"אירן העבירה מיליוני דולרים לשיקום המנהרות"

על פי הדיווח בעיתון "סאנדיי טלגרף" טהרן העבירה עשרות מיליוני דולרים לחמאס לשיקום המנהרות שהושמדו ע"י ישראל במהלך מבצע "צוק איתן". בנוסף העבירה אירן לחמאס ציוד לטובת ייצור טילים

מיליונים לטובת שיקום (רויטרס)

אירן העבירה לחמאס עשרות מיליוני דולרים לשיקום מערכת המנהרות שהושמדו על ידי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" - כך דיווח אמש (שבת) ה"סאנדיי טלגרף" הבריטי. על פי הערכת גורמי המודיעין המצוטטים בדיווח, שיתוף הפעולה הזה מעיד על חידוש הקשר בין טהרן לחמאס שנפגע בעקבות המחלוקת סביב הלחימה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות מודיעיניים סיפרו לעיתון כי מלבד סיוע הכספי לטובת שיקום המנהרות, העבירה טהרן לחמאס ציוד ואמצעים לייצור טילים, שנועדו לפגוע בערים ויישובים בשטח ישראל.

הסיוע האירני לחמאס מגיע על רקע התערבותה בסכסוכים נוספים ברחבי המזרח התיכון, כמו מלחמת האזרחים בסוריה והמאבק על השליטה בתימן. "ההנהגה באירן משקיעה מאמצים רבים על מנת לחזק את אחיזתה והשפעתה נגד המשטרים הסוניים באזור", אמר לעיתון גורם מודיעני מערבי.

בשנים האחרונות תמכה אירן במשטרו של נשיא סוריה בשאר אסד, שנאבק בארגוני המורדים שמנסים להפילו. בין היתר מספקת טהרן לסוריה ציוד ואף סיוע צבאי באמצעות ארגון חיזבאללה הלבנוני.

חייל צה"ל במנהרת חמאס (דו"צ)

בתימן מעניקה אירן סיוע למורדים החות'ים, שבימים האחרונים משתלטים על עוד ועוד חלקים במדינה כחלק מהמאבק בנשיא הסוני עבד רבו מנסור האדי. המורדים החות'ים השתלטו על הבירה צנעא לפני מספר שבועות והשתלטו על רוב האזורים המאוכלסים בתימן, עד חוף הים הערבי בדרום המדינה.

התקדמותם הובילה להקמת קואליציה ערבית ראשונה מסוגה בהובלת ערב הסעודית, שמבצעת תקיפות אוויריות נגד המורדים השיעים, למורת רוחה של אירן.