ועדת החקירה הטורקית: "החיילים עינו את פעילי השלום"

עם פרסום דוח ועדת טירקל בישראל, קיבלו כלי התקשורת הטורקיים "אור ירוק" לפרסום מסקנות ועדת הבדיקה הטורקית שבחנה את אירועי המשט - והמסקנות קשות: "החיילים הישראליים הרגו שני נוסעים עוד לפני הירידה לסיפון הספינה", נכתב. "נשים קיבלו יחס מיני משפיל, ואחת מהן, עיתונאית שהייתה על הסיפון, הופשטה מספר פעמים"

התשובה הטורקית לוועדת טירקל: פחות מיממה לאחר פרסום מסקנות הוועדה לבדיקת אירועי המשט, חושפים הבוקר כלי התקשורת בטורקיה פרטים מדוח ועדת הבדיקה הטורקית, שהוקם בהוראתו של ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן, לבדיקת האירועים.

מסקנות הדוח הוגשו כבר בספטמבר 2010 לוועדת הבדיקה שהוקמה ע"י האו"ם, אך רק היום, לאחר פרסום מסקנות טירקל, קיבלו כלי התקשורת הטורקים "אור ירוק" לפרסום מידע שעולה מהדוח.

הדוח הטורקי נפתח בתיאור האירוע. "כוחות הצבא הישראלי תקפו בשעות המוקדמות של בוקר ה-31 במאי 2010, במים בינלאומיים, שיירת ספינות ועליהן פעילים מ-37 מדינות, שהעבירו ציוד הומניטרי חיוני לרצועת עזה. התקיפה נעשה 72 מיילים מחופיה של ישראל, וכתוצאה ממנה תשעה בני אדם נהרגו, שמונה מהם אזרחים טורקים ואזרח אמריקני נוסף. יותר מ-40 אזרחים נפצעו".

"הרגו שני נוסעים לפני הירידה לסיפון הספינה"

לטענת הוועדה הטורקית, "כל הבדיקות הביטחוניות המחייבות, אשרות הנסיעה ובטיחותה של הספינה נבדקו על פי חוק בטרם היא הפליגה". לאחר מכן נטען: "הנוסעים על סיפונן של שלוש ספינות נבדקו, וכך גם חפציהם האישי והציוד ההומניטרי שנשאו עמם. לא נמצאו כל אמצעי לחימה או כלי נשק מכל סוג שהוא".

בנוסף נכתב בדוח: "הכוחות הישראליים תקפו את הספינה במסוקים, סירות קרב וצוללות, והיו חמושים במכונות ירייה, אמצעי לייזר, אקדחים ורובי צבע. החיילים הישראליים ירו מהמסוק - על נוסעי ה'מרמרה', השתמשו באש חיה והרגו שני נוסעים לפני הירידה לסיפון הספינה. במהלך התקיפה נעשה שימוש לא פרופורציונלי לנסיבות, והנוסעים על הסיפון רק הגיבו במסגרת הזכות להגנה עצמית, מבלי שימוש בנשק חם - נגד תקיפה של הכוחות הישראליים".

הדוח ממשיך: "כשהחיילים הישראלים השתלטו על הספינה, במקום לנקוט אמצעי זהירות, הם המשיכו להתנהג בצורה ברוטאלית ולנקוט בדרכי טרור נגד הנוסעים. הם עינו אותם פסיכולוגית ופיזית. הנוסעים הוכו, בעטו בהם, נתנו להם אגרופים, נמנע מהם מזון או שתייה, הם נאזקו והותרו חשופים לשמש שעות רבות. עוד נאסר עליהם לגשת לשירותים, והחיילים קיללו אותם".

"עיתונאית הופשטה ובודק מתכות הונח בין רגליה"

"לאחר עשר שעות של הפלגה לנמל אשדוד בישראל, מרבית הנוסעים נשארו כפותים. חלק מהם הופשט ובוצע עליהם חיפוש. נשים קיבלו יחס מיני משפיל, ואחת מהן, עיתונאית שהייתה על הסיפון, הופשטה מספר פעמים ובודק מתכות הונח בין רגליה. כל הנוסעים הוכרחו לחתום על הצהרות ולא קיבלו טיפול רפואי הולם".

עוד כותב הדוח: "גופות ההרוגים על הספינה נשטפו, והועברו לטורקיה ללא כל בדיקה. ספינת ה'מרמרה' עצמה, הוחזרה לאחר 66 יום באשדוד, ועליה סימני מאבק רבים ושריטות. סימני הדם נשטפו לחלוטין, והחורים בדפנות הספינה בעקבות הירי בה, נצבעו. כל הציוד, לרבות זה של קפטן הספינה, מצלמות אבטחה ותמונות - פשוט הושמדו".

במסקנות הדוח, שפרטים נוספים ממנו צפויים להתפרסם בימים הקרובים בכלי תקשורת טורקיים, טוענים הטורקים כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי בעצם הטלת המצור הימי על רצועת עזה - וכן הפרה את החוק בכך שתקפה במים בינלאומיים את הספינה. בנוסף, כאמור, נמתחה ביקורת קשה על התנהלות הכוחות בהשתלטות וביחסם כלפי הנוסעים. את טענות הוועדה, ניסו יושביה להסביר באמצעות ציונם של מספר סעיפים בחוק הבינלאומי.

צפו בדוח טירקל המלא

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק