2010: שיא במספר המתגייסים החרדים לצה"ל

נתונים מפתיעים שמפרסם אכ"א, מצביעים על גיוסם של 1,000 חרדים ואברכים לצה"ל - זינוק של 25% לעומת שנת 2009. המתגייסים החרדים ממויינים לרוב לשני מסלולים מרכזיים - בחזית ובעורף. באכ"א מביעים שביעות רצון: החיילים רוכשים מקצוע לאזרחות

שיא במספר המתגייסים החרדים. אילוסטרציה (חדשות 2)

דווקא בזמן שבכנסת שבה לעלות סוגיית גיוס בני הישיבות, מתפרסמים נתונים יוצאי דופן על גיוסם לשירות סדיר בצה"ל. על פי נתוני סיכום 2010 של אגף כוח אדם במטכ"ל, המפורסמים הבוקר בעיתון "הארץ", חלה עלייה של 25% במספר הצעירים החרדים והאברכים שהתגייסו לצה"ל - לעומת שנת 2009.

מדובר בשיא מבחינת מספר המתגייסים החרדים, המצטרפים לחרדים שהתגייסו בשנים קודמות לשני המסלולים העיקריים שמציע צה"ל - הנח"ל החרדי ומסלול שח"ר (שילוב חרדים) העורפי, הקיים כבר בכמה חילות.

צפי לגיוס רחב יותר בשנה הבאה

היום משרתים כ-2,500 חיילי סדיר במסלולים הייחודיים לחרדים בצה"ל. באכ"א הביעו שביעות רצון מהנתונים, משום שבמהלך השירות הצבאי במסגרת שח"ר רוכשים החיילים מקצועות שיוכלו לשמש אותם גם בשוק העבודה האזרחי.

בצבא מתכננים לפתוח בשנים הקרובות מסלולים נוספים לחרדים, הן במסגרת שח"ר והן במסגרות קרביות חדשות. כמו כן, ב-2011 צפוי להתגייס מחזור ראשון של חיילים שלמדו בישיבה קטנה מקצועית, בה הצבא היה מעורב כבר בשנת הלימודים.

כל מסלולי הגיוס לחרדים מתוקצבים כיום על ידי עמותות פרטיות המקבלות בין השאר תרומות מחו"ל, ארגון הג'וינט והצבא. דווקא על רקע נתוני הגיוס האופטימיים, טען אתמול גורם בכיר באכ"א כי הגידול במספר המתגייסים יקשה למעשה על מימון הפרויקטים בעתיד - ככל שאלה יגדלו על פי התוכניות במטכ"ל. הוא יצא נגד האווירה בממשלה, שאינה תורמת לדבריו לפרויקט גיוס החרדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק