "יש פה מעשה מכוון ומוגדר נגדי. פתאום, ברגע אחד תוך כדי שאני בחפיפה, הופכים אותי לאויב העם. מישהו אמר שאני מעשן סיגרים עם אנשי הון ושלטון ואני מעולם לא עישנתי".

לדברי גלנט, התזמון של חשיפת המסמך על ידי אשכנזי יועד להכשלת מינויו. "לא יכול להיות שמסמך נמצא בידי מפקד, הוא מחזיק אותם חודשים ומשתמש בו ברגע נתון כמטען צד". גלנט המשיך ואמר: "הוא (אשכנזי) הודה בצורה מפורשת שהוא הראה את המסמך לאלופים, כולם ידעו חוץ ממני, אני כלפי פקודיי עובד אחרת", אמר.

גלנט התייחס בראיון לפרשה שכונתה "פרשת המסמך", על מנת להדגים, לדבריו, את הנזק שתקשורת יכולה לעשות. "ידעתי על המסמך רבע שעה לפני שפורסם", טען , "אמרו שאני כתבתי את המסמך אבל זה היה נשק נגדי. כמעט קברו אותי בגלל המסמך ואחרי זה התברר שאין שום דבר".

"טירקל צריך לבחון מחדש את הדברים"

בהקשר לדברי היועץ המשפטי לממשלה, שטען כי ייתכן וגלנט אינו ראוי ערכית לתפקיד, אמר גלנט: "אני מכבד את מוסדות המדינה. אך לדעתי לא היועץ המשפטי יכריע אם אני כשיר מבחינה ערכית".  גלנט טען כי היועץ היה נתון תחת לחץ כשהחליט לא להגן על המינוי: "הוא לא מצא קשרים ולא פלילים, כתוצאה מלחץ, הוא יצר הערכה לא נכונה".

"בתור רמטכ"ל אני כפוף לשר הביטחון", הוסיף גלנט, "הסמכות הערכית שמורה לדרג המבצעי ואלה שר הביטחון, ראש הממשלה והרמטכ"ל". בהקשר ליחסיו עם הרמטכ"ל הנוכחי, ציין גלנט כי היחסים המקצועיים ביניהם טובים. "סיימתי לפני שבועיים את החפיפה שלי ווזה נעשה בצורה מאוד מכובדת", דברי האלוף.

בהקשר להכרעה על מינויו, אמר גלנט כי לדעתו ראוי שהמקרה יוחזר לוועדת טירקל, ביחד עם חומר הראייה החדש שאסף מבקר המדינה. "אני מבקש שטירקל יבחן מחדש את הדברים, בהתאם לדברי היועץ המשפטי. שהוא יראה מה השתנה, ואני אקבל כל הכרעה". גלנט ציין כי הוא "סמוך ובטוח בשיקול הדעת של בג"ץ" והוסיף: "אני בטוח שהוא ישקול באופן מנותק מהתקשורת".

ביקש להופיע מול הממשלה - ונדחה

פרשת מינוי הרמטכ"ל הולכת ומסתבכת. אחרי שראש הממשלה ושר הביטחון הודיעו לאלוף גלנט על ביטול המינוי שלו לתפקיד, בעקבות המלצת היועץ המשפטי לממשלה, מתברר שאין תוקף חוקי
להחלטת הביטול וכמה שרים מערערים עליה.

האלוף גלנט ביקש להופיע בפני הממשלה ביום ראשון בכדי להציג את עמדתו בפני השרים, אך מזכיר הממשלה סירב לבקשה. עם זאת, הודיע המזכיר כי יאפשר לו להציג לשרים מסמך כתוב ובו טיעוניו. למרות הפעילות הענפה הסיכויים להחזרת מועמדות האלוף גלנט נראים כרגע קטנים מאוד.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

ברק צפוי להאריך את כהונת אשכנזי

הכנסת דחתה את הפרידה מהרמטכ"ל אשכנזי

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

למרות דוח מבקר המדינה - גלנט לא פורש

האם המירוץ לרמטכ"לות מתחדש?

פרשנות: "גלנט לא ייכנס ללשכת הרמטכ"ל"

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים