דריכות בישראל: סוריה הבאה בתור?

במערכת הביטחון דרוכים לקראת מהומות נוספות בקרב שכנותיה של ישראל. על פי ההערכות, מובארק עדיין מחזיק בשלטון במצרים, אולם עולה חשש כי אם יערכו בחירות נקיות במדינה - "האחים המוסלמים" יתחזקו וישראל תיפגע. ובינתיים: אלפי סורים כבר נרשמו בפייסבוק לקראת "יום הזעם" שלהם, ב-5 בפברואר

סכנת הפיכה נוספת במזרח התיכון? בהערכות מצב במערכת הביטחון מעריכים כי מובארק טרם איבד את השלטון, אך במצרים קיימת סכנת השתלטות של "האחים המוסלמים". בנוסף עולה חשש אחר למהפכה נוספת - הפעם בסוריה.

בדיונים שהתקיימו היום ובסוף השבוע במערכת הביטחון, ההגדרה היא שמובארק עדיין לא איבד את שלטונו. על פי ההערכות, הוא עדיין מסוגל להכיל את כל מה שאירע במצרים בימים האחרונים.

עם זאת, התסריט המאיים לישראל נוגע לתנועת "האחים המוסלמים". מסקירות שנערכו על ידי גורמי המודיעין בישראל עולה כי "האחים המוסלמים" שותפים להפגנות, הרבה יותר מכפי הנראה והמוצג ברחובות.

בעוד שבועיים: "יום הזעם" הסורי

החשש הגדול הוא שאם ארצות הברית תכפה בחירות במצרים, ותפקח על כך שהן יהיו מאוד נקיות והוגנות, "האחים המוסלמים" כגוש מגובש יוכלו להגיע לקלפיות ולקבוע לעצמם מעמד יותר מרכזי במדיניות המצרית, וזאת הדאגה הישראלית.

בעוד שבועיים הוכרז גם "יום זעם" בסוריה. למרות שטרם ברור לאן מהומות אלו עלולות להתגלגל, במערכת הביטחון מתייחסים לכך בדריכות. בעקבות השינויים במצרים, בלבנון וייתכן שגם בסוריה, על ישראל להמשיך להיות ערנית לשכנותיה.

בדומה להתארגנויות שקדמו למהומות בתוניסיה ובמצרים, כבר עכשיו ניתן לראות ניצנים של התנגדות למשטר הסורי ברשתות החברתיות. בפייסבוק קמו עד כה מספר קבוצות, בהם חברים אלפי בני אדם, הקוראות לאזרחי המדינה להצטרף למאבק ולקחת חלק באירועי המחאה המתוכננים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק