"לאירן כבר יש יכולת לייצר פצצה"

אירן יכולה להגיע לפצצה גרעינית תוך שבועות, כך מעריך מכון מחקר אמריקני מכובד, שהסתמך על נתוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. המחקר מתפרסם במקביל לכישלון שיחות הגרעין של אירן עם המעצמות. ראש המחקר: "אירן עשויה להגיע לרמת העשרה מספקת לפצצה תוך שבועות"

על רקע כישלון שיחות הגרעין עם המערב, ובניגוד לדברי ראש המוסד היוצא מאיר דגן, מכון אמריקני מפרסם מחקר לפיו אירן מתקדמת מהר למדי לעבר פצצה גרעינית.

מכון FAS האמריקני - פדרציית המדענים האמריקנים - נחשב גוף מחקרי אמין מאוד. לפי הדוח שלו שפורסם אמש - אירן אמנם הורידה את כמות מתקני העשרת האורניום, אך היא מעשירה אותו באופן יעיל יותר מפעם בכור הראשי בנתאנז. ראש המחקר אף העריכה כי היכולת האירנית לייצר פצצה נמצאת במרחק שבועות.

"אירן תוכל להגיע לרמת העשרה מספקת לפצצה תוך שבועות"

בסוף השבוע ניסו נציגות ששת מעצמות המערב להגיע להסכם כלשהו עם אירן, שיגרום להפסקת תהליך ייצור האורניום במדינה. אירן לעומת זאת, דחתה את הצעת המעצמות והציגה דרישות מופרכות, ביניהן שישראל תתפרק מהנשק הגרעיני בו היא מחזיקה לדברי אירן. האירנים אפילו הרחיקו עד כדי הצעה לפירוק את העולם כולו מנשק גרעיני.

למרות ששרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ציינה כי האיחוד עדיין אופטימי לגבי השגת הסכמות עם אירן, המחקר שפרסם FAS אופטימי הרבה פחות. ראש צוות המחקר, איוונקה ברזשקה, ציינה כי למרות שקיים חוסר ודאות אודות כוונותיה הגרעיניות של אירן, היא העריכה כי "אנחנו נכנסים לתקופה חדשה", לדבריה, "תקופה בה אירן תוכל להגיע לרמת העשרה מספקת לפצצה תוך שבועות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק