המג"ד מנעלין לא יורד בדרגה: "אני שמח שזה נגמר"

בית הדין הצבאי דחה את בקשת התביעה והחליט שלא להוריד בדרגה את סא"ל עמרי בורברג, המג"ד שצולם עומד ליד חייל שירה מטווח קצר במפגין פלסטיני כפות בנעלין. הקצין, שקידומו יעוכב בשנתיים, פרץ בבכי של הקלה: "אני שמח שזה נגמר"

סוף לפרשה המביכה בצה"ל: בית הדין הצבאי בקריה גזר בצהריים שלושה חודשי מאסר על תנאי על סא"ל עומרי בורברג, המג"ד מתקרית הירי בנעלין. על פי ההחלטה, לא יורד הקצין בדרגה, אך קידומו יעוכב לשנתיים והוא לא ימלא תפקיד פיקודי במשך שנה. החייל היורה, סמ"ר לאונרדו קוריאה, יורד לדרגת טוראי.

לאחר הישמע גזר הדין פרץ סא"ל בורברג בבכי. "אני שמח שזה נגמר", אמר בהתרגשות והדגיש: "מה שמעניין אותי הוא לחזור למשפחה שלי ולתרום לצבא. אני מקבל את חלקי במעשה ואת העונש שנגזר עליי - אמשיך לתרום ברמות הגבוהות ביותר שאוכל, כפי שעשיתי עד כה".

בורברג, לשעבר המג"ד של גדוד 71 בשיריון, הורשע לפני כחצי שנה בניסיון לאיומים והתנהגות בלתי הולמת לאחר שביולי 2008 צולם כשהוא עומד ליד סמ"ר קוריאה, שירה מטווח קצר כדור פלדה מצופה גומי לעבר אשרף אברהים אבו-רחמה, מפגין פלסטיני כפות בכפר נעלין. האירוע עצמו תועד במצלמות וגרם לתגובות קשות ברחבי העולם.

במהלך המשפט דרשה התביעה להוריד בדרגה את הקצין, לאחר שהשופטים קבעו כי מעשיו מהווים "פגיעה קשה בערכי יסוד וכרסום משמעותי בתדמיתם של צה"ל, מפקדיו וחייליו". היום כאמור, נדחתה הבקשה והוחלט להסתפק בעיכוב קידומו של המג"ד ובעונש מאסר על תנאי.

בצלם: מברכים על ההכרה באמיתות הסרטון

ארגון בצלם מסר בתגובה לגזר הדין כי "הוא מקווה שהצבא יפנים את קביעת השופטים כי הירי בניעלין היה אירוע חמור ובלתי ראוי, שהפר את 'ערכי היסוד של צה"ל'. הארגון מבקש להזכיר כי בשנים האחרונות נחשפו מקרים חמורים בהרבה של פגיעה בפלסטינים על ידי כוחות הביטחון, אולם מערכת אכיפת החוק הצבאית בחרה להתעלם מהם.

מדיניות זו של אי מתן דין וחשבון על פגיעות בפלסטינים, בה נוקטת הפרקליטות הצבאית מזה שנים ארוכות, היא שאיפשרה למקרה הירי בניעלין ולמקרים רבים אחרים להתרחש. בצלם מציין בסיפוק את העובדה שבית המשפט שלל את הטענה כי סרטון הירי שהופץ על ידי בצלם סולף, ומזכיר כי אם נגרם לישראל נזק תדמיתי כתוצאה מפרסומו, כפי שהיו שטענו, הרי שהוא נובע מהמעשים המתועדים בסרטון, לא מפרסומו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק