"מצרים עדיין רואה את ישראל כאויב"

חשיפות ויקיליקס: במסמך מ-2008 מכנים דיפלומטים אמריקנים בכירים את צמרת הממשל המצרי "הנהגה מזדקנת". ארה"ב מבקרת את קהיר בחריפות על תפיסות צבאיות מיושנות וגם על כך ש-31 שנים אחרי חתימת ההסכם ההיסטורי עם ישראל, מצרים עדיין רואה במדינה "איום רציני"

מובארק והנשיא פרס. ארכיון (חדשות 2)

חשיפות "ויקיליקס" ממשיכות: לפי מסמך שנחשף הלילה, מצרים ממשיכה לראות את ישראל כאויב - למרות היחסים הטובים יחסית בין המדינות, גם 31 שנים אחרי שנחתם הסכם השלום.

המתיחות המצרית-ישראלית נחשפה כחלק ממסמך רשמי של ארה"ב, בו גם מפורט הקרע בין מצרים לארה"ב. דיפלומטים אמריקניים מאשימים את מנהיגי המדינה הערבית בכך שהם לא מתקדמים ומסתגלים לאיומים חדשים.

המחלוקת העיקרית בין ארה"ב למצרים, לפי המסמך המודלף, עסקה בעיקר בסיוע הצבאי והאסטרטגי לקהיר. ארה"ב ניסתה ללחוץ על מצרים למקד את צבאה במניעת טרור, עצירת ההברחות בגבול וסיוע במשבר האזורי. אחת המחלוקות היא הראייה האמורה של מצרים את ישראל כאויב.

"ארה"ב ניסתה לעניין את הצבא המצרי בהרחבת משימתו בדרכים אשר משקפות את האיומים הביטחוניים באזור, כמו אבטחת גבולות ופעילות אנטי-טרור", נכתב במזכר שתאריכו הוא 21 בדצמבר 2008.

עוד נכתב כי, "ההנהגה המזדקנת התנגדה למאמצינו ונותרה מסופקת עם המשך העשייה שלהם, כפי שהייתה במשך שנים: אימוני צבא מול צבא וכוחות קרקע".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק