פעילי המשט שייצא מסוריה: "אם נותקף וניעצר - לא נגיב באלימות"

מחר צפוי לצאת מסוריה משט נוסף, ועליו פעילים אסייתיים, אירנים וסורים. הוא צפוי לעגון במצרים, אך בצה"ל עוקבים בדריכות למקרה בו יחליט להגיע לעזה. פעילי המשט: אין לנו נשק, אם נותקף נגיב בתפילות בלבנו

בנמל לאטקיה שבסוריה נשלמות ההכנות לקראת יצאתו הצפויה מחר, של משט סיוע נוסף לתושבי רצועת עזה. במשט, שלא צפוי להגיע לחופי עזה כי אם לנמל אל-עריש שבמצרים, נוטלים חלק פעילים מאינדונזיה, מלזיה, הודו ופקיסטן - אך גם פעילים אירניים, ירדנים וסורים שקיבלו בסוף השבוע אישור מהשלטונות במצרים לעגון בנמל אל-עריש, לפרוק את סחורת הסיוע ולהעבירה לרצועת עזה.

אמש דיווח פרשננו רוני דניאל ב"אולפן שישי", כי בישראל עוקבים בדריכות אחר התארגנות ומסלול המשט, למקרה בו יחליט ברגע האחרון לשנות את מסלולו בים ובכל זאת לנסות ולהיכנס למים הטריטוריאליים של הרצועה. פעילי המשט יצאו לדרך בראשית החודש בשיירה מהודו, דרך פקיסטן, אירן, לבנון וסוריה. במהלך המסע נפגשו בין היתר עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד וזכו לקבלת פנים חמה מהממשל האירני.

"אין לנו נשק, אם נותקף - נתפלל"

גורמי ביטחון הביעו השבוע חשש כי על הספינה הועמסו לא רק "מוצרים הומניטריים", וכי במהלך ביקורם של הפעילים באירן ובסוריה, הצטיידו גם באמצעי לחימה. פעילי המשט הדגישו בסוף השבוע כי הם אינם חמושים - והבהירו כי אין בכוונתם להתעמת עם כוחות צה"ל, במידה וייעצרו בלב ים. "אנו פעילים לא אלימים", הבהיר פעיל הודי שייטול חלק במשט. "אין לנו נשק. אם נותקף - נתמודד בדרך שאינה אלימה. נתמודד באמצעות תפילות בלבנו".

שיירת הסיוע האחרונה שביקרה ברצועה בחודש שעבר, "שיירת החיים 5", נכנסה דרך מעבר הגבול בין מצרים לעזה וזכתה לקבלת פנים חמה ממשלת חמאס ברצועה. בין משתתפי השיירה, היו גם כמה מפעילי ספינת ה"מרמרה" הטורקית שניסו להגיע לעזה בסוף חודש מאי השנה. אחד מהם היה גם חבר הפרלמנט התימני אבו עז א-דין אל-עזמי, שהצטלם על גבי ה"מרמרה" מניף שברייה - והפך לסמל המאבק האלים בחיילי צה"ל. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק