תחקיר התקרית בעזה: תקלה דומה אירעה באימון ירי מרגמות

בפיקוד הדרום עדיין מנסים להבין מה גרם לתקלה המבצעית הקטלנית שהובילה למותו של לוחם הצנחנים, סמל נדב רוטנברג, מפגיעת פגז מרגמה של כוחותינו. תקלה דומה התרחשה באימון לפני כחודשיים, אז ללא נפגעים, אולם בצה"ל טוענים שמדובר במרגמות מוזנות מחשב מדוייקות מאד. רוני דניאל על התקלה המבצעית - ועל התחקיר

זו הייתה עוד תקרית שגרתית, אחת מני רבות – כמעט יומיומיות, שראשיתה זיהוי חוליה של פלסטינים מתקרבת לגדר, כוחות של צה"ל מוזעקים במטרה לפגוע בהם,  אולם סופה של התקרית היה קטלני – לוחם הצנחנים סמל נדב רוטנברג נהרג ממרגמות של צה"ל, קצין ו-3 לוחמים נוספים נפצעו.

24 שעות לאחר הירי השגוי והקטלני, עדיין לא ברור מה גרם לטעות הטרגית. מדובר במרגמות מוזנות מחשב מדוייקות מאד – זה הציון שנותנים להם בצה"ל לאחר שנתיים וחצי של שימוש, על אף תקלה דומה שהתרחשה באימון לפני חודשיים – ללא נפגעים.

מה שמסבך עוד את מציאת המקור לתקלה, הוא העובדה ששני קני מרגמה קיבלו פקודת 'אש' ושניהם ירו. שני פגזים נחתו על יד חוליית הג'יהאד, שניים אחרים בסמוך לכוח הצנחנים. טעות בהזנה? תקלה במחשב? טעות בזיהוי מיקום המרגמות? את כל אלה בודקים עכשיו.

אחרי עוד יום של הסלמה וירי 3 פצצות מרגמה עם פצועים, אנחנו מחלצים מאלוף פיקוד הדרום טל רוסו רק את המשפט הקצר הבא: "אנחנו כרגע מתמקדים יותר במישור המבצעי, ואנחנו נטפל במי ששלח ומי שעשה".

חשוב להדגיש כי הג'יהאד האיסלאמי ולא החמאס אחראי להסלמת הירי והפעילות לאחרונה. הסיבה לכך היא שחמאס מאותת לארגונים האחרים שאפשר לפעול, מעלים עין ומעודד את הגופים הצבאיים האחרים. מי שנושא באחריות מבחינת צה"ל הוא החמאס, ולכן רוב הפעולות של צה"ל מכוונות לחמאס. אפשר להעריך שהמגמה הזו תימשך, השאלה היא רק של עיתוי - ומה יהיו היעדים. 

אמו של נדב: "זה לא היה צריך לקרות"

על היישוב רמות השבים, בו מתגוררת משפחתו של סמל נדב רוטנברג, שנהרג אמש מאש כוחותינו במהלך היתקלות ברצועת עזה, נפל אבל כבד עם ההודעה על מותו. בני משפחתו קיבלו אמש את בבשורה המרה בשעה שישבו בארוחת שישי משפחתית בביתם.

הוריו של נדב, בן שלישי מתוך ארבעה אחים, מספרים כי נדב ששירת כלוחם בגדוד 202 של הצנחנים חזר רק לפני שלושה שבועות לשירות קרבי. נדב נפצע ברגלו לפני כשלושה חודשים בתאונת צניחה ועבר שיקום ארוך, אולם למרות שהוצע לו לחזור לתפקיד מנהלי - הוא בחר לחזור לשרת עם חבריו בשטח.

"הוא רצה להילחם, מאוד רצה להילחם - אבל למות הוא לא רצה", סיפרה אמו יהודית. "הוא אמר לי 'אמא את לא חיה בארץ ישראל, פה כל הזמן נופלים טילים'".

נסיבות מותו הכואבות במיוחד הותירו את משפחתו עם רגשות מעורבים. "אני לא יודעת אם הייתי מרגישה יותר טוב אם מחבל היה הורג אותו, אבל זה לא היה צריך לקרות", אמרה האם. "ההרגשה לאחרונה היא שיש יותר מידי פציעות מאש כוחותינו", הוסיפה.

"הוא היה ילד של צחוק ושמחת חיים, אהב את החיים והיה מאוד קשור למשפחה ולאחים שלו", סיפרו עליו הוריו. אמו הוסיפה כי למרות הפציעה, נדב רק חיכה לחזור לגדוד. "הוא לא הראה את הפתק לרופא", היא מספרת. "הוא לא רצה להיות בתפקיד מנהלי. הוא רצה להיות עם החברים שלו הלוחמים".

"הוא הבטיח לחזור אליי ועכשיו הוא כבר לא יחזור", הוסיפה חברתו טל כשהיא ממררת בבכי. "הוא היה מבואס להיות בבית ורק חיכה לחזור לחברים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק