תקרית הירי בחברון: איש קבע הודח מצה"ל

לפני יותר מעשרה ימים ביצעו חיילים מיחידת דובדבן פעילות למעצר מבוקשים בעיר חברון. במהלך הפעילות נורה עמאר אלקווסמה, פלסטיני בן 65 בזמן שישן במיטתו. מהתחקיר שנעשה התברר כי החיילים פתחו באש לעברו מכיוון שחשו מאויימים. בעקבות התקרית איש קבע הודח בשל "ירי לא מקצועי"

הסתיים תחקיר מותו של פלסטיני בן 65 בחברו (רויטרס)

פחות משבועיים לאחר אירוע הירי בו נהרג עמר אלקווסמה, פלסטיני תושב חברון בן 65, סיימו בצה"ל את תחקיר האירוע. בהודעה רשמית של צה"ל, נאמר כי אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי סיכם כי הירי הראשוני התבצע בעקבות תנועה מחשידה שביצע, מה שגרם לאחד החיילים לחוש בסכנת חיים. בשל כך, קבע האלוף מזרחי כי הירי בוצע בהתאם להוראות הפתיחה באש.

מזרחי קיבל את מסקנות התחקיר גם בעניין הלוחם הנוסף שהצטרף לירי לעבר אלקווסמה, לאחר שהבחין בחייל הראשון יורה. "אף על פי שירי זה בוצע מתוך תחושת סכנת חיים, הרי שהירי בוצע באופן לא מקצועי. בשל כך החליט מפקד הפיקוד לנקוט בעניינו של החייל, איש קבע, בצעד פיקודי לפיו לא יוארך שירותו".

בצה"ל הדגישו כי הירי שבוצע היה בשל החשש שפעיל החמאס המרכזי אותו ניסו החיילים לעצור, סעיד ביטאר, יפתח לעברם באש. ביטאר שימש כסייען בפיגוע התאבדות בדימונה בשנת 2008, וכמה חודשים לאחר מכן נעצר על ידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, אך שוחרר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק