ר' אמ"ן החדש: "נשק גרעיני אירני תוך שנה"

האלוף אביב כוכבי, ראש אמ"ן הנכנס, חולק היום על ראש המוסד היוצא מאיר דגן בהופעה ראשונה שלו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "מרגע החלטת המנהיג, האירנים יוכלו לסיים תוך שנה עד שנתיים לפתח נשק גרעיני", אמר כוכבי, בניגוד להערכתו של דגן שאמר כי לאירנים ייקח עד 2015 לפתח נשק אטומי

"אירן תוכל להשיג נשק גרעיני בתוך שנה, אם תרצה בכך" – את ההערכה הזו השמיע ראש אמ"ן הנכנס, האלוף אביב כוכבי, בהופעתו הראשונה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. 

"בהתבסס על התשתיות, הידע הטכנולוגי שנצבר וכמות האורניום שהם צברו", הוסיף ראש אמ"ן, "מרגע החלטת המנהיג הם יוכלו לסיים תוך שנה עד שנתיים לפתח נשק גרעיני".

האלוף כוכבי הוסיף, עם זאת, כי לפי שעה לאירנים אין אינטרס בזירוז הליכי הפיתוח הגרעיני, כיוון שהדבר יחייב עימות ישיר עם הקהילה הבינלאומית. כתבנו עמית סגל מזכיר כי הדברים הללו נאמרים כשבוע בלבד אחרי שראש המוסד היוצא מאיר דגן העריך הפוך לחלוטין: שאירן לא תשיג פצצה גרעינית לפחות עד שנת 2015.

ראש אמ"ן התייחס גם למצב בלבנון בעקבות ההפיכה הפוליטית של חיזבאללה, ואמר כי "לא ברור אם חיזבאללה מבקש לקבל לידיו את השליטה על לבנון כי הוא מבין שהדבר נוגד את האינטרס שלו, לאור מגבלות הכוח שזה יחייב אותו. חיזבאללה למד מהמודל של החמאס שהשתלט על עזה. הוא רוצה להשפיע על אופי הממשל, אבל לא להיות בעל הבית באופן רשמי".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק