מצרים: נפתח משפטו של "מרגל המוסד"

איש העסקים המצרי שנעצר בקיץ ונחשד בריגול למען המוסד, הגיע היום לראשונה לבית המשפט הביטחוני במצרים. הוא מואשם שהעביר לישראל מידע על חברות תקשורת וניסה לגייס סוכנים מתוכן. פעילי זכויות אדם במצרים מתנגדים לקיומם של בתי המשפט הביטחוניים מפני שהעונשים בדרך כלל חמורים ולא ניתן לערער עליהם

רשת ריגול תקשורת. ארכיון (AP)

בית המשפט במצרים התכנס היום, כדי להתחיל במשפטו של איש העסקים המצרי שמואשם בריגול וגיוס סוכנים מחברות תקשורת, עבור המוסד הישראלי - כך מדווחת סוכנות הידיעות המצרית הרשמית "מנע".

שופט בית המשפט הביטחוני דחה את השימוע בתיק ליום שני, לאחר שעורך דינו של הנאשם פרש והוא בחר בעורך דין אחר שייצג אותו.

קבוצות למען זכויות אדם ביקרו לאחרונה את בתי המשפט הביטחוניים במצרים, שהוקמו תחת "חוק חירום". הפעילים טוענים כי הממשלה משתמשת בהם לגזרי דין מהירים ומחמירים, עליהם לא ניתן לערער.

טארק עאבד אל-רזק חוסיין, בן 37, בעליה של חברת ייבוא-ייצוא, נעצר בחודש אוגוסט האחרון, באשמת העברת מידע לישראל, על חברות תקשורת מצריות שעשויות לסייע בריגול בתוך תחומי מצרים, סוריה ולבנון.

חוסיין הואשם גם בקבלת 37 אלף דולרים עבור הריגול. שני ישראלים, כך דווח אז, הואשמו שהפעילו את חוסיין.

"שיתוף פעולה בין מצרים, סוריה ולבנון הביאה לחשיפת הרשת"

מקורות ביטחוניים במצרים אמרו בחודש דצמבר כי שיתוף פעולה מודיעיני בין מצרים, סוריה ולבנון הוא שהביא לחשיפת "רשת הריגול", שהביאה למעצרם של ארבעה מעורבים - שניים מהם, על פי הדיווחים, ישראלים.

העיתון "אל-ערב", היוצא לאור במפרץ, דיווח כי "רשת ריגול" נוספת צפויה להיחשף בסוריה. "כתוצאה מהחקירות במצרים, עדכוני מנגנוני הביטחון המצריים את המקבילים להם בסוריה, על בסיס מידע שהתקבל מהנאשם המצרי בפרשה, טארק עבד אל-ראזק", פורסם בעיתון. "חקירתו הביאה למעצר של בכיר במנגנוני הביטחון הסוריים, שהוכח כי ריגל לטובת ישראל. שלטונות הביטחון הסוריים יחשפו את רשת הריגול הזו, עם סיום החקירה בנושא".

"ניסה לגייס עורך עיתון המקורב לסוריה ולחיזבאללה"

"הנאשם חשף במהלך חקירתו כי סוכני המוסד עמם עבד דרשו ממנו להיכנס לסוריה מספר פעמים, תחת זהות מצרית בדויה", דווח עוד. "הוא התחזה לסוחר, והצליח לקשור קשרים עם בכיר סורי - ממנו קיבל מידע הפוגע בביטחונה של סוריה. המידע הועבר לקציני המוסד". החקירה, לכאורה, חשפה גם כי המוסד ניסה לגייס באמצעות עבד אל-ראזק את עורך עיתון לבנוני המקורב למשטר הסורי ולחיזבאללה.

"מנגנוני הביטחון המצריים, הסוריים והלבנוניים השקיעו מאמצעים משותפים בסוגיה הזו - מה שהביא לחשיפתן של מספר רשתות ריגול, לרבות בתחום התקשורת", דווח. "כל מדינה שומרת לעצמה את הזכות לבחור את המועד בו תחליט לחשוף מידע על רשתות הריגול הללו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"רשת הריגול הישראלית במצרים" - סיקור מיוחד:

דיווח: שת"פ סורי-לבנוני-מצרי חשף "רשת הריגול" הישראלית

גורם רשמי במצרים: עצרנו 4 מרגלים לטובת ישראל

מצרים: שמות ה"מרגלים" הישראלים - "אדי משה ויוסף דימור"

דיווח: מצרים תקשה על כניסת ישראלים לשטחה