אילון מוותר על הכבוד: לא אקבל פרס בלי גלעד שליט

טקס ההוקרה לבעלי עיטור הגבורה שבו אמור היה להשתתף האלוף במיל' עמי אילון, הפך כלי במאבק לשחרורו של גלעד שליט מהשבי. אילון ביטל נוכחותו במחאה על כישלונה של המנהיגות בישראל ואף תקף את רה"מ לשעבר אולמרט: "הייתה מדיניות לא כתובה עד שאולמרט החליט שהוא ממציא את האטום", אמר. "מעדיפים חיילים גיבורים בארון"

"אני לא מוכן להשתתף בהצגה שבה מספרים לנו על הדברים שנעשו בעבר, שהפער בינם לבין הבלבול והאפתיות ששוררת היום גדול, וגורמם להרבה אנשים לשאול על מה אנחנו נלחמים", במילים אלה הסביר האלוף במיל' עמי אילון את ביטול השתתפותו בטקס ההצדעה לבעלי עיטור הגבורה שאמור להתקיים היום. "המדינה איבדה את הקוד הערכי שלה".

בריאיון לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, בחר אילון לתקוף את ההנהגה הביטחונית במדינת ישראל על ההשתהות בשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, שנמצא כבר 1,638 ימים בשבי החמאס. "החלטתי לא להיות חלק מההצגה, ולא לתרום יותר לתהליך שלדעתי ההוא הרסני למורשת הישראלית, שבו אנחנו מתהדרים בנוצות של מורשת ללא קשר למעשים שלנו בחיי היום-יום, שרחוקים מאוד מהמעשים שעליהם אנשים חירפו את נפשם".

"מעדיפים גיבורים בארון מתים על שחרור שבויים חיים"

לדבריו, שליט הוא לא כדור שמגלגלים מצד לצד, כפי שנוקט היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתנהלות מול חמאס, ויש לסיים את העסקה לשחרורו, כיוון שהמחיר כבר נקבע. "כבר אין כמעט ויכוח את מי משחררים, אלא אם לשחרר אותם לשטחי יהודה ושומרון או לרשות הפסלטינית", אמר אילון. "במקרה של רון ארד, המחיר היה נתון ומדינת ישראל החליטה לא לשחרר אותו וראש הממשלה דאז יצחק רבין הצטער על זה עד מותו. בהדלקת נר שמיני של חנוכה אבו של שליט פנה לראש הממשלה ולשר הביטחון ואמר להם שהם מעדיפים אותם גיבורים בארונות מאשר שבויים שחוזרים בחיים - זה אבסורד".

"המצב היום הוא שלמדינת ישראל אין מדיניות, הייתה לה מדיניות לא מוצהרת עד שהגיע אהוד אולמרט, והחליט שהוא ממציא את האטום מחדש", תקף אילון את ראש הממשלה לשעבר. "המדיניות הייתה שבכל מקום שבו חייל שלנו נפל בשבי וניתן לשחררו במבצע צבאי, יעשו זאת. ואם לא ניתן, ישחררו את המחבלים שניתן לשחרר על מנת להחזיר אותו מהשבי. גם אני לא מוכן לשחרור בכל מחיר, אבל המושג שנקרא מחיר כבר נקבע וידוע לכולם".

בשנת 1969 שימש אילון כסגן מפקד חולייה במבצע על האי גרין. בזמן הפריצה למקום השמיד אילון את המכ"ם במוצב, נפצע פציעות קשות, אך קם על רגליו והמשיך להילחם. הוא חיסל מספר חיילים מצרים מטווח קרוב, תוך הפגנת אומץ לב ותושייה יוצאת דופן. על חלקו במבצע קיבל את עיטור הגבורה שבגינו אמור היה להשתתף היום בטקס. " עיטור הגבורה ניתן עבור לקיחת סיכון בקרב עבור הלוחמים איתך, אני מסתכל מה עושה היום המנהיגות הביטחונית עבור חייל שנפל בשבי במהלך קרב וכבר ארבע שנים שלא נעשה דבר".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק