מתקני הריגול: לבנון פנתה לאו"ם

פרשת מתקני הריגול בלבנון תופסת תאוצה: היום הגישה ממשלת לבנון תלונה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למתקנים. בהודעתה של לבנון נכתב כי מדובר בהפרה בוטה של ריבונותה של לבנן, החוק הבינלאומי וגם- החלטה 1701 שהביאה לסיום מלחמת לבנון השנייה

פרשת מתקני הריגול מגיעה לאו"ם: ממשלת לבנון הגישה היום תלונה רשמית נגד ישראל למועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לשני מכשירי הריגול, שלטענתה, נחשפו בשטחה.

בתלונה הרשמית לאו"ם האשימה את ישראל ב"התקנת מצלמות מעקב". "מדובר בהפרה בוטה של ריבונותה של לבנון, הפרה של החוק הבינלאומי ושל החלטת מועצת הביטחון 1701. אותה החלטה שהביאה לסיום מלחמת לבנון השנייה", כתבו הלבנונים למועצת הביטחון.

מתקני הריגול נמצאו לפני שנים

ההערכה בישראל כרגע היא שמתקני הריגול הישראליים לכאורה שנחשפו בלבנון ביום רביעי, נמצאו לפני שנים וחיזבאללה חשף אותם כעת כדי להסיט את תשומת הלב מהדוח העתיד להתפרסם באשר לרצח רפיק אל חרירי, ראש ממשלת לבנון. מומחי מודיעין מישראל סיפרו לעיתון "ידיעות אחרונות" כי מדובר למעשה במתקנים מהדור הישן, אשר צה"ל לא עשה בהם שימוש שנים.

נסראללה נמצא כעת בלחץ, משום שנראה כי הדוח יוכיח את מעורבות חיזבאללה ברצח, עובדה אשר עלולה להוביל למלחמת אחים במדינה. הטקטיקה של חשיפת מידע ארכיוני כהישג חדש לא זרה למזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה, שלפני מספר חודשים חשף את תיעוד המזל"ט של אסון השייטת משנת 1997, גם אז בעיתוי בו היה בסכנה תדמיתית.

אפילו אם טענות הצבא הלבנוני נכונות, ומדובר במכשירי ריגול ישראליים, אין שום ערובה לכך שלא מדובר במכשירים שנשארו בשטח ממלחמת לבנון השנייה, או אולי אפילו מהתקופה שלפני הנסיגה מלבנון בשנת 2000.

מתקני הריגול כיסוי גם את סוריה

אמש נחשפו פרטים חדשים על מאפייני ציוד הריגול האלקטרוני ש"נחשף" ברכס ההרים בלבנון: על פי מידע שפרסם צבא לבנון, כיסה הציוד האלקטרוני גם שטחים בסוריה. זאת, לצד יכולותיו האלקטרוניות לאסוף מודיעין מיישובים בדרום לבנון, לאורך הגבול עם ישראל וכך גם מיישובים באזור הבוקאע.

על פי הדיווחים, הציוד האלקטרוני הותקן בגובה 1,715 מטרים מעל פני הים והוחבא היטב בהרים. "מדובר בציוד שיוצר בישראל", נמסר בהודעה של צבא לבנון. "הוא מסוגל לפעול ולהעביר אינפורמציה שנים רבות". מוקדם יותר אתמול שידרה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה תמונות חדשות של "ציוד הריגול הישראלי". באחת התמונות שחיזבאללה טוען שהן של הציוד שפורק, מופיע הכיתוב בעברית "מיני ענן", וגם המילה Israel.

הצבא גם פנה בהודעתו לאזרחים באזהרה שלא להתקרב לחפצים חשודים ולהודיע על כך לגורמי צבא או משטרה. "רק גורמים מוסמכים מורשים לטפל בחפצים הללו", נמסר בהודעה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק