מחר: ה"מרמרה" תעגון באיסטנבול - בטקס להרוגי מבצע "עופרת יצוקה"

7 חודשים אחרי אירועי המשט, תגיע מחר ספינת ה"מרמרה" לנמל איסטנבול, ותתקבל בטקס בהשתתפות אלפים. על סיפון הספינה: משפחות הרוגי תקרית המשט. ה-IHH: נקיים טקס במלאת שנתיים למבצע "עופרת יצוקה"

עושים כבוד לטרור: ספינת ה"מרמרה" הטורקית תשוב מחר לאיסטנבול, שבעה חודשים לאחר התקרית האלימה עם לוחמי השייטת על סיפונה. משפחות ההרוגים והפצועים בתקרית יהיו "אורחי הכבוד" במשט מחר, שייצא מהים הכספי ויעגון בנמל איסטנבול.

עם הגעתה של הספינה לעיר, ייערך טקס שיוזם ארגון ה-IHH הטורקי, לציון יום השנה השני למבצע "עופרת יצוקה" בעזה. בולנט ילדרים, יו"ר הארגון, שהיה גם על סיפון הספינה בתקרית האלימה בסוף מאי השנה, אמר היום לכלי תקשורת טורקיים: "הספינה הזו הייתה סמל המצפון, וכעת היא סמל החירות".

"נערוך טקס לזכרם של 1,000 פלסטינים שנהרגו במבצע הצבאי הישראלי", הוסיף ילדרים, שביקר בעבר בעזה ואף זכה להוקרה על פועלו למען תושבי הרצועה, מראש ממשלת החמאס איסמאעיל הנייה. בארגון צופים את הגעתם של אלפי בני אדם שישתתפו בטקס, חלקם על סיפונן של סירות קטנות בנמל איסטנבול.

ברצועת עזה ציינו היום את יום השנה השני למבצע "עופרת יצוקה". במסיבת עיתונאים שכינס ארגון "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של החמאס, נחשפו לכאורה נתונים חדשים על פעילות הארגון במהלך המבצע. בנוסף, פורסמה הודעה יוצאת דופן של מי שנחשב לראש הזרוע הצבאית עד השנים האחרונות, מוחמד דף. בכיר הארגון היום, אחמד אל-ג'עברי, פרסם הודעה מטעמו גם כן. השניים הצהירו כי בחמאס ימשיכו את דרך ההתנגדות - כפי שהיה נהוג ב-23 השנים האחרונות.

משט נוסף - מסוריה למצרים

במקביל מתארגן בימים אלו משט נוסף, שצפוי לצאת מחר מנמל לאטקיה שבסוריה. במשט, שלא צפוי להגיע לחופי עזה כי אם לנמל אל-עריש שבמצרים, נוטלים חלק פעילים מאינדונזיה, מלזיה, הודו ופקיסטן - אך גם פעילים אירניים, ירדנים וסורים שקיבלו בסוף השבוע אישור מהשלטונות במצרים לעגון בנמל אל-עריש, לפרוק את סחורת הסיוע ולהעבירה לרצועת עזה.

אמש דיווח פרשננו רוני דניאל ב"אולפן שישי", כי בישראל עוקבים בדריכות אחר התארגנות ומסלול המשט, למקרה בו יחליט ברגע האחרון לשנות את מסלולו בים ובכל זאת לנסות ולהיכנס למים הטריטוריאליים של הרצועה. פעילי המשט יצאו לדרך בראשית החודש בשיירה מהודו, דרך פקיסטן, אירן, לבנון וסוריה. במהלך המסע נפגשו בין היתר עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד וזכו לקבלת פנים חמה מהממשל האירני.

גורמי ביטחון הביעו השבוע חשש כי על הספינה הועמסו לא רק "מוצרים הומניטריים", וכי במהלך ביקורם של הפעילים באירן ובסוריה, הצטיידו גם באמצעי לחימה. פעילי המשט הדגישו בסוף השבוע כי הם אינם חמושים - והבהירו כי אין בכוונתם להתעמת עם כוחות צה"ל, במידה וייעצרו בלב ים. "אנו פעילים לא אלימים", הבהיר פעיל הודי שייטול חלק במשט. "אין לנו נשק. אם נותקף - נתמודד בדרך שאינה אלימה. נתמודד באמצעות תפילות בלבנו".

שיירת הסיוע האחרונה שביקרה ברצועה בחודש שעבר, "שיירת החיים 5", נכנסה דרך מעבר הגבול בין מצרים לעזה וזכתה לקבלת פנים חמה ממשלת חמאס ברצועה. בין משתתפי השיירה, היו גם כמה מפעילי ספינת ה"מרמרה". אחד מהם היה גם חבר הפרלמנט התימני אבו עז א-דין אל-עזמי, שהצטלם על גבי ה"מרמרה" מניף שברייה - והפך לסמל המאבק האלים בחיילי צה"ל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק