הנאשם בהריגה מעופרת יצוקה מגיב

כמעט שנתיים אחרי עופרת יצוקה, הלוחם אשר עומד בפני כתב האישום החמור ביותר שהוגש בעקבות המבצע שובר שתיקה. "אמרו לי לירות בכל מי שמתקרב" מספר הלוחם שנאשם בהריגת אישה שהחזיקה דגל לבן, "כולם ירו ורק אני פגעתי", הוא אומר

לוחם חי"ר. ארכיון (חדשות 2)

מבין לוחמי עופרת יצוקה שנגדם הוגש כתב אישום, החמור ביותר הוגש נגד ס', חייל גבעתי, הנאשם בהריגה. על פי כתב האישום, ירה ס' בפלג גופה העליון של אישה שנשאה דגל לבן ביום השני למבצע. הראיון המלא עם ס' ישודר הערב בתכנית "עובדה" וחלקים ממנו מפורסמים הבוקר בעיתון "הארץ".

"אתה רוצח בדם קר, אתה תגיע לגיהינום", אמר מפקד הפלוגה של ס' אחרי הירי, לפי העדות שמסר החייל למצ"ח. "כשבאתי לומר לו שהפקודה הייתה שלו, הוא אמר לי לסתום את הפה", סיפר ס'. בעדותו, מספר הלוחם כיצד התקרבו לכיוונו שבע דמויות וכיצד לדבריו: "לא זכור לי דגל לבן, כולם ירו ורק אני פגעתי". ס' אף מספר כי מפקד הגדוד שיבח אותו על הירי: "המג"ד שאל אותי למה יריתי, עניתי לו שיש פקודה מהמ"פ לירות בכל מי שמתקרב והוא אמר לי 'יפה מאוד'", דברי ס'.

מתוך החקירה אשר הובילה לכתב האישום נגד ס', עולות מספר שאלות תמוהות. כך למשל, לא ברור מדוע הואשם החייל בהריגה למרות שלאחר הירי, גופת האישה לא נבדקה. בנוסף, התחקיר אודות הירי נשאר בתוך גדוד גבעתי ולא הועבר לגורמים אחרים בצבא.

"נאמר לחיילים שגם אם יש למישהו דגל לבן שכתוב עליו PEACE, אתם יורים", סיפר נהג הסמח"ט של גבעתי. אולם, הנהג מיהר לסייג וסיפר כי לדעתו הדברים נאמרו בהקצנה, לשם הבהרת הסכנה, וזאת משום שלמרות הדברים האלו, לכל אורך המבצע דיברו עם החיילים על הפעלת שיקול דעת.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק