אשכנזי עוקץ בחזרה: צה"ל לא שייך לאף אחד באופן פרטי

רגע לפני שהוא פושט את המדים ועל רקע הטלטלה בצמרת צה"ל המשיך הרמטכ"ל כמתוכנן את סבב הפרידה שלו. אשכנזי לא נשאר חייב למתקפה של שר הביטחון נגדו בשל "עניינים אתיים" והבהיר: אני מותיר אחריי צבא ערכי. צה"ל לא שייך לאף אחד באופן פרטי

הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי הגיב הערב לראשונה להחלטה שלא למנות את האלוף יואב גלנט למחליפו.

"זו תקופה עצובה", הודה אשכנזי, שצפוי להשתחרר מתפקידו בעוד פחות משבועיים, והדגיש כי הסיטואציה בגלל ממונה האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל היא "חריגה", אך לדבריו "הצבא חזק מהתהליכים סביבו".

"אני מותיר אחרי צבא מקצועי, ערכי ונורמטיבי הממוקד במשימה העיקרית והיחידה שלו. צה"ל הוא צבא שחזק מכל התהליכים המתרחשים סביבו", אמר הרמטכ"ל בטקס שערך לכבודו ארגון נכי צה"ל בבית הלוחם בתל-אביב, במה שנראה תגובה למתקפה החריפה של שר הביטחון ברק נגדו והוסיף: "צה"ל לא שייך לאף אחד באופן פרטי. צה"ל שייך לכולנו". 

ברק במתקפה

הערב הגיב שר הביטחון בריאיון מיוחד לחדשות 2 על הביקורת בשל התנהלותו בפרשת גלנט והתעקשותו שלא לבקש מהרמטכ"ל גבי אשכנזי להאריך את כהונתו. למרות ההאשמות הקשות על כך שמדובר בצעד הנובע ממניעים אישיים - ברק לא התנצל לרגע ויצא במתקפה חריפה נגד אשכנזי.

"הרמטכ"ל מסיים את כהונתו עוד 10 ימים, ההחלטה על כך שכהונתו לא תוארך לא הייתה קלה ונראתה לא טבעית בעיני רבים, אך התקבלה מתוקף סמכותי אחרי הפעלת שיקול דעת מעמיק", הדגיש.

עננה כבדה בפרשת המסמך

שר הביטחון אומנם לא הצביע על סיבה מדויקת בגינה החליט לוותר על שירותיו של אשכנזי, אך שלח רמזים עבים ויוצא במתקפה חריפה נגד החייל מספר אחת. "מעורבים פה עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו ומקצועיים מדרגה ראשונה. כדי לשמור על כבוד המוסד והרמטכ"ל - אני לא רוצה לפרט", הבהיר וביקש להוסיף: "לא מדובר בקיצור כהונתו".

על פי ברק, מועד התפוצצות הפרשה זמן קצר לפני ההכרעה חשוד. "מי שחושב שזה מקרי לחלוטין שב-15 היום האחרונים העניין התפוצץ ברעש לא חי את המציאות", הכריז שר הביטחון שמשוכנע: "נסחפנו יותר מדי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק