ראש הממשלה על ההסכם עם אירן: "יאיים על קיומה של ישראל"

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנסו בצהריים בשל ההכרזה על הסכם מסגרת עם אירן הביעו פה אחד התנגדות לעסקה. "העסקה תהווה סכנה ממשית לעולם ותסלול את דרכה של אירן לפצצה", הזהיר ראש הממשלה נתניהו

התנגדות חריפה להסכם המסגרת עם אירן: הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בשעות הצהריים (שישי) לדיון מיוחד בעקבות ההכרזה בלוזאן על הסכם מסגרת עם אירן. שרי הקבינט הביעו פה אחד התנגדות לעסקה וראש הממשלה נתניהו הזהיר: "העסקה המוצעת תהווה סכנה ממשית לאזור ולעולם ותאיים על קיומה של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העסקה לא תסגור אפילו מתקן גרעיני אחד באירן, לא תשמיד אפילו צנטריפוגה אחת ולא תפסיק את המחקר והפיתוח של אירן בצנטריפוגות מתקדמות", אמר נתניהו. "היא מעניקה לגיטימציה בינלאומית לתכנית הגרעין הבלתי חוקית של אירן ותשאיר אותה עם תשתית גרעינית נרחבת".

ראש הממשלה הזהיר מפני ההשלכות של הסרת הסנקציות מאירן. "בתוך שנים ספורות העסקה תסיר כמעט את כל המגבלות על תכנית הגרעין כך שאירן תוכל לפתח יכולות גרעיניות נרחבות עוד יותר. העסקה לא תחסום את דרכה של אירן לפצצה, היא תסלול את דרכה לפצצה".

ההצהרה המשותפת בלוזאן (רויטרס)

עוד הזהיר ראש הממשלה כי ההסכם עם אירן יצית מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. "מוצג כאילו האלטרנטיבה היחידה לעסקה רעה זו היא מלחמה. זה לא נכון", אמר. "יש אלטרנטיבה שלישית - לעמוד איתן ולהגביר את הלחץ על אירן עד שיושג הסכם טוב".

"אירן פועלת בגלוי וקוראת בגלוי להשמדתה של ישראל", הוסיף. "ישראל דורשת שכל הסכם קבע עם אירן יכלול הכרה אירנית מפורשת בזכות קיומה של מדינות ישראל".

אובמה: "מחויבים לביטחון ישראל"

אמש, זמן קצר לאחר החתימה על הסכם המסגרת, התקשר אובמה לנתניהו והדגיש בפניו את מחויבותו לביטחון ישראל. בשיחה טלפונית שקיים הנשיא ממטוסו, ציין אובמה כי "הסכם המסגרת מאפשר התקדמות משמעותית לעבר פתרון מקיף וארוך תתוך שמונע מאירן להשיג פצצה גרעינית".

שוחחו בטלפון. אובמה ונתניהו (רויטרס)

הנשיא אמר לנתניהו כי "ההתקדמות בנושא הגרעיני לא ממעיטה מהדאגות שלנו בקשר לתמיכה האירנית בטרור ולאיומים שהיא משמיעה כלפי ישראל". לדברי אובמה, שהנחה את צוות הביטחון הלאומי שלו להגביר את ההתייעצויות עם הממשלה החדשה בישראל, ארצות הברית "נותרת מחויבת לביטחון ישראל ותפעל לחזק את שיתוף הפעולה".

נתניהו טען במהלך שיחתו עם אובמה כי הסכם עם אירן "יאיים על קיומה של מדינת ישראל ויעניק לתכנית הגרעין שלה לגיטימציה להגביר את תוקפנותה במזרח התיכון. "ההסכם שהושג לא ימנע מאירן פצצה, אלא יסלול עבורה את הדרך אליה" הוסיף.

מפת האיומים של נתניהו (טוויטר)

במקביל להצהרת נציגי אירן והמעצמות בלוזאן, שבה הכריזו על השגת הסכם המסגרת לאחר ימים ארוכים של דיונים מרתוניים, העלה נתניהו לחשבון הטוויטר שלו מפה שנועדה להזהיר את העולם מהאיומים הצפויים למזרח התיכון, במקרה בו אירן תהפוך למדינה גרעינית.