דוח: אל-קעידה משתמש בפייסבוק לתכנון פיגועים

מחלקת ביטחון המדינה בארה"ב פרסמה דוח מדאיג, לפיו ארגון אל-קעידה ודומיו עושים שימוש ברשתות החברתיות על מנת לגייס ולהנחות פעילים ברחבי העולם כיצד לבצע פעולות טרור נגד מטרות במערב. הפעילים החברים אוספים גם מידע מודיעיני על המטרות

טרור ברשת החברתית: ארגון אל-קעידה על שלל גרורותיו ברחבי העולם משתף ואוסף מידע מבצעי על מטרותיו, מגייס ומטיף לפעיליו ברשת "פייסבוק" - כך עולה מדוח מיוחד שערכה מחלקת ביטחון המדינה בארצות הברית, ואשר מפורסמת הערב בכתבה בלעדית של רשת "פוקס" האמריקנית.

"הטרוריסטים משתמשים ברשתות החברתיות, ולמדו את הפוטנציאל העצום בהן להפצת אידיאולוגיית הטרור", נכתב בדוח שפורסם. "הארגונים עושים שימוש ברשתות על מנת לשתף מידע מבצעי וטקטי, לרבות פרסום הוראות הכנת אמצעי לחימה ואחזקת אמצעי לחימה".

שימושים נוספים בהם עושים הארגונים ברשתות החברתיות, על פי הדוח: קישורים לפורומים ובלוגים של פעילים קיצוניים, תעמולה, קשר עם פעילים ואיסוף מודיעין על מטרות שונות. "כל אחד שמתחבר לאינטרנט צריך לקחת את העניין הזה ברצינות", אומר מומחה לאבטחת מידע ברשת. "דוחות שכאלה מראים שהחברים שלנו, הילדים שלנו ולמעשה כל אחד עלול להיות חשוף לחומרים הללו".

ב"קיר" של אחד הארגונים המזוהים עם "אל-קעידה", כתבו הפעילים בין השאר: "פייסבוק הוא רעיון נהדר, אפילו טוב יותר מהפורומים. במקום להמתין לאנשים שיתגייסו, אתה יכול להגיע אליהם וללמד אותם!...אם יש לך למשל, 5,000 חברים, בלחיצת כפתור אתה יכול לשלוח לכולם הודעה אחת עם אותו המסר הג'יהאדי".

גם בחמאס אוספים מידע על חיילי צה"ל

גורמים במחלקת ביטחון המדינה מודאגים כי אותה "לחיצת כפתור" מחפה על מרחק גיאוגרפי, וכי פעילות טרור מבצעית יכולה להיות מתואמת, מתוכננת ולצאת לפועל רק באמצעות אותן רשתות חברתיות.

אנדרו נוייס, דובר רשת "פייסבוק", הגיב לכתבה. "אנחנו לוקחים ברצינות את הצהרת הזכויות והאחריות שיש על כל משתמש ברשת", הוא אומר. "קבוצות שמאיימות באלימות כלפי גורמים אחרים מוסרות מהרשת, כמו גם קבוצות שמפיצות מסרי שנאה - בין אם הן ממומנות ובין אם הן פועלות באופן פרטני".

במרס בשנה שעברה נחשף בחדשות 2 באינטרנט כי גם בחמאס ובארגוני טרור פלסטיניים אחרים אוספים מידע אישי על חיילי צה"ל ברשתות החברתיות ובפורומים. ארגוני הטרור, המפתחים בשנים האחרונות את מה שהם מכנים "זרועות הסברה", פועלים באופן אינטנסיבי מדי יום בסריקה מקיפה של הרשתות החברתיות הישראליות באינטרנט, ובחיפוש אחר תמונות או סרטוני וידאו שמעלים חיילים ישראלים לאינטרנט, על מנת לנסות ולדלות כל פיסת אינפורמציה אפשרית שתוכל לסייע להם באיסוף מודיעין על האויב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק