כיצד תתמודד ישראל מהבחינה המשפטית עם אתגריה הביטחוניים?

המאה ה-21 מציבה בפני מדינות העולם אתגרים ביטחוניים רבים. אחד האתגרים הוא כיצד להתמודד במישור המשפטי עם עיצוב המדיניות הביטחונית. היום נאם הפצ"ר אלוף אביחי מנדלבליט בכנס וניסה להסביר כיצד צה"ל מתמודד עם הסוגיה. מוקדם יותר נאמה בכנס קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שאמרה: "נתמוך בכם כשתצטרכו"

אביחי מנדלבליט (דו"צ)

הפרקליט הצבאי הראשי אלוף אביחי מנדלבליט נאם היום בכנס "האתגרים הביטחוניים של מדינת ישראל במאה ה-21" שנערך במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב. מנדלבליט עסק בנאומו בהיבטים המשפטיים והחוקתיים בעיצוב מדיניות בינלאומית. הנאום הועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

מוקדם יותר היום נאמה בכנס גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שהתייחסה בדבריה גם למשא ומתן עם הפלסטינים, אותו לטענתה יש להאיץ דווקא נוכח המצב במצרים. "אנחנו חשים חוסר נוחות מהתקדמות העניינים באזור", אמרה מרקל. "אתם מחמיצים עכשיו הזדמנות", אמרה בנאומה מול הנוכחים.

"אנחנו שמחים שהצבא מרשה לעם במצרים לקיים מחאה", אמרה מרקל בהתייחס למהומות במצרים והביעה תקווה כי אלו יסתיימו בקרוב על הצד הטוב ביותר מבחינת העם המצרי. "אני מבינה את הרגישות של האירועים לישראל", הוסיפה מרקל, "אבל אני מבטיחה שגרמניה תתמוך בכם פוליטית לכשתצטרכו.

לאחר נאומו של מנדלבליט נערך פאנל בנושא הזעזועים הפוליטיים במזרח התיכון, שמתמקד באירועים האחרונים במצרים. בפאנל משתתפים יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ שאול מופז, פרופ' שמעון שמיר מאוניברסיטת תל אביב ואלוף (במיל') אהרון זאבי-פרקש, ראש אמ"ן לשעבר.

"לא מדובר בסתם עוד אירוע במצרים - זו רעידת אדמה", אמר מופז במהלך הדיון והזהיר: "זה ימשוך מדינות נוספות בעולם הערבי ולוואקום הזה ייכנסו גורמים רדיקלים שיקיפו את ישראל".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק