ה"חטוף" וחברו נשלחו למעצר, עלות החיפושים: מיליוני שקלים

כתשע שעות לאחר שנמצא, הובא הצעיר ניב אסרף - שהקפיץ מדינה שלמה שחששה לגורלו - לדיון בהארכת מעצרו, כשהוא כבול באזיקים. אביו התנצל בשמו: "הוא לא הבין שזה מה שקרה, עכשיו צריך לטפל בילד". מעצרו של אסרף הוארך והחיילים שיציאתם עוכבה בשל החיפושים שוחררו. "הוא מתנצל", אמר עורך דינו

החטיפה הבדויה הגיעה לבית המשפט: ניב אסרף, הצעיר שנמצא לאחר שעות רבות של חיפושים ודאגה, נחקר במהלך הלילה בחשד שבדה את סיפור החטיפה על רקע רומנטי. אסרף וחברו, המשרת כנגד בקבע, הובאו הבוקר (שישי) לבית משפט השלום בירושלים באזיקים - ומעצרם של השניים הוארך בארבעה ימים. מהמשטרה נמסר כי השניים חשודים בבידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט והפרת הסדר הציבורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות החיילים שלא יצאו הביתה בשל החיפושים שוחררו הבוקר על מנת שיבלו את החג עם משפחתם, לאחר שעות המתח הרבות. במשטרה מעריכים שהנזק הכלכלי מהאירוע עומד על מיליוני שקלים, מכיוון שהופעלו כל האמצעים לאיתורו של אסרף. עו"ד מוטי יוסף, המייצג את ניב אסרף, אמר לחדשות 2: "המעצר הוארך בהסכמה כי סברתי בעצה עם משפחתו כי יש מקום למשטרת ישראל וגורמי שב"כ לבצע חקירה כדי להבין את אשר אירע. המשפחה מצטערת וניב עצמו מצטער על מה שאירע. חצי מדינה עצרה נשימתה".

עו"ד איתי יצחק, פרקליטו של החשוד השני בפרשה, התנגד להארכת המעצר: לדבריו, אסרף "היה במצב במצב נפשי קשה והוא חשש שישלח יד בנפשו ועל כן נטל חלק באירוע כדי לגרום לחברתו של אסרף לדאוג לו". עו"ד יצחק הוסיף כי הוא "לא מקל ראש ומדובר באירוע חמור במציאות הביטחונית. אירוע לא מוסרי אך אין חשש שישבש את החקירה אם אסרף ממילא נשאר במעצר". בשיחה עם חדשות 2 הוסיף יצחק כי "עקב אהבה נכזבת, הם יצרו את הסיפור הזה על מנת להדאיג את חברתו - הם עשו שטות, הוא הביע חרטה והוא הבין את החומרה".

המשטרה: עשרות מיליונים בוזבזו, השופט: מדובר במעשה חסר אחריות באופן מחריד

לעומתו, התובע מטעם המשטרה הדגיש את היקף האירוע כדי להצדיק את הארכת המעצר: "2,000-3,000 חיילים עברו מבית לבית וכיתרו את האזור ורק באחת בלילה הואיל בטובו החשוד ומסר גירסה אמיתית. האינטרס הציבורי עולה על האינטרס האישי של המשיב". נציג המשטרה הוסיף כי "צריך להביא אותם לדין על בזבוז כספי הציבור. מסוקי צה"ל, שב"כ ומשטרה - עשרות מיליוני שקלים שהלכו לטימיון משעה שלוש בצהריים ועד אחת בלילה".

השופט חן אביטל לא התרשם מטיעוני הפרקליט: "אין חולק על קיומו של חומר הראיות קושר את שני המשיבים לפרשה שהחלה אמש כחשש לחטיפת אזרח ישראלי בשטחים והסתיימה בסופו של דבר במהלך הלילה לאחר שהסתבר כי מדובר במעשה שטות או קונדס של שני המשיבים. מדובר במעשה חסר אחריות באופן מחריד במציאות חיינו במיוחד לאחר שבעבר הלא רחוק נחטפו ונרצחו נערים באזור סמוך לאזור שהתרחש האירוע". בשל כך האריך השופט את מעצרו של הנגד בארבעה ימים, עד להשלמת פעולות החקירה".

"הוא כנראה ציפה למשהו קטן". אסרף (חדשות 2)

אביו של אסרף: "כל אחד צודק בכעס שלו, צריך לטפל בילד"

שמואל אסרף, אביו של ניב, הגיב הבוקר לראשונה על הסיפור בריאיון לכתב חדשות 2 תמיר סטיינמן: האב אמר כי "התחושה היא קצת הקלה, למרות שעברנו יום לא רגיל. אני רוצה להודות לכל כוחות הביטחון ולצבא, לכולם על מה שהם עשו, ועכשיו צריך ללכת לטפל בילד". האב טען כי לא ידע על ההחלטה לבדות את החטיפה, על רקע רצונו של ניב לחזור לחברתו ממנה נפרד לפני מספר ימים: "זה לא סיפור שידענו עליו. זה הכל עדיין בחקירה. עוד לא ראיתי את הילד, אנחנו נדבר איתו".

"הוא היה כנראה בלי תקשורת, הוא לא הבין, הוא כנראה ציפה למשהו קטן ולא גדול, נראה לי מוזר כל הסיפור הזה", הוסיף האב שמואל, שאישר כי אסרף בן ה-22 נפרד מהחברה שלו בימים האחרונים. "ניב זה ילד שנותן מעצמו הכל וברגע שהוא לא מקבל אז כנראה לא קיבל בחזרה". האב הדגיש כי מוקדם בשלב זה לקבוע האם זה הגורם לאירוע: "נדבר איתו ונראה, אני לא רוצה סתם לזרוק מילים".

"אני מבין את הכעס של כולם, אני גם יוצא צבא, הייתי 30 שנה בצבא. אני באמת מצטער על כל מה שהוא עשה, אני מבקש סליחה ממני ומכל המשפחה שלי על מה שהיה, אני מבין את הכעס", הדגיש האב. "אני מבין כל אחד שהוא כועס וצודק בכעס שלו, ניב בלי תקשורת שעות ארכוות ולא הבין שזה מה שקרה עד שחבר שלו פתח את הפה וגילה איפה הוא". על הקשר בין השניים סיפר האב: "הם גדלו ביחד מחטיבת ביניים עד היום. לא ידענו כלום, הוא לא שיתף אותנו בשום דבר. התחושות קשות - במקום לערב חג להתכנס אני נוסע לבית משפט וזה לא קל".

הקפיץ כוחות צבא עצומים. אסרף הבן

דובר צה"ל: "הוא חיפש תשומת לב, אירוע חמור"

חברו של אסרף, נגד בצה"ל, הודה אמש בחקירה כי בדו את סיפור החטיפה, והסגיר לחוקרים היכן נמצא אסרף - בוואדי בקריית ארבע עם שק שינה ופחיות שימורים, במרחק רב מהכפר הפלסטיני בו נערכו החיפושים בתחילה. הבוקר שחזר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, את השעות הדרמטיות - ואת דבריו הראשונים של אסרף לחיילים שחיפשו אחריו.

בריאיון לתכנית "העולם הבוקר" של רשת, אמר אלמוז כי צה"ל "לא הרפה עד הרגע שבו הבנו באופן חד משמעי שאפשר להוריד את המאמץ הלאומני. במשך כל השעות הללו היה לנו מאמץ להביא מישהו בחיים". אלמוז העריך כי מאות חיילים לא יצאו לבתיהם בגלל הכוננות הגבוהה והחיפושים אחר אסרף: "אני מניח שזה עלה כמה מאות אלפי שקלים, זה אירוע חמור".

"הוא אמר שהוא חיפש תשומת לב, הם חיפשו תשומת לב", הוסיף אלמוז. "הדרך שהם מצאו למשוך תשומת לב זה להקפיץ אלפי חיילים, שוטרים ואנשי שב"כ - זה מאמץ אדיר, כמה שעות של מריטת עצבים". חלק מהחיילים שחיפשו אחר אסרף מבית לבית נתקלו בזריקת אבנים ובמחאה, אך אלמוז טען כי "לא היו חיכוכים עזים בתוך הכפרים".

האזור בו התחבא אסרף (משה בוטביה, סוכנות תצפית)

"נקבל אותו במכות ובנשיקות"

דובר צה"ל הדגיש כי אירוע החטיפה המומצא לא יגרום לצה"ל לזלזל בהתרעות נוספות: "זה לא משנה כלום בתפיסה שלנו - החובה שלנו היא להגיע אל האדם כשיש אירוע כזה, ואחר כך לבוא איתו חשבון". אלמוז התייחס גם להליך המשפטי נגד אסרף וחברו הנגד: "אני מניח שנעמיד אותו לדין ונמצה איתו את הדין, אני חושב שצריך לטפל בהם".

במשפחתו של אסרף בירכו על מציאתו וסירבו להתייחס לנסיבות המוזרות: "כשיחזור נקבל אותו קודם במכות ואז בנשיקות", אמרו בבית המשפחה - אך אסרף צפוי להיחקר במשך זמן רב ולא אמור להשתחרר לביתו בקרוב. אסרף השתחרר רק לפני כשנה משירות במג"ב - שירות שהעביר באותה גזרה בה ביים את החטיפה, ושאותה הוא מכיר היטב.

הוא האח השני מבין ארבעה אחים. אתמול (חמישי) היה אמור להתחיל עבודה חדשה בקרן קיימת לישראל. במקום להגיע למקום עבודתו החדש, הודיע אתמול בבוקר ניב למשפחתו על כוונתו לנסוע לתפילה במערת המכפלה בחברון, יחד עם חבר נוסף. לאחר מספר שעות דיווח חברו כי השניים עצרו את רכבם בין קריית ארבע לכפר הפלסטיני בית ענון, ומאז נעלמו כביכול עקבותיו של אסרף.

השתתפו בהכנת הידיעה: יאיר שרקי, תמיר סטיינמן, עפר חדד ומשה נוסבאום.