שר הביטחון במתקפה חריפה נגד הרמטכ"ל אשכנזי

בריאיון תקיף במיוחד מתעקש שר הביטחון שאין בכוונתו להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל אשכנזי על רקע פרשת גלנט. "מעורבים פה עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו ומקצועיים מדרגה ראשונה. כדי לשמור על כבוד המוסד והרמטכ"ל - אני לא רוצה לפרט", רומז ברק ומכריז: מועד התפוצצות הפרשה לא מקרי

שר הביטחון אהוד ברק מגיב הערב על הביקורת בשל התנהלותו בפרשת גלנט והתעקשותו שלא לבקש מהרמטכ"ל גבי אשכנזי להאריך את כהונתו. למרות ההאשמות הקשות על כך שמדובר בצעד הנובע ממניעים אישיים - ברק נחוש בדעתו, לא מתנצל לרגע ויוצא במתקפה חריפה נגד אשכנזי.

"הרמטכ"ל מסיים את כהונתו עוד 10 ימים, ההחלטה על כך שכהונתו לא תוארך לא הייתה קלה ונראתה לא טבעית בעיני רבים, אך התקבלה מתוקף סמכותי אחרי הפעלת שיקול דעת מעמיק", מדגיש ברק בריאיון מיוחד.

עננה כבדה בפרשת המסמך

שר הביטחון אומנם לא מצביע על סיבה מדויקת בגינה החליט לוותר על שירותיו של אשכנזי, אך שולח רמזים עבים ויוצא במתקפה חריפה נגד החייל מספר אחת. "מעורבים פה עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו ומקצועיים מדרגה ראשונה. כדי לשמור על כבוד המוסד והרמטכ"ל - אני לא רוצה לפרט", הבהיר וביקש להוסיף: "לא מדובר בקיצור כהונתו".

מיד לאחר מכן התייחס ברק לפרשת מסמך הרפז שעוררה סערה בצה"ל. "לא הסתרתי את דעתי שגם לאחר חקירת המשטרה שהבהירה מי זייף את המסמך נותרה עננה כבדה ומדובר בניסיון לערער סדרי שלטון ולפגוע ביסודות דמוקרטיה שלשמחתנו כשל", אמר שר הביטחון. "קרו דברים מבחינה אתית ותיפוקדית שלא ראויים. הם לא התבהרו. חיוני לברר את הדברים עד תום כדי להחזיר בריאות מקצועית ונכונה לצבא".

הסערה בשבועיים האחרונים לא מקרית

שר הביטחון הביע את מורת רוחו מאי מינוי גלנט לרמטכ"ל הבא של ישראל והסביר כי ניתן היה לפעול אחרת. "חשבתי שאפשר לנזוף בו ציבורית, לתת לו הערה פיקודית או מהיועמ"ש, להעמיד אותו במצב שהוא צריך להסביר לציבור את שגיאותיו", אומר ברק ומשוכנע שההרתעה הושגה: "כל אלוף משנה או תת אלוף שרוצה להיות רמטכ"ל לא ייתן ששום שביל יוביל לפתח ביתו".

על פי ברק, מועד התפוצצות הפרשה זמן קצר לפני ההכרעה חשוד. "מי שחושב שזה מקרי לחלוטין שב-15 היום האחרונים העניין התפוצץ ברעש לא חי את המציאות", מכריז שר הביטחון ומשוכנע: "נסחפנו יותר מדי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

מאחורי הקלעים של הריאיון עם גלנט

ברק צפוי להאריך את כהונת אשכנזי

הכנסת דחתה את הפרידה מהרמטכ"ל אשכנזי

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

למרות דוח מבקר המדינה - גלנט לא פורש

האם המירוץ לרמטכ"לות מתחדש?

פרשנות: "גלנט לא ייכנס ללשכת הרמטכ"ל"

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים