רעייתו של הגנרל האירני עסכרי: "איך הגנרל נחטף והעולם שותק?"

באירן דיווחו כי עלי רזא עסכרי, הגנרל שעל פי דיווחים זרים ערק למערב וחשף את סודות הגרעין, נמצא בבית הכלא בישראל וקיים חשש ממשי לחייו. אחת מנשותיו התראיינה לסוכנות הידיעות האירנית וקראה לטורקיה, שמשטחה "נחטף" לכאורה הגנרל, ללחוץ על ישראל, ושואלת: "איך ייתכן שהעולם שותק נוכח הדיווחים על גורלו?"

לאן נעלם עלי רזא עסכרי? (חדשות 2)

באירן נמשכת הסערה סביב היעלמותו המסתורית של הגנרל לשעבר עלי רזא עסכרי, בעקבות הדיווחים בכלי תקשורת מקומיים וערביים על כך שעסכרי נחטף ומוחזק במתקן כליאה בישראל.

כעת מתערבת בפרשה אחת מנשותיו של הגנרל האירני, הקוראת לטורקיה - שמשטחה "נחטף" לכאורה בעלה - ללחוץ על ישראל בדרישה לגלות את אשר עלה בגורלו. יצויין כי גורמים ביטחוניים בישראל מכחישים בתוקף את הדיווח.

"עסכרי נחטף בטורקיה. אני קוראת לאירן לדרוש מטורקיה ללחוץ על ישראל ולעקוב מקרוב אחר הסוגייה הזו", דרשה זיבא אחמדי, בראיון לסוכנות ידיעות אירנית. "איך ייתכן שהקהילה הבינלאומית שותקת נוכח הדיווחים על גורלו? אני קוראת לארגוני זכויות אדם לשאת באחריות ולפעול בנושא".

בתוך כך, התייחסה בסוף השבוע האחרון לנושא אישיות בכירה באירן - שר ההגנה האירני אחמד ווחידי. "מדובר במבחן חדש העומד בפני ארגוני זכויות האדם", הדגיש בהתייחסו לדיווחים על גורלו של עסכרי, ששימש בעברו, בין היתר, גם בתפקיד סגן שר ההגנה. "אירן מודאגת מהדיווחים בנושא. מה שעשה המשטר הציוני, בסיוע ארצות הברית, מהווה הוכחה כי מדובר בטרור ממלכתי. זהו פשע במלוא מובן המילה. אני קורא לארגונים בינלאומיים לגלות את אשר עלה בגורלו של עסכרי".

דברים בנוסח דומה השמיע במהלך השבוע סגנו של ווחידי לענייני המזרח התיכון, מוחמד ראוף שייבאני. ווחידי עצמו טוען כי כבר בשנת 1982 חטפה ישראל ארבעה דיפלומטים ישראלים בלבנון, והעבירה אותם למתקני כליאה בשטחה.

"עד מפתח בפרשת חיסול חרירי"

חיסול חרירי. עסכרי היה עד מפתח? (רויטרס)
על פי דיווחים בכלי תקשורת זרים בשנים האחרונות, ערק הגנרל רזא עסכרי למערב מרצון, וחשף בחקירותיו בארצות הברית את סודות הגרעין האירניים. לחוקרים סיפר כי "אירן קרובה מתמיד לפצצה הגרעינית", ועושה זאת בחשאי - הרחק מעיני פקחי הגרעין.

מקורות אירניים טענו לאחר חשיפת הפרשה, כי עסכרי שימש מרגל עבור המערב עוד משנת 2003. בדיווחים בכלי תקשורת נטען כי הוא גוייס לשירותי הביון במערב במהלך נסיעות עסקים שערך לחו"ל, ובין היתר נטען כי חלק מחקירותיו נערכו על אדמת גרמניה. מאז חשיפת הפרשה טענה אירן כי הוא נחטף על ידי המוסד הישראלי בדצמבר 2006, במהלך ביקור באיסטנבול.

בכלי תקשורת ערביים דווח בסוף השבוע עוד, כי תפקידי המפתח בהן כיהן עסכרי, הפכו אותו גם לעד מפתח בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, ב-14 בפברואר 2005.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק