ברק טוען: אשכנזי ניסה למלט את הרפז לחו"ל

המלחמה בין שר הביטחון לרמטכ"ל הופכת לקרב מכוער, בו מעורב גם כותב "מסמך גלנט" המפורסם - בועז הרפז. בגלי צה"ל דווח כי ברק טוען שהרמטכ"ל התערב אישית באישור נסיעתו של הרפז לחו"ל, בניגוד מפורש להנחייתו של שר הביטחון. דובר צה"ל: לא בסמכות הצבא לקבוע אם אזרח יכול לצאת מהמדינה

אשכנזי וברק. מלחמת הגירסאות מחריפה (דובר צה"ל)

שר הביטחון ברק אמר אתמול בראיון לכתבנו אודי סגל כי בהתנהגותו של הרמטכ"ל אשכנזי נפלו פגמים "מוסריים אתיים ומקצועיים". היום מתברר למה בדיוק התכוון ברק באמירה החריפה הזו: שר הביטחון טוען כי הרמטכ"ל התערב באישור נסיעתו של בועז הרפז לחו"ל, ולמעשה ניסה למלט אותו מהארץ. את הידיעה הביאה כתבת גלי צה"ל אילאיל שחר. 
 
קרב גרסאות מתגלע מאז הבוקר בין לשכת שר הביטחון ללשכת הרמטכ"ל. בצה"ל טוענים שברק הפעיל לחצים על קצינים בצה"ל, כדי שיכתבו חוות דעת שקובעת כי לבועז הרפז אסור לצאת לנסיעת עסקים בדרום אמריקה. מנגד, בלשכת ברק טוענים שלשכת אשכנזי התערבה בשיקולים המקצועיים של ראש אמ"ן ומנעה ממנו לפרסם את חוות הדעת, כדי שהרפז יוכל לצאת לחו"ל.
 
תחילת הסיפור לפני מספר שבועות, אז פנה בועז הרפז, הזכור לציבור מפרשת מסמך גלנט - לקב"ט של אגף המודיעין בצה"ל ומבקש הנחיות לקראת נסיעה צפויה לדרום אמריקה בכלל ולוונצואלה בפרט, לצורך עסקיו. הקב"ט מתדרך את הרפז בהתאם למידע הרגיש אליו נחשף במהלך שירותו הצבאי. לאחר התדרוך עדכן הקב"ט את הגופים הרלוונטיים, בהם השב"כ ולשכת שר הביטחון, על הנסיעה הצפוייה.
 
לטענת הצבא, בשלב הזה מתעורר החשש בלשכת שר הבטחון כי נסיעתו של הרפז היא למעשה נסיון בריחה שלו ממשפטו, על חלקו בפרשת מסמך גלנט. הלשכה זימנה את כל הגורמים בצה"ל לדיון דחוף בעניין - וכאן מתפצלות הגירסאות; בדיון שהתקיים מוקדם יותר השבוע נכחו ראש אמ"ן, שר הביטחון היועץ המשפטי במשרד הביטחון וממלא מקום הרמטכ"ל, שהיה בחו"ל באותה העת. ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, אמר בדיון שהנסיעה של הרפז בעייתית ביותר בשל המידע הרגיש אליו נחשף בעת שירותו, ומשום שוונצואלה היא מדינה בעייתית בה יש ארגוני טרור.
 
ראש אמ"ן אף קבע בעל פה בדיון כי יש לאסור את הנסיעה באופן חד משמעית. שר הביטחון, אהוד ברק, ביקש מהאלוף לקבל את ההערכה כמסמך כתוב - אולם משהתקבל לא הכיל אותה. בחוות הדעת פירט ראש אגף המודיעין את הבעייתיות שבנסיעת הרפז למדינות דרום אמריקה - אך לא קבע באופן חד משמעי שיש למנוע את הנסיעה. במסמך צויין כי השב"כ אמון על החלטות מסוג זה.
 
בלשכת שר הביטחון טוענים כי הרמטכ"ל אשכנזי התערב באופן אישי בהחלטה. הרמטכ"ל - ששהה בבריסל - הואשם כי דיבר בטלפון עם כוכבי ודרש כי בחוות הדעת לא יקבע באופן חד משמעי כי יש לאסור את הנסיעה. בצה"ל טוענים כי הרמטכ"ל לא התערב, ובסך הכל קיבל עדכון על הדיון. עוד הוסיפו בצה"ל כי כוכבי כתב את חוות דעתו המקצועית, וכי אין בסמכות הצבא לא אמור לקבוע האם לאשר או למנוע מפלוני לצאת מהארץ. "אם יש חשש שימלט ממשפטו - על המשטרה להוציא לו צו מניעה לצאת מהארץ", הוסיפו.

מקורבי אשכנזי על ברק: "זה היה ניסיון חיסול בשידור חי"

בשיחות אמש עם מקורביו הגיב אשכנזי לדבריו החריפים של שר הביטחון בראיון בחדשות 2 אמש. "ארבע שנים אני רמטכ"ל ואף פעם לא שמעתי מברק הערה מקצועית, ערכית או נורמטיבית, גם לא בחודשים האחרונים", אמר הרמטכ"ל בשיחות סגורות.

אשכנזי הוסיף וסיכם: "אני לא רוצה להיגרר להשמצות". בתוך כך גורמים בכירים בצה"ל העבירו ביקורת על התבטאויותיו של ברק ואמרו כי "זה היה ניסיון חיסול בשידור חי".

לטענת בכירים במערכת הצבאית, אם לשר הביטחון יש הוכחות להאשמות שהוא מטיח באשכנזי, עליו לכבד ולחשוף אותן בפני הציבור. עוד הם אומרים כי עליו "לא להאשים האשמות חמורות ולהסתתר מאחורי הצהרות ריקות מתוכן".

ברק: מעורבים פה עניינים אתיים

שר הביטחון אהוד ברק הגיב אמש על הביקורת בשל התנהלותו בפרשת גלנט והתעקשותו שלא לבקש מהרמטכ"ל גבי אשכנזי להאריך את כהונתו. למרות ההאשמות הקשות על כך שמדובר בצעד הנובע ממניעים אישיים - ברק נחוש בדעתו, לא מתנצל לרגע ויוצא במתקפה חריפה נגד אשכנזי.

"הרמטכ"ל מסיים את כהונתו עוד 10 ימים, ההחלטה על כך שכהונתו לא תוארך לא הייתה קלה ונראתה לא טבעית בעיני רבים, אך התקבלה מתוקף סמכותי אחרי הפעלת שיקול דעת מעמיק", מדגיש ברק בריאיון מיוחד.

עננה כבדה בפרשת המסמך

שר הביטחון אומנם לא מצביע על סיבה מדויקת בגינה החליט לוותר על שירותיו של אשכנזי, אך שולח רמזים עבים ויוצא במתקפה חריפה נגד החייל מספר אחת. "מעורבים פה עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו ומקצועיים מדרגה ראשונה. כדי לשמור על כבוד המוסד והרמטכ"ל - אני לא רוצה לפרט", הבהיר וביקש להוסיף: "לא מדובר בקיצור כהונתו".

מיד לאחר מכן התייחס ברק לפרשת מסמך הרפז שעוררה סערה בצה"ל. "לא הסתרתי את דעתי שגם לאחר חקירת המשטרה שהבהירה מי זייף את המסמך נותרה עננה כבדה ומדובר בניסיון לערער סדרי שלטון ולפגוע ביסודות דמוקרטיה שלשמחתנו כשל", אמר שר הביטחון. "קרו דברים מבחינה אתית ותיפוקדית שלא ראויים. הם לא התבהרו. חיוני לברר את הדברים עד תום כדי להחזיר בריאות מקצועית ונכונה לצבא".

הסערה בשבועיים האחרונים לא מקרית

שר הביטחון הביע את מורת רוחו מאי מינוי גלנט לרמטכ"ל הבא של ישראל והסביר כי ניתן היה לפעול אחרת. "חשבתי שאפשר לנזוף בו ציבורית, לתת לו הערה פיקודית או מהיועמ"ש, להעמיד אותו במצב שהוא צריך להסביר לציבור את שגיאותיו", אומר ברק ומשוכנע שההרתעה הושגה: "כל אלוף משנה או תת אלוף שרוצה להיות רמטכ"ל לא ייתן ששום שביל יוביל לפתח ביתו".

על פי ברק, מועד התפוצצות הפרשה זמן קצר לפני ההכרעה חשוד. "מי שחושב שזה מקרי לחלוטין שב-15 היום האחרונים העניין התפוצץ ברעש לא חי את המציאות", מכריז שר הביטחון ומשוכנע: "נסחפנו יותר מדי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

הרמטכ"ל אשכנזי משיב אש: "לא רוצה להיגרר להשמצות"

ברק מתעקש: אשכנזי לא צריך להמשיך לכהן כרמטכ"ל

88% מהציבור: להאריך את כהונת אשכנזי

מאחורי הקלעים של הריאיון עם גלנט

ברק צפוי להאריך את כהונת אשכנזי

הכנסת דחתה את הפרידה מהרמטכ"ל אשכנזי

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

למרות דוח מבקר המדינה - גלנט לא פורש

האם המירוץ לרמטכ"לות מתחדש?

פרשנות: "גלנט לא ייכנס ללשכת הרמטכ"ל"

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים