מצרים: אירן מגייסת בדואים בסיני להברחת נשק לעזה

הדלפות חדשות של "ויקיליקס" חושפות חשש נוסף של מצרים מאירן: ראש המודיעין המצרי עדכן את ארה"ב כי אירן מגבירה את השפעתה על האזור, בעקבות גיוסם של בדואים בסיני על מנת שיסייעו בהברחת נשק לרצועת עזה. המסמך שהודלף נכתב בסמוך לחשיפתו של תא הטרור של חיזבאללה בסיני ב-2009. מובארק: אירן - כמו סרטן המתפשט מערבה

אחמדינג'אד ומובארק. חשש במצרים (רויטרס)

הקשר בין אירן לטרור בעזה נחשף: בטהרן מנסים לגייס בדואים תושבי סיני על מנת לסייע בהברחת נשק לרצועת עזה - כך עולה מהדלפות חדשות באתר "וויקיליקס". את המידע הזה העביר ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן לבכירים אמריקניים בשנה שעברה.

המסמכים, מתאריך אפריל 2009, מתעדים חשש מצרי מהתגברות ההשפעה האירנית על המזרח התיכון ומכך שאירן עלולה להשיג נשק גרעיני. באותו החודש נעצר גם תא הטרור המזוהה עם חיזבאללה, שפעל באזור סיני, ותכנן על פי החשד לבצע פעולות טרור במצרים. בימים אלו מתנהל משפטם של 26 חברי החוליה.

ההשפעה האירנית - "סרטן המתפשט מערבה"

"סולימאן הביע חשש מהניסיון הראשון של חיזבאללה להקים תא טרור במצרים, והבהיר כי אירן מנסה גם לגייס בדואים בסיני על מנת להקל בהברחת הנשק לעזה", נכתב במסמך. עם זאת תועד עוד כי "הבכירים המצרים והאמריקנים היו חלוקים בדבר האיום האירני".

באותם המסמכים צוטט גם נשיא מצרים חוסני מובארק כמתאר את ההשפעה האירנית "סרטן המתפשט מאזור המפרץ - מערבה". הוא הביע לא פחות חשש מהניסיונות של אירן לערער את יציבות האזור, בניסיונותיה לסייע לחמאס ובהברחות הנשק והכספים בצורה שאינה חוקית לרצועת עזה.

גורמים מודיעיניים בישראל אמרו בימים האחרונים כי אירן דווקא קיצצה ב-40% את הסיוע הכספי שהיא מעניקה לחיזבאללה. הארגון, על פי אותם גורמים, עלול למצוא עצמו במשבר כלכלי קשה לקראת פרסום ממצאי ועדת החקירה בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק