חלוץ: "ניתן היה לשחרר את רון ארד תמורת כסף"

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ מתח ביקורת חריפה על העיכוב בשחרור גלעד שליט. "היה אפשר לשחרר את רון ארד תמורת כסף ולא עשינו זאת, ואחר כך במשך שנים המנהיגים היכו על חטא", אמר. "צריך למחוק את המילה 'מחיר' מהלקסיקון ולא לחזור על טעויות"

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ מותח ביקורת חריפה על התהלות הממשלה בעניין המשא ומתן לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ומזהיר מפני חזרה על טעויות העבר. בכנס "שבתרבות" שנערך הבוקר בבאר שבע, התייחס חלוץ לפרשת רון ארד וציין כי ישראל ויתרה על שחרורו של הנווט השבוי תמורת כסף.

"יש לנו את הניסיון של רון ארד. הייתה לנו הזדמנות לקנות את שחרורו תמורת כסף. משיקולים לאומיים, הוחלט לא לעשות את זה. חלק ממקבלי ההחלטות היכו על חטא מאוחר יותר", אמר חלוץ.

"אין מספיק מידע מודיעיני למבצע לשחרור שליט מהשבי"

חלוץ הזהיר מפני חזרה על טעויות העבר בטיפול במשא ומתן לשחרור שליט וציין כי הוא מבין לגמרי את רצון המשפחה. "צריך למחוק את המילה 'מחיר' מהלקסיקון", אמר חלוץ. "חטיפת שליט התרחשה בתקופתי כרמטכ"ל ואני מבין את התסכול. אם היה אפשר לעשות משהו מיד, היינו עושים, אבל לא היה המודיעין הנדרש לכך".

חלוץ הוסיף כי הוא המליץ לצאת למבצע צבאי מיד לאחר החטיפה ו"להכות בחמאס עד שהוא יגיד 'רוצה אני' וגלעד יחזור הביתה", אמר. "זה לא התאפשר בגלל הדרג המדיני. מבצע גשמי קיץ, נועד לטפל באירועים של ירי הרקטות. לצערי הרב, לא היה וגם כעת אין את המידע המודיעיני הנדרש, על מנת לעשות משהו".

"תקיפת הכור האירני - טעות"

"תקיפה באירן תהיה טעות" (חדשות 2)
חלוץ התייחס גם למצבה הביטחוני ולכושר ההרתעה של ישראל, שהשתפר לדבריו מאז מלחמת לבנון השנייה. "מאזן ההרתעה של ישראל עדיין תקף, שריר וחזק", אמר חלוץ בהתייחס לביקורת הקשה שספג בעקבות תוצאות מלחמת לבנון השנייה. לדבריו, סוריה בחרה שלא לתקוף את ישראל אחרי השמדת הכור הסורי, כחלק מהשפעת אותו מנגנון הרתעה.

"עובדה שיש ארבע שנים וחצי של שקט, שבהן נסראללה יצא פעם אחת מהבונקר שבו הוא מסתתר. זה מעיד על כוח ההרתעה של ישראל מאז מלחמת לבנון השנייה", ציין חלוץ והוסיף כי סוריה, לבנון וחיזבאללה התעצמו מאז המלחמה - אבל לא ברמה שבה ישראל התעצמה.

לצד האיומים המינורים מצד שכנותינו, חלוץ מזהיר כי אירן היא הנושא שצריך להטריד אותנו. למרות זאת, הוא ציין כי ישראל לא מוכנה למבצע תקיפה ללא תמיכת מדינות נוספות וציין כי מבצע כזה יהיה טעות מבחינתה. "צריך לחשוב על היום שאחרי תקיפה באירן", אמר חלוץ. "אני חושש שישראל לא תוכל להתמודד עם הבעיה הזו לבדה". עם זאת הדגיש כי "מכל האיומים הקיימים, שום איום אינו מטריד כמו הנושא האירני".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק