קציני צה"ל נחשפו לגז עצבים במסגרת ניסוי

הם לבשו ציוד מגן מיוחד, עטו על פניהם מסכות אב"כ - ונכנסו אחד אחרי השני למתקן בארה"ב כשהם מוקפים בגז עצבים שחשיפה אליו הייתה יכולה להביא למותם בתוך רבע שעה או לפציעה חמורה. העיתון ידיעות אחרונות מפרסם כיצד התכוננו קציני צה"ל ללוחמה לא קונבנציונלית - בתרגיל שהוכתר כהצלחה גדולה וכ"משפר ביטחון עצמי"

התרגיל מסוכן, אך הוכתר כהצלחה (דובר צה"ל)

קצינים בצה"ל השתתפו לאחרונה בתרגיל לוחמת אב"כ בארצות הברית, במסגרתו נכנסו במתקן מיוחד לתוך ענן כימי המכיל גז עצבים, חומר מסוכן ביותר, תוך כדי שהם לבושים במסכות מגן, כך חושף הבוקר כתב ידיעות אחרונות יוסי יהושוע. מצה"ל נמסר כי אף קצין לא נפגע בתרגיל וכי הוא הוכתר בהצלחה.

מטרת התרגיל, לדברי צה"ל, היא לאפשר לקצינים להתכונן "על רטוב" לתרחיש שבו יצטרכו להתגונן מפני מתקפה לא קונבנציונלית. מטרה נוספת של התרגיל הייתה לגרום לקצינים לרכוש אמון לציוד המגן, כך שבמקרה שיצטרכו לפעול בתנאי אמת, לא יחששו להיכנס לתוך הסכנה.

חשיפה לגז - מוות בתוך רבע שעה

החומר אליו נחשפו הקצינים מכיל תרכובות של זרחן אורגני ובמקרה של שאיפה דרך האף או הפה, מסוגל האדם שנחשף אליו למות בתוך 15 עד 20 דקות. במקרה שהגז חודר דרך העור, ימות הקורבן בתוך 30 עד 45 דקות. עם זאת, כאמור, במקרה של הניסוי היו הקצינים מוגנים בחליפות מגן תקינות, כך שאף אחד מהם לא נפגע.

לניסוי בארצות הברית יצאו הקצינים במספר קבוצות קטנות במהלך השנתיים האחרונות, כך לפי הפרסום. כל משלחת עברה בדיקות רפואיות דקדקניות, ואף זכתה להסברים באשר למהות התרגיל ולהרכבו של גז העצבים.

"גם חי"רניקים מתרגלים 'על רטוב'"

"הקצינים שהשתתפו בתרגיל חזרו אנשים אחרים", סיפרו גורמים בפיקוד העורף לידיעות אחרונות. "תחושת הביטחון שלהם עלתה. הם מבינים מהו האיום, איך מתמודדים איתו - וכמובן שהם למדו שהציוד שקיבלו באמת מגן עליהם". עוד הוסיפו בפיקוד העורף כי האימון התבצע ללא "קיצורי דרך", אך תחת מגבלות בטיחותיות כבדות.

"בכל הקשור לחומרים כימיים, מעולם לא נצבר ניסיון מבצעי, וכל התרגולים הם על יבש", הוסיף קצין בפיקוד העורף, "ואז הלוחמים חובשים את המסכה ונושמים אוויר נקי. כמו שחי"רניקים צוברים ניסיון באימונים באש חיה ובפעילות מבצעית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק