"הוא אמר לחיילים שחיפש תשומת לב"

דובר צה"ל שחזר הבוקר את שעות החיפושים הארוכות אחרי ניב אסרף, שביים את חטיפתו: "זה אירוע חמור, מאות חיילים לא יצאו לבתיהם". במשפחתו של אסרף חגגו את הימצאו: "כשיחזור, נקבל אותו במכות ונשיקות"

החטיפה שלא הייתה: לאחר שעות רבות של דאגה וחרדה, נמצא הלילה (שישי) ניב אסרף, הצעיר מבאר שבע שהוגדר כנעדר במשך מספר שעות. חברו של אסרף, נגד בצה"ל, הודה בחקירה כי בדו את סיפור החטיפה, והסגיר לחוקרים היכן נמצא אסרף - בוואדי בקריית ארבע עם שק שינה ופחיות שימורים, במרחק רב מהכפר הפלסטיני בו נערכו החיפושים בתחילה. הבוקר שחזר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, את השעות הדרמטיות - ואת דבריו הראשונים של אסרף לחיילים שחיפשו אחריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית "העולם הבוקר" של רשת, אמר אלמוז כי צה"ל "לא הרפה עד הרגע שבו הבנו באופן חד משמעי שאפשר להוריד את המאמץ הלאומני. במשך כל השעות הללו היה לנו מאמץ להביא מישהו בחיים". אלמוז העריך כי מאות חיילים לא יצאו לבתיהם בגלל הכוננות הגבוהה והחיפושים אחר אסרף: "אני מניח שזה עלה כמה מאות אלפי שקלים, זה אירוע חמור".

"הוא אמר שהוא חיפש תשומת לב, הם חיפשו תשומת לב", הוסיף אלמוז. "הדרך שהם מצאו למשוך תשומת לב זה להקפיץ אלפי חיילים, שוטרים ואנשי שב"כ - זה מאמץ אדיר, כמה שעות של מריטת עצבים". חלק מהחיילים שחיפשו אחר אסרף מבית לבית נתקלו בזריקת אבנים ובמחאה, אך אלמוז טען כי "לא היו חיכוכים עזים בתוך הכפרים".

במשפחה שמחו: "נקבל אותו במכות ואז בנשיקות"

דובר צה"ל הדגיש כי אירוע החטיפה המומצא לא יגרום לצה"ל לזלזל בהתרעות נוספות: "זה לא משנה כלום בתפיסה שלנו - החובה שלנו היא להגיע אל האדם כשיש אירוע כזה, ואחר כך לבוא איתו חשבון". אלמוז התייחס גם להליך המשפטי נגד אסרף וחברו הנגד: "אני מניח שנעמיד אותו לדין ונמצה איתו את הדין, אני חושב שצריך לטפל בהם".

הלילה נחקרו אסרף וחברו בתחנת משטרת חברון, והם יובאו הבוקר להארכת מעצרם. גם בצבא וגם במשטרה רואים בחומרה את מעשה הקונדס, שבוצע על רקע רומנטי - פרידתו של אסרף מחברתו לפני מספר ימים. במשטרה הדגישו כי בזבוז המשאבים וטרטור כלל מערכות הביטחון בשל אירוע כוזב הינו אירוע הנתפס באופן החמור ביותר, במיוחד על רקע המציאות הביטחונית.

במשפחתו של אסרף בירכו על מציאתו וסירבו להתייחס לנסיבות המוזרות: "כשיחזור נקבל אותו קודם במכות ואז בנשיקות", אמרו בבית המשפחה - אך אסרף צפוי להיחקר במשך זמן רב ולא אמור להשתחרר לביתו בקרוב. "קיבלנו הודעה שניב נמצא והכל בסדר. אנו שמחים שהסיפור נגמר בשלום", אמר אמש מאיר, בן דודו של ניב אסרף, בריאיון ל"החדשות הלילה".

בתגובה לשאלה מה הוביל את בן דודו לביים חטיפה אמר מאיר: "לא דיברנו עם ניב ואין לנו תשובות. לא קיבלנו מידע בנושא מאף גורם מוסמך - אנו רוצים לראות את ניב בבית כמה שיותר מהר".

אסרף השתחרר רק לפני כשנה משירות במג"ב - שירות שהעביר באותה גזרה בה ביים את החטיפה, ושאותה הוא מכיר היטב. הוא האח השני מבין ארבעה אחים. אתמול (חמישי) היה אמור להתחיל עבודה חדשה בקרן קיימת לישראל.

במקום להגיע למקום עבודתו החדש, הודיע אתמול בבוקר ניב למשפחתו על כוונתו לנסוע לתפילה במערת המכפלה בחברון, יחד עם חבר נוסף. לאחר מספר שעות דיווח חברו כי השניים עצרו את רכבם בין קריית ארבע לכפר הפלסטיני בית ענון, ומאז נעלמו כביכול עקבותיו של אסרף.

תמיר סטיינמן ועפר חדד השתתפו בהכנת הידיעה.