הצצה למטוס שמנהל קרבות אוויר

צפו בביקור נדיר בתוך מטוס שהוא בעצם חדר מבצעים מוטס. זהו מטוס של חיל האוויר שממנו ניתן לנהל קרבות אוויר ותקיפות הרחק מגבולות המדינה. מבחוץ הוא אולי לא נראה מרשים במיוחד, אבל ברגע שנכנסים פנימה מגלים עולם ומלואו. "אנחנו יכולים לכסות כל זירה שנבחר", מסביר מפקד טייסת נחשון סא"ל א'

מטוס העיטם אולי נראה מבחוץ כמו סתם עוד מטוס מנהלים, אבל מבפנים מדובר במערכת השליטה המעופפת של חיל האוויר מהמתקדמות בעולם. היום הצטרפנו לטיסה במטוס ההתראה והבקרה של צה"ל, זה שתפקידו לבנות את התמונה האווירית של כל מי שטס מסביב למדינת ישראל - עוין או ידיד.

בחדר הפיקוד של המטוס נמצא רס"ר ע', מפקד גף הבקרה בטייסת נחשון, שמחלק את ההוראות ומסביר על המערכות השונות. "במבצע מורכב יש חשיבות שדברים יקרו בזמן ובצורה מדויקת ואם לא - יש לכך השלכות על המבצע", הוא אומר.

בקרי הטיסה מנהלים את הכוח האווירי שטס 40,000 רגל מעל הים התיכון. "היתרון היחסי הוא שיש לך תמונה רחבה יותר מטייס קרב ואתה נותן לו עזרה ואומר לו מה צריך לעשות", מסביר ע'.

הכלי במלחמה הבאה מול אירן?

במסכים שנמצאים במטוס אפשר לראות את כל המפה של אגן הים התיכון וכל מטוס, בכל מרחב אווירי, מכל שדה תעופה - הכל נמצא על המפה. ההשלכה של יכולת זו היא שכך אפשר גם לנהל הגנה וגם קרב באוויר במקרה של מטוס זר שחודר למרחב האווירי של ישראל.

בנוסף, מאפשרת הטכנולוגיה לנהל גם תקיפה של עשרות מטוסים רחוקים מגבולות מדינת ישראל ולנהל מתוכו מתקפה אסטרטגית ארוכת טווח, כמו למשל מול אירן, או לנהל אירוע טרור אווירי. למעשה, המטוס מתוצרת משותפת אמריקנית וישראלית יכול לטוס ללא תדלוק אפילו עד לארה"ב.

"אנחנו יכולים לכסות כל זירה שנבחר, ממש לעבור אלפי מיילים, לעשות את מה שצריך ולחזור ארצה", מתגאה סא"ל א', מפקד טייסת נחשון. "זהו חלק חשוב בתכנית ההצטיידות האסטרטגית של חיל האוויר", הוא מוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק