עכשיו זה רשמי: ישראל תקפה את הכור בסוריה

במסמך שהגיע לאתר ההדלפות "ויקיליקס", אישרה לראשונה באופן רשמי קונדוליזה רייס, מזכירת המדינה לשעבר, שישראל היא שתקפה את הכור הגרעיני בסוריה. "המשימה הישראלית הסתיימה בהצלחה, הכור נהרס ללא אפשרות שיקום", כתבה במזכר שמתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". מדובר באישור רשמי ראשון אי פעם לתקיפה

ישראל היא שתקפה את הכור הגרעיני בסוריה - כך עולה, לראשונה באופן רשמי, מאחד ממסמכי אתר ההדלפות "ויקיליקס" שפורסם הבוקר לראשונה בעיתון "ידיעות אחרונות". על פי המסמך שכתבה מזכירת המדינה של ארה"ב ב-2008, קונדוליזה רייס: "ב-6 בספטמבר 2007, הרסה ישראל את הכור הגרעיני שבנתה סוריה בחשאי, ככל הנראה בסיוע קוריאה הצפונית".

העיתונאי רונן ברגמן חשף את המסמך ששיגרה רייס ב-25 באפריל 2008 לראשי משרדי החוץ האמריקני ברחבי העולם. המסמך מפרט את החלטת ישראל לתקוף, מבצע ההפצצה, שיתוף הפעולה בין ארה"ב וישראל והחשש שסוריה תפתח במלחמה.

"המשימה הישראלית הסתיימה בהצלחה. הכור נהרס ללא אפשרות שיקום. סוריה השלימה את פינוי האתר, סילקה את העדויות והקימה מבנה חדש. אנחנו מאמינים שצפון קוראיה סייעה לסוריה בבניית הכור והחלטנו לחלוק איתכם עוד מידע בנושא", כתבה שרת החוץ לשעבר.

"תוך שבועות ספורים הכור היה פעיל"

"קהיליית המודיעין האמריקנית השקיעה מאמצים אינטנסיביים במשך חודשים ארוכים כדי לאשר ולאשש את המידע שסיפקה לנו ישראל על הכור וכדי לאסוף מידע נוסך באמצעות המקורות שלנו", ציינה רייס. "יש לנו סיבה טובה להאמין שהכור לא נועד למטרות שלום".

"ההסתרה והשקרים שסוריה הפיצה בחודשים שאחרי התקיפה מהווים הוכחה חותכת שיש לה מה להסתיר", סיכמה. "אילו לא היה לסוריה מה להסתיר, לא הייתה נמנעת מלהזמין למקום פקחים של סבא"א ונציגי תשורת כדי להוכיח את טענותיה".

רייס המשיכה ופירטה את סיבות התקיפה. "הכור היה במרחק של שבועות ספורים בלבד מהפיכתו לכור מבצעי. מרגע יתחיל לפעול, האופציה הצבאית הופכת בעייתית ביותר בגלל קיום בחומר הרדיואקטיבי".

"סוריה מערערת את היציבות בלבנון ומהווה את הערוץ הרחב ביותר שדרכו חודרים מחבלים מתאבדים לעירק. נוסף על כך סוריה תומכת בארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה ועכשיו גם מפתחת טכנולוגיה גרעינית מסוכנת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק